Önce hayvanlar ithal edildi sonra kan örnekleri incelendi!

Genç çiftçi projesi kapsamında Romanya'dan ithal edilen 9 bin damızlık koyunun sağlık sertifikasında olması gereken analizleri yapılmadan ülkeye girişine izin verildi. İzin belgesi, eski Bakan Faruk Çelik döneminde çıkartılan bir yönetmelik değişikliğine dayanarak verildi. Bu durum ise ithal hayvanlara yönelik yeni bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Önce hayvanlar ithal edildi sonra kan örnekleri incelendi!
banner200

Edirne Kapıkule Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlüğü, genç çiftçi projesi kapsamında TİGEM adına Romanya'dan ithal edilen 9 bin damızlık koyunun, sağlık sertifikasında olması gereken analizleri yapılmadığı için ülkeye girişine izin vermedi. İhracatçı firma konuyu Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü'ne taşıdı. Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü de eski Bakan Faruk Çelik döneminde çıkartılan yönetmelik değişikliğine dayanarak, analiz sonuçları olmayan hayvanların ülkeye girişine izin verdi.

HAYVANLARIN ANALİZLERİ ÜLKEYE GİRDİKTEN SONRA YAPILDI!

Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü'nün izin belgesindeki şu ifadeler dikkat çekti: “Konu ile ilgili Romanya resmi otoriteler ile yapılan yazışmalarında söz konusu hayvanların mavi dil hastalığı açısından RT-PCR analizi açısından kan örneklerinin Romanya resmi laboratuarlarında mevcut olduğu ancak test işleminin başlamadığı ve 03.01.2018 tarihinden itibaren kan örneklerinin çalışılacağı ve sonuçlarının Türkiye Cumhuriyeti Devletine iletileceği aynı zamanda sevkiyat ile ilgi yeni sağlık sertifikaları ve mavi dil hastalığına yönelik ek deklarasyonların düzenleneceği konusunda bilgi tarafımıza ulaşmıştır"

Yapılan ithalatta, laboratuvardan kan sonuçları çıkmadan hayvanların sevkine Romanya tarafından sevkine izin verilmesi ve bu hayvanların da Türkiye tarafından kabul edilmesi dikkat çekti.


TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Büyükbaş
Büyükbaş - 4 yıl Önce

Romanya'dan gelen büyükbaş hayvanlar da aynı şekilde oldu getirdikten sonra kan testleri yapıldı hasta olanlar çoktu içinde 40 adet de 5 adet ilk bır ayda öldü elimizde ayrıca içinde de 5 ırk vardı tek bir ırk bile değil

banner151

banner251