Pakdemirli: Hayvan ithalatı sözleşmeli besiciliğe zarar vermedi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvan ithalatının sözleşmeli besicilik projesini etkilemediğini belirtti. Pakdemirli, sözleşmeli besicilik projesinden yararlanan üretici sayısını açıkladı.

Pakdemirli: Hayvan ithalatı sözleşmeli besiciliğe zarar vermedi
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sözleşmeli Besicilik Projesinden 9 bin 841 kişinin yararlandığını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığınca yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, "2011 yılında başlatılan ve Et Süt Kurumu tarafından başlatılan Sözleşmeli Besicilik Projesi kapsamından kaç kişi yararlanmıştır? Besicilerin aldığı hayvan sayısı her yıl ayrı olmak üzere kaçtır?2017 yılında Sözleşmeli Besicilik Projesinden kaç kişi yararlanmıştır? İthal hayvan uygulamasının projeye zarar verdiği söylenebilir mi?" şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Gürer'in önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli, "Et ve Süt Kurumu tarafından 2014-2017 yıllarında toplam 9.841 kişi Sözleşmeli Besicilik Projesinden faydalanmıştır. Bu kapsamda besiciler tarafından 2014 yılında 66.049, 2015 yılında 52.743, 2016 yılında 74.777 ve 2017 yılında 21.828 büyükbaş hayvan alımı yapılmıştır" dedi.

Bakan Pakdemirli. 2017 yılında 1.024 kişinin Sözleşmeli Besicilik Projesinden yararlandığını ve 2017 yılındaki hayvan ithalatının Sözleşmeli Besicilik Projesini etkilemediğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı çok sayıda projeyi AKP iktidarlarında kamuoyuna duyurdu ancak bu projeler uygulamada yetersiz kaldı. Sorunun devam etmesinin sebebi, hayvancılıkta sürekli ve etkili çalışmalar yapılamamasıdır. Et ve hayvan gereksinimi için ithal ürün çözüm değildir. Yerli ürün desteklenmeli, teşvikler doğru adrese verilmelidir. Projelerin daha katılımlı ve sürekli olacak biçimde takibi sağlanmalıdır" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251