Şarbonda korkutan ‘süt’ iddiası!

Şarbon hastalığı vatandaşları tedirgin ederken, Habertürk Yazarı Sevilay Yılman, bugünkü yazısında çarpıcı bir iddiada bulundu. Yılman, süt ve süt ürünleri ile dondurmada da şarbon riski olabileceğini iddia etti.

Şarbonda korkutan ‘süt’ iddiası!
banner200

Şarbon konusu gündemdeki yerini korurken Yılman, "Belediyeler GSM operatörleriyle ortak mı çalışıyor?" başlıklı yazısında çarpıcı ifadeler kullandı. Yılman, şarbon riski nedeniyle bir süre önce kırmızı eti hayatından çıkardığını belirterek, süt ve süt ürünleri ile dondurmada da şarbon riski olabileceği iddiasında bulundu.

AMAN DİKKAT!

"Hatta dün WhatsApp gruplarında dolaşıma sokulanları okuduktan sonra süt ve süt ürünlerini de yememeye karar verdim" diyen Yılman, şöyle devam etti: "Hayır abartmıyorum. Çünkü uzman olduğu alan Şarbon Hastalığı olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde görevli bir hoca 'Sütte de risk var' demiş bir arkadaşıma. Bilmiyorum ne kadarı doğru ya da değil ama adının açıklanmasını istemeyen profesöre göre süt ve ürünlerinin tüketimi de çok mühim. Herkesin kendince önlem alması gerektiğini söyleyen uzman kişiye göre sadece et değil, şarbon tehlikesi taşıyan süt ve ürünleri de aynı riski taşıyormuş. Çiğ sütle yapılma ihtimali yüksek olduğundan özellikle dondurmadan uzak durmak gerekiyormuş. Nereden alınırsa alınsın, hangi marka olursa olsun sütün mutlaka ama mutlaka kaynatılmasının riski azaltan bir yol olduğunu da eklemiş uyarılarına. Etle ilgili de bir sürü şey aktarmış hoca ama onlar zaten günlerdir yazılıp çizildiği için burada tekrar etmeye gerek duymuyorum. Az bilinen mesele süt özellikle de dondurma olduğu için altını kalın kalın çizmek istedim. Aman dikkat."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Meslek dışı atamalar sektörü yönetemedi. Kuş gribi deli dana gibi kriz çıkartmış olamazlarmı. Eeeee polis mimar ilahiyatçı açıköğretim mezunu sosyolog bedenci olacak o kadar

Vah vah hangi ülkede yaşıyor
Vah vah hangi ülkede yaşıyor - 3 yıl Önce

Bu profesör hangi ülkede yaşıyor. Zaten var olan durum medyaya yansıdı. Geçen yıl Trabzonda bir insanımız hayatı kaybetti. Herkes et ve süt tüketmeye devam etti. Bu profesör sütten şarbon bulaştığına dair bir tek vaka göstersin. Toplumun elit kesimi böyle olursan vay halimize. Toplumda bu tür infial yaratanlar hakkında cumhuriyet savcıları gereğini yapmalıdır.

Şarbon
Şarbon - 3 yıl Önce

Sevilay yılman bütün üreticileri perişan etmek istiyor yangına benzinle gidiyor.ülkenin hayvancılığına büyük darbe vurmak istiyor .Böyle gazeteciler olunca düşmana gerek yok.

banner251