" />

Şavak koyun ırkı nereye ait?

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Şavak koyununun Elazığ'la özdeşleştiğini belirterek, "Üniversitemizin yapmış olduğu çalışmayla ilimizle özdeşleşen Şavak koyununun yeni bir koyun ırkı olduğu kararına varılmış ve literatürdeki yerini almıştır." dedi.

Şavak koyun ırkı nereye ait?
banner200

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hayvan yetiştiricilerine yönelik, meralar ve hayvan refahı ile ilgili eğitim verdi.

Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Toplantı salonunda düzenlenen eğitime; İl Tarım ve Orman Müdürü Turan KARAHAN, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Mahmut SEZER, Şube Müdürleri ve yetiştiriciler katıldı.

Karahan, 600 bin küçükbaş hayvan varlığı ile Elazığ'ın Türkiye'de sayılı iller arasında olduğunu ifade ederek; “Üniversitemizin yapmış olduğu çalışmayla İlimizle özdeşleşen Şavak koyununun yeni bir koyun ırkı olduğu kararına varılmış ve literatürdeki yerini almıştır. Şavak koyunundan elde edilen tulum peynirinin “Şavak Tulum Peyniri” adı altında coğrafi işaret belgesini almak için de gerekli girişimlerde bulunduk. Kısaca girdisi ve çıktısıyla çok önemli olan bu sektörün gelişmesi için çalışmalarımıza hız kesmeden devem edeceğiz” dedi.

TARIMDANHABER


YORUM EKLE
banner151

banner251