Mutlu Doğru: '3 yıldır kapımızı çalmayanlar erkek dana soruyor'

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, besi çiftliklerinin süt üreten çiftliklerden erkek dana aramaya başladığını belirterek, bu durumun yerli üretim açısından önemli olduğunun altını çizdi. 

Mutlu Doğru: '3 yıldır kapımızı çalmayanlar erkek dana soruyor'
banner200

Dünya Gazetesi'nden Eray Şen'in haberine göre, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl canlı hayvan ithalatında geçen yıla göre azalma olduğunu, 2021’de bu durumun devam etmesinin beklendiğini söyledi. Mutlu Doğru, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında hayvan ithalatının çok fazla yapıldığını, bu yıl azalmaya başladığını belirterek “Onu da şuradan anlıyoruz, besi çiftlikleri, artık bizim gibi süt üreten çiftliklere başvurup ‘erkek dananız var mı’ diye soruyor. Son üç yıldır kapımızı çalan olmamıştı” ifadesini kullandı. Erkek dana ithalatını durdurmanın doğru bir karar olduğunu dile getiren Doğru, “Dışa bağımlı olmak doğru değil. Et ihtiyacı için şu anda küçükbaş hayvancılığa dönüş var” dedi.

Çin’e süt ürünleri ihracatına izin verilmesinin de olumlu yönleri bulunduğunu dile getiren Doğru, şu görüşleri dile getirdi: “Çin çok büyük bir pazar ama lojistik olarak çok yakınında Yeni Zelanda ve Avusturalya var. Bu ülkelerde mera hayvancılığı yapılıyor ve dünyanın süt tozu ticareti bu iki ülkenin elinde. Eğer onlarla rekabet edip de fiyat olarak, tat olarak, Çin’in istediği malı gönderirsek bizim süt üretimi sektörü için harika bir gelişme.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 18:01
YORUM EKLE
banner151

banner251