Milyonlarca arı telef oldu

Türkiye'nin en önemli arı yetiştirme ve bal üretim merkezlerinin başında gelen Aydın'da 2018 yılına umutla giren arıcılar bahar mevsimine büyük bir şok yaşayarak girdi.

Milyonlarca arı telef oldu
banner200

Aydın'da en fazla arıcılığın yapıldığı Karpuzlu yöresinde çiçeklerin açması ile bal ve polene çıkan milyonlarca işçi arı kovana zehirlenmiş vaziyette döndü. İşçi arılar zehirlenince yeni çıkacak yavrular da açlıktan telef oldu.

Arıcılar zehirlenmeden dolayı oluşan zararın çok büyük olduğunu belirterek, sadece kendilerinin değil aynı zamanda milli ekonominin de büyük zarar gördüğünü belirttiler. Erken gelen bahardan faydalanmak isteyen arıcılar, son günlerde gerçekleşen arı ölümleri ile ne yapacağını şaşırdı. Karpuzlu civarında kovanlardaki işçi arıların yarısından fazlasının telef olduğunu gören arıcılar durumu Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği'ne bildirerek yardım istedi. Bölgede inceleme yapan ekipler, arıların Çine Karpuzlu yolu üzerinde bulunan ve Çine Belediyesinin eski başkanlarından Osman Aydın'ın bahçelerinde yapılan ilaçlamadan kaynaklandığını belirtti. Arıların uçum ve çalışma zamanında yapılan ilaçlama nedeniyle meyve bahçelerine çiçeğe giden arıların kovana bile giremeden çırpına çırpına telef oldukları görüldü. Milyonlarca arının telef olduğunu belirten arıcılar, yaşanan sıkıntının çözümü için yetkililerden yardım istedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251