Şap aşı kampanyası başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı büyükbaş hayvanlarda, 2018 Sonbahar Dönemi 'Şap Aşı Kampanyası'nı başlattı. 17 Eylül 2018 tarihinde başlatılan kampanya 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlara yapılacak.

Şap aşı kampanyası başladı
banner200
banner217

Halk arasında 'Dabak' olarak ta bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşan bu hastalık; et veriminde % 30-45, süt veriminde % 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olup, ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunma yolu ise hayvanların 6 ay aralarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca şap aşısı uygulanmamış hayvanların il ve ilçe dışına sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemekte, hayvancılık teşvik ve desteklemelerinden de faydalanmamaktadırlar.

Elazığ Merkez ve İlçelerinde 179.508 büyükbaş hayvan mevcudu bulunmaktadır. 2 ay sürecek olan aşı kampanyasında, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü olarak 65 kişilik bir ekiple çalışılmaktadır. Hedefimiz % 90 oranında başarıya ulaşmaktadır. Çalışmalarımız başarılı ve verimli bir şekilde sürmektedir. Amacımız bu aşı kampanyasını da vakasız olarak kapatmaktır.

Üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlara aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçeTarım Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251