Niğdeli besici: Eskiden yem kalitesi arardık şimdi kim ucuz ondan alıyoruz!

Niğde'nin Alay Kasabası'nda besici Yusuf Akdemir, yeme gelen yüzde yüzlük zamlar nedeniyle üretim yapmakta zorlandığını belirterek, "50 ineğe benim her öğünde 5 torba yem vermem lazım. Ben bunu 3 torbaya düşürdüm. Eskiden yem kalitesi arardık. Şimdi kim ucuz, ondan alıyoruz" dedi.

Niğdeli besici: Eskiden yem kalitesi arardık şimdi kim ucuz ondan alıyoruz!
banner200

ANKA'nın haberine göre, Niğde Alay Kasabası'nda besicilik yapan Yusuf Akdemir, 7 yıl önce kendi imkanlarıyla hayvancılığa başladı. Samanı dahi yüksek maliyetle almak zorunda kalan besici, 150 ineğini yavaş yavaş satmaya başladı. Yarı yarıya indirdiği hayvanın sütünden de para kazanamadığını söyleyen Akdemir, "50 ineğe benim her öğünde 5 torba yem vermem lazım. Ben bunu 3 torbaya düşürdüm. İşletmeyi bir an önce kapatıp zarardan kurtulmak lazım. Alıcı bulursak 32-33 liraya hayvanları kestireceğiz" dedi. Verimsiz beslenme nedeniyle buzağıların kaybeden Akdemir, yem fiyatlarındaki aşırı artış nedeniyle hayvanlarını patates ve soğanla besliyor..

Akdemir şöyle konuştu: 

Arpa ve 6 ayda yüzde 100’e varan yem fiyatları. Süt aynı parada duruyor. Et aynı parada duruyor. Besiyi bıraktım. Ben şu anda besi yapmıyorum. Sütü 2 lira 65 kuruştan veriyoruz. 50 tane inek sağıyorum. 50 ineğe benim her öğünde 5 torba yem vermem lazım. Ben bunu 3 torbaya düşürdüm. Yem fiyatının aşırı pahalı olmasından dolayı işin içinden çıkamıyorum. Yemi düşürdüğümde süt üretimim de düşüyor zaten. Ben işletmeyi 7 yıl önce açtım. Millet samanı bedava veriyordu. Şimdi tonu 600 lira. Bu işi kendiliğinden bırakıyoruz. Yokluktan veteriner de işçi de kendimiz olduk.

Buzağı kayıpları yaşadığını da söyleyen besici, "Bu besi bu sene soğan ve patatesin çöpe atılmasından ayakta kaldı. Onları yedirdik hayvanlara. Kendi yetiştirdiğim patatesleri satmadım hayvanlara yedirdim. Buzağı ölümlerinin çoğu da patatesten oluyor. İmkân olmayınca patatesi soğanı yedirdik. Annesi yeterli yemi yemediğinde yeterli süt veremiyoruz. Şu anda 1 ton süt satmam gerekirken 500 litre süt satıyorum. Niye? Hayvana yeterli yem veremiyorum" dedi.

'Zarar ediyorum'

Her geçen gün zarar ettiğini söyleyen Akdemir şöyle devam etti:

"7 yıl önce yemin torbası 35 liraydı. Şu anda 145 lira yemin torbası. Ben bu işletmeyi kendi imkanlarımla kurdum devletten hiçbir destek de almıyordum ama şimdi hiçbir şey kazanamıyorum. Her gün zarardayım. Gelsinler hesap edelim her gün yaptığım iş zarar. Yetkililerden acil olarak bu yem fiyatlarına çözüm istiyoruz. Girdi fiyatları çok yüksek. Mazot da çok pahalı. Gübre aldı başını gitti. Yonca ekeceğim gübre alamıyorum. Eskiden yem kalitesi arardık. Şimdi kim ucuz, ondan alıyoruz. İşletmeyi bir an önce kapatıp zarardan kurtulmak lazım. Alıcı bulursak 32-33 liraya hayvanları kestireceğiz. 45 liradan aşağı olmaması lazım ki biz para kazanalım."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251