" />

Nerede bizim yerli ırklarımız?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ithalata dayalı tarım politikasından dolayı bitki tohumlarında ve hayvanlarda artık yerli ırkların kalmadığını belirterek, "Nerede bizim yerli ırklarımız?" diye sordu.

Nerede bizim yerli ırklarımız?
banner200

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, hükümetin tarım politikasını eleştirerek, bitki tohumlarında ve hayvanlarda artık yerli ırkların kalmadığını belirterek, 'Yerli Karası' isimli büyükbaş hayvanın yerini Amerika'nın Brangusu, “sert yayla” isimli buğday tohumunun yerini, çılgın tohum diye tanıtılan glosanın aldığını, patates tohumlarının ise madalyn, agata, jeli, agriya, gibi isimlerden oluştuğunu ifade etti.

ÇİFTÇİ KAYGILI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu'nda konuşmasında, Aksaray, Konya ve Niğde'de görüştüğü çiftçilerin yaşadığı mağduriyetlere değindi. Ömer Fethi Gürer, ithal gübre, ilaç ve tohumun yanı sıra elektrik ve mazottaki fiyat artışlarının çiftçileri kaygılandırdığını anlatan Gürer, çitçiler ve üreticilerin gelecek yıl nasıl üretim yapacaklarını kara kara düşündüğünü vurguladı.

NEREDE BİZİM YERLİ IRKLARIMIZ?

Ziyaret ettiği yerleşim birimlerindeki hayvan ırkı isimlerinden bahseden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Anadolu'muzda, Orta Anadolu Yerli Karası, az ot ve samanla beslenir ve etiyle sütüyle isteğimizi sağlardı. Trakya'nın Boz ırkı, Torosların Güney Doğu Anadolu Kırmızısı ve Doğu Anadolu Kırmızısı diye anılan büyükbaş hayvanlarımız vardı. Şimdi, Anadolu'daki büyükbaş hayvanların isimlerini sordum: Hollanda'nın Holstein'i, Belçika'nın Mavisi, İskoç'un Angusu, Hindistan'ın Brahmanı, Amerika'nın Brangusu, Fransız'ın Şarolesi ve Montofon, Limuzin, Simental adıyla büyükbaş hayvanlarımız var. Doğal olarak, bu hayvanlarımızı daha çok süt almak için, daha çok et almak için ülkemize ithal etmişiz ama bunların yerine yerli ırkları geliştirip… Bu kadar üniversitesi olan, tarımla uğraşan, bilgi ve bilimsellikle buluşmuş kişisi bulunan ülkemizde ne yazık ki dışarıyı, ithali kendimiz için çözüm gibi görüyoruz” şeklinde konuştu.

BUĞDAY TOHUMUNUN ADI BİLE YABANCI

Ülkemizin 1937 yılında 'akyayla sert' isimli buğday tohumu geliştirdiğini hatırlatan Gürer, yılında Tarım Kredi Kooperatifinin "çılgın tohum" diye tanıttığı buğday tohumunun adının "glosa" olduğunu, bunun yanında esperia isimli tohum ekiminin yapıldığını vurguladı.

BUNLARIN HANGİSİ YERLİ?

Patates isimlerine vurgu yapan Gürek, "Patatesin tohumlarının ismi ne diye baktım: Belmanda, madalyn, agata, jeli, agriya, marabel, melodi, esteralla. İyi ki Niğde Patates Enstitüsü şimdi bir denemeye başladı, onunla ilgili bir çalışma yürüyor, onun dışında yerli patates tohumumuz dahi yok” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Milli tarım
Milli tarım - 3 yıl Önce

Milli tarım dediler hayvan ,yem,tohum, ilaç ithalatının önünü sonuna kadar açtılar. Zihniyet milli olmayınca yerli ırk hayvan kalmaz. Şimdide yerli hayvanlarımızı aramaya başlayacaklar ama bulamazlar. Yerli hayvanda ıslah yoluna gidilmedi. Irklar yok edildi.

- 3 yıl Önce

YERLİ IRKLARIMIZ ISLAH EDİLSE İDİ 15 - 18 LT SÜT VERİYORDU. HASTA HAYVANI KESTİĞİNDE PEK ET KAYBIN OLMUYORDU .YERLİ HAYVAN IRKLARININ YOK OLMASI İLE BİRLİKTE , İKLİME ADAPTE, HASTALIKLARA MUKAVEMET KAYBOLDU, MEVCUT KÜLTÜR IRKI DİYE GETİRİLEN HAYVANLAR HASTALIKLARA DAYANIKSIZ, İKLİME ALIŞAMIYOR , YEM TÜKETİMİ ÇOK FAZLA. HAKKIYLA BARINAK,YEM, VS KOŞULLARINI SAĞLAYAMADIĞINDA ÇABUK TELEF OLAN BİR HAYVAN IRKI KALDI ELİMİZDE. YERLİ IRKI ŞU MEVSİM MERA VEYA DAĞA SALSAN KARNINI DOYURUR GELİR. KÜLTÜR IRKI YEMİ AZALT ÖLÜR. ELİMİZDEKİ IRKLAR ÇOĞU YERDE ÇİFTÇİMİZİN KABUSU OLDU. ACİLEN YERLİ MELEZLERİNE DÖNMEMİZ GEREKİR.

- 3 yıl Önce

Yerli besicilerin ırkını bitirdiler. Yabancı besicilere kazandırdılar :)

- 3 yıl Önce

Irkçılık yapmayın. Biz ırkçılığa karşıyız. O yüzden

- 3 yıl Önce

Bırakın onu bunu Türkiye'de hayvancılık bitmiştir, bir tek hayvan işi yapan memnun çiftçi getirin ozaman konusun

- 3 yıl Önce

Bırakın yerli ırkı bugün yerli ırkı besleyen 100 yüz zarar ediyor ne eti var ne sütü bugün yerli ırk 2 yaş duve 2 lira simentel 5 bin lira ikisininde yemesi bir yapmayin

banner151

banner251