Şap aşısı yaptırmayana ceza!

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, hayvan sahiplerini uyararak, şap aşısı yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Şap aşısı yaptırmayana ceza!
banner200

Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında yeralan Yozgat'ta hayvanları hastalıklardan korumak amacıyla her yıl uygulanan sonbahar dönemi şap aşısı çalışmaları start aldı. yozgatyenigun.com'un habberine göre, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince, hayvanlarını aşılatmayanlar hakkında 7 bin 321 lira idari para cezası uygulanacak.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, hayvan sahiplerini uyararak, şap aşısı yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

ŞAP KAMPANYASI SÜRÜYOR

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaettin Özdemir, hayvan hastalıkları ile mücadele programı kapsamında 2015 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası çerçevesinde 1 Ağustos'ta başlayan kampanyanın 30 Ekim tarihine kadar süreceğini bildirdi. Özdemir, şap aşılaması kampanyası kapsamında 2 aydan büyük büyükbaş hayvanların şap hastalığına karşı aşılanacağını ve aşılamalarda öncelikle besiciliğin ve kurbanlık hayvanların yoğun olarak bulunduğu köylerden başlanacağını söyledi.

HASTALIK HIZLA BULAŞIR

Özdemir şap hastalığı ile ilgili olarak ise “Şap hastalığı, tüm çift tırnaklı hayvanlarda görülebilen salgın ve bulaşıcı, viral bir hayvan hastalığıdır. Şap hastalığı ölümlere sebebiyet vermesinin yanı sıra, bu hastalık nedeniyle oluşan et, süt gibi verim kayıpları çiftçilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir. Hayvancılıktan beklenilen verimin alınabilmesi için bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek büyük önem arz etmektedir.

AŞI YAPTIRMAYAN YANACAK

Yetiştiriciler tarafından hayvanlarına şap aşılaması mecburidir. Yetiştiricilerimizin şap aşılama kampanyası ile ilgili Müdürlüğümüzce yapılacak duyuruları dikkate almaları ve hayvanlarını şap hastalığından korumak için en etkin ve ucuz yöntem olan aşılama hususunda duyarlı olması gerekmektedir. Büyükbaş hayvanlardan aşı yapılmayanlara nakil izni verilmeyecek olup, ayrıca hayvanlarını aşılatmadan imtina eden yetiştiricilere ilgili kanun maddesince 7 bin 321 TL idari para cezası verilecektir" dedi.

YORUM EKLE
banner151

banner251