Piyasayı dengeleyeceğim derken küçükleri yok ettiler!

Bakanlığın geçtiğimiz Eylül ayında izin verdiği besilik hayvan ithalatı, hiçbir derde derman olmadığı gibi, küçük üreticiyi de bitirme noktasına getirdi.

Piyasayı dengeleyeceğim derken küçükleri yok ettiler!
banner282

Bilindiği üzere Bakanlık, işletmesinde 100 besilik hayvanı olan bir besiciye 40 hayvan ithal etme hakkı getirmişti. Bu ithalat hakkından küçük üretici yararlanamazken, büyük işletme sahipleri de ithalattan daha fazla yararlanabilmek için küçük üreticilerin elindeki besilik hayvanları topladılar. Küçük üreticiyi ortadan kaldıran bu uygulama besilik hayvan açığını da artırdı. Bu çelişkiden dolayı ithalat kararı et fiyatlarını düşürmediği gibi daha da yükselmesine neden oldu.

Yaşanan sıkıntılara bir çözüm getirmesi bakımından Tarım Kredi Kooperatifleri, ithalat hakkının kendilerine de verilmesini istiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi: “Bakanlığa, küçük ve orta ölçekli işletmelerin besi hayvan taleplerinin Tarım Kredi üzerinden dağıtılmasını teklif edeceğiz. Yoksa küçük üreticinin üretimden çekilme tehlikesi ile karşı karşıyayız" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE