Müsteşar Yazıcı: Yeni politikalarla hayvan ithalatı düşecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, hayvancılıkta yeni teşvik ve destek modelleri geliştirdiklerini, bu politikalarla hayvan ithalatını düşüreceklerini söyledi.

Müsteşar Yazıcı: Yeni politikalarla hayvan ithalatı düşecek!
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, Damızlık Keçi ve Koyun Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Besicilerin en büyük sorununun ithalat olduğunu söyleyen Yazıcı, "Bir an önce ithalatı bitirmek istiyoruz. Bunun için hayvancılıkta yeni teşvik ve destek modelleri geliştiriyoruz. Yeni politikalarla hayvan ithalatını düşüreceğiz" diye konuştu.

Buzağı desteklerinde de önemli artışlar yapıldığını ifade eden Yazıcı, "Doğan her buzağıya aşıları tamamsa 750 Türk lirası destek veriyoruz. Düve alımında ise yüzde 30 destek veriyor, meraların uzun süreli hayvancılıkla uğraşanlar tarafından kiralanabilmesinin önünü açıyoruz. İhtiyacımız olan et miktarı yılda 1 milyon 300 bin ton, bunun 1 milyon 150 bin tonunu eli nasırlı çiftçimiz aracılığıyla üretiyoruz ancak 150 bin ton et ihtiyacımız doğuyor ve yılda 400-500 bin hayvan ithal ediyoruz. Bu ithalat hiç arzu ettiğimiz bir durum değil." dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Sıkıldık..

kütahya
kütahya - 4 yıl Önce

birazda kütahyaya hayvancılıkta destek verin sayın yetkililer

Destek miktarı
Destek miktarı - 4 yıl Önce

750 tl ne icin destek veriliyor tarım. gov.tr den kontrol ettiğim zaman buzagi desteği 350 tl ve 500 tl olarak değişiyor . Vatandaşİ yanlış yonlendiriyorlar.

banner151

banner251