Ölen ithal hayvanların yerine canlısı verilecek!

Romanya'dan ithal edilen besilik hayvanlarda ölüm oranının artması ciddi bir krize dönüşürken, Bakanlığın üreticinin mağduriyetini gidermek için tedbir aldığı ortaya çıktı. Buna göre ölen hayvanların yerine üreticiye canlısı verilecek. Zararı ise ithalatçı firma karşılayacak.

Ölen ithal hayvanların yerine canlısı verilecek!
banner282

ÖZEL HABER

Ölen ithal besilik hayvanların yerine yeniden hayvan verilecek. İthal besilik hayvanlarda ölüm oranlarının artması üreticiyi mağdur ederken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu mağduriyeti gidermek için bir çözüm geliştirdiği ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre, ölen hayvanların yerine üreticiye yeniden hayvan verilecek. Buradaki zararın da ithalatçı firmalar tarafından karşılanacağı belirtildi.

KOMİSYON KURULMUŞTU

İthal besilik hayvanlarda ölüm oranlarının artması ciddi bir sorun olmaya başladı. Üretici büyük bir mağduriyet yaşarken, hayvan hastalıkları konusunda da sektörde ciddi bir kaygı yaşanıyor. Özellikle Romanya'dan ithal edilen besilik hayvanlarda hastalık ve ölüm oranının yüksek olması mağduriyeti de hat safhaya çıkardı. Üreticiler mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlık ve Et ve Süt Kurumu nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Et ve Süt Kurumu da Romanya'dan ithal edilerek üreticilere dağıtılan hayvanlarda ne kadar bir kayıp yaşandığını tespit etmek için bir komisyon kurmuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, üreticinin mağduriyetini gidermek için ölen hayvanların yerine yeniden hayvan verileceği öğrenildi. Buradaki zararın ise firmalar tarafından karşılanacağı belirtiliyor.

BİR AYDA 20 HAYVANI ÖLDÜ

Diğer taraftan ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Diyarbakır'da OPAŞ şirketine ait besi işletmesinin sahibi Cahit Pekkolay, Romanya'dan ithal edilen besilik hayvanlardan 60 baş aldığını ve 1 ayda 20 hayvanın öldüğünü kaydetti. 11 hayvanının da hasta olduğunu ifade eden Pekkolay, şunları kaydetti: “Bir ay önce Kocaeli Derince Limanı'nda Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nden 60 baş besilik hayvan aldım. Bunun için 75 bin 600 euro ödedim. Hayvanları getirdik besiye aldık fakat kısa süre sonra hayvanlar hastalandı ve ölümler başladı. Bugüne kadar 16 hayvanım öldü, 11'i de hasta. Veterinerler akciğer hastalığı olduğunu söylüyor. Avrupa'dan ithal hayvanlar genellikle Simental, Belçika Mavisi, Şarole olur. Bunların tam olarak ırkı bile belli değil. Bizim uğradığımız zararın karşılanmasını istiyoruz"

ALDIĞI HAYVANLARI GERİ VERMEK İSTİYOR

Diğer yandan, Bilecik'te besicilik yapan Kemal Eğilmez de ithal ettiği 60 sığırdan 17'si ölürken, 7'sinin de ölme tehlikesi bulunduğunu belirtti. Besici Kemal Eğilmez, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne dilekçe göndererek yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Eğilmez, mağduriyetinin giderilmesini isterken, kalan hayvanlarının da geri alınmasını istedi.

TARIMDAN HABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Yazık Oldu çiftçiye. Eli nasırlı insanların parası yenmez. İthalatı yapan AGRO SMS ve BALTİC TURGİ firmalarının sermayeleri 2500€ ve 3000€ nasıl ödeyecek bu zararı. Teminatta yok. Zararı HARUN ABİ?mi Yoksa MEHMET SIDDIK AYDIN ? mı ödeyecek. Hayvanlar hasta olarak teslim alındığına dair raporda var. BU İNSANLARIN ZARARINI DEVLET ÖDESİN. Tezgahın içerisinde olanlar da BİLİNİYOR bunlara RUCU ETSİN.

ölü
ölü - 5 yıl Önce

Tarım da öldü, onun yerine ne verecekler?

- 5 yıl Önce

Ali Sen. bir sülüksün ...Eli nasirli insan ciftci felan ayaklarini birakin artik...baydiniz..bi dusun

banner151