Muş’ta hayvanları soğuk vurdu

Muş'ta etkili olan kar yağışı ve aşırı soğuklar hayvanları vurdu. Kar kalınlığı nedeniyle büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ağırda kaldı. Muş çiftçisi ise hayvanları ağırda yem ve samanla beslemek zorunda kaldı.


banner255
Muş’ta hayvanları soğuk vurdu
banner200

Uzun süre kışın çiftçileri mağdur ettiğini kaydeden Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, yayladaki birçok hayvanın güney illerine götürülemediğini söyledi. Tek sorunun kış mevsiminin uzun sürmesi ve stok yetersizliği olduğunu ifade eden Çobanoğlu, "İlimizde terör olaylarıyla birlikte hayvancılıkta herhangi bir sıkıntı yaşamış değiliz. Çünkü hayvanların meraya çıkma dönemlerinde yetiştiricilerimiz, çobanlarımız hayvanlarını meraya çok rahat bir şekilde çıkardılar. Ancak bir olumsuzluk olarak havalar soğuduğu zaman güneye götürülmesi gereken hayvanlar, oralardaki yaylalara pek götürülemedi. Böyle bir olumsuzluğu bize yansımış oldu" dedi.

ET FİYATLARI ARTMADI

Hayvancılıkta görülen olumsuzluğa rağmen et fiyatlarının yazdan beri aynı kaldığının altını çizen Çolakoğlu, “Şu an kasaplarda, marketlerde etler serbest olarak satılıyor. Bir kısım kasaplarda biraz daha ucuz, bir kısmında ise biraz daha yüksek. Marketlerde biraz daha yüksek. Küçükbaş hayvanların et fiyatı 22-24, 28 liraya kadar çıkabiliyor. Büyükbaş hayvanlarda da kuşbaşı ve kıyma fiyatlarımız 32 lirayla 40 lira arasında değişmektedir. Yine kış mevsimi olması hasebiyle yeme baktığımızda, yemde de çok daha fazla sıkıntı yaşamıyoruz. Yazın 10-15 kuruş olan saman fiyatı şu an 50-55 kuruşa çıkmış durumdadır, bu da normal bir durumdur. Kış mevsiminde herkes yazdan yemini temin ettiği için fiyatlar yükseliyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251