Sonunda iyi bir haber geldi! Kesim fiyatı artıyor ithalat duruyor!

Besicilere müjdeli haber. Et ve Süt Kurumu, karkas kesim fiyatını artırarak, ucuz et kapsamında Polonya'dan yaptığı karkas et ithalatını durduracak.

Sonunda iyi bir haber geldi! Kesim fiyatı artıyor ithalat duruyor!
banner200

Hayvancılıkta hükümetten olumlu adım. Artan yem maliyetlerine rağmen karkas kesim fiyatlarının yerinde sayması üretimi tehdit etmeye başlamıştı. Düşük fiyatlara rağmen üretici hayvanını kestiremiyordu. Yerli üretimi desteklemek için hükümet bu konuda olumlu bir adım atarak, üreticiyi biraz olsun rahatlatacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Et ve Süt Kurumu'nun kesim fiyatının artırılacağı kaydediliyor. İthal besi karkas kesim fiyatının 26 liradan 28 liraya çıkartılacağı ifade edilirken, yapılan artışın görev zararı olarak Hazine'den karşılanacağı kaydediliyor. Kesim fiyatının artırılmasında dolayı Polonya'dan yapılan karkas et ithalatına ihtiyaç kalmayacak. Ucuz et kapsamında anlaşmalı marketlere verilecek etler, yerli üreticiden kesilen hayvanlardan karşılanacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Et
Et - 3 yıl Önce

Bu et sorunu kaç bakan yedi ben bakan olsam süde yeterli desteği verir çünkü et olacak buzağı süt işletmelerinden cikar

Eşek kaçtı palan düştü.
Eşek kaçtı palan düştü. - 3 yıl Önce

Haber eksik, Polonya'dan ithalat durduruldu mü? Yoksa bu sadece bir niyet midir? Polonya haricinde sığır eti ithalatı yapılan Sırbistan, Bosna-Hersek, Ukrayna gibi ülkelerden de sığır eti ithalatı durdurulacak mi? Rusya'dan et ithalati haberlerine peki ne demeli? Bakanlığın elinde bir istatistik veri var mı? Bakanlığın hayvancılık politikasi ve canlı sığır, koyun ve sığır eti ithalati politikası nedir? İthalat 2010'dan beri yapiliyor. 9 koca yıldır bir tecrübe ve bir politika oluşturulmuştur herhalde. Piyasa inişli, çıkışli ve her an herşeye gebe. Gerekirse ithalatta olabilir, ama tutarlılık olması, stabil olması plan yapmayi, önünü görmeyi kolaylaştırır. Artık ucuz! mazeret değil ve akıllı mantıklı plan ve proje duysun insanlar.

İthal
İthal - 3 yıl Önce

Karkas et biter ama ithal besilik bitmez. Dolarda düşüyor yakında esk müracatları açar.

banner251