" />

Ortadoğu’nun en büyük et tesisi Erzurum’da

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Doğu Anadolu Bölgesi'nin tarım ve hayvancılıkla kalkınacağını söyledi. Sekmen, “Erzurum Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi'nin Ortadoğu'nun en büyük tesisidir" dedi.

Ortadoğu’nun en büyük et tesisi Erzurum’da
banner200

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Kurum olarak 2 yılda tarım ve hayvancılığa büyük destek sağladık. Bu kapsamda, 'Bal Gibi Proje' çerçevesinde bin arıcıya eğitim ve malzeme desteği sağladık. Çiftçilerimize 1800 sac, 880 beton sıvat dağıttık. Oltu, Hınıs ve Köprüköy canlı hayvan pazarlarının yapımı devam ediyor. Erzurum'da diğer paydaşlarımızla birlikte organik et ve süt üretim projesi hayata geçirildi" dedi.

Başkan Sekmen, “Erzurum'un dev yatırımlarından biri olan Erzurum Canlı Hayvan Borsası'nın yapımı devam ediyor. Erzurum-Pasinler Karayolu'nun 20. kilometresinde yapımı süren Canlı Hayvan Borsası, Erzurum ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde tarım ve hayvancılığa büyük katkı sağlayacak. 250 dönüm arazi üzerine kurulan Canlı Hayvan Borsası, -3 bin 500 civarında küçükbaş, 1000 de büyükbaş hayvan kapasiteli olarak tasarlandı. Canlı Hayvan Borsası, müşahede, yem deposu, su deposu, büyük ve küçükbaş ahırı, çoban yatakhanesi, paket arıtma tesisi, ısı merkezi, misafirhane, veteriner odası, kantar, ısı merkezi, otopark, otel, banka, alışveriş alanları ve restorandan oluşacak" dedi.

Başarıda 4 Temel Unsur

Erzurum'un hayvancılığın merkezi olacağını ifade eden Başkan Sekmen, şunları kaydetti: "Erzurum 1950'li yıllarda ülkemiz ve yurt dışındaki bazı ülkelerin et ihtiyacını karşılıyordu. Büyük ve küçükbaş hayvan varlığı 1,4 milyonu geçen şehrimizi, hayvancılığın başkenti yapmak için ilimizde 4 temel projemizi hayata geçirdik. Birincisi aynı zamanda Ortadoğu'nun en büyük tesisi olan Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi'ni tamamladık. İkinci yatırımlarımız ilçelerimize canlı hayvan pazarları yapıyoruz. Üçüncü yatırım zinciri, tarım ve hayvan sulama amaçlı gölet çalışmalarımız hatırlanacağı gibi 2 yılda 43 gölet yaptık. Dördüncü yatırım bu da büyük bir önem taşıyan projemiz olan Canlı Hayvan Borsası'nın yapımı sürüyor. Bu projemiz tamamlandığında Erzurum yeniden hayvancılığın Türkiye'deki kavşak noktası ve aynı zamanda merkezi olacak. Birbiriyle entegre olan bu dört projeyle birlikte Erzurum bu sektörde iddia ediyorum şaha kalkacak."

Ortadoğu'nun En Büyük Tesisi Erzurum'da

Başkan Mehmet Sekmen, Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanan Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi'nin Ortadoğu'nun en büyük tesisi olduğunu ifade etti. Başkan Sekmen, "Erzurum Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarından biri olan Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi, Ortadoğu'nun en büyük ve işlevsel tesislerinden biridir. Kentte güney ve kuzey çevre yollarını bağlayan ara yol üzerinde (Ilıca Batısında Kayapa Bölgesi) yapımı tamamlanan tesis, 64 bin metrekare alan üzerinde 14 adet ayrı birim binasından oluşmaktadır. Tesis, günlük 200 büyükbaş ve 2000 küçükbaş hayvanın aynı anda kesilebildiği, et ürünlerinin ayrıştırılarak işlenip, dondurularak nakledilmesini sağlayabilecek kapasiteye sahiptir. Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne devredilen bu projemiz sayesinde hem Erzurum'un hem Türkiye'nin hem Ortadoğu ve Avrupa'nın et ihtiyacını karşılayacağı" diye konuştu


YORUM EKLE
banner151

banner251