Milletvekilinden süt krizi uyarısı!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, süt krizi uyarısında bulunarak, Et ve Süt Kurumu'nun acilen piyasaya müdahale etmesi gerektiğini kaydetti. Artan yem fiyatlarına rağmen Ulusal Süt Konseyi'nin çiğ süt fiyatlarını güncellemediğini hatırlatan Aygun, sürecin üreticinin aleyhine işlediğini vurguladı.

Milletvekilinden süt krizi uyarısı!
banner200

Ulusal Süt Konseyi'nin 15 Ağustos 2018 tarihinden geçerli olmak üzere çiğ süt üreticisinin eline geçecek rakamı litre başına 1.70 TL olarak belirlediğine işaret eden Aygun, “Ne var ki sanayici, bu fiyatı uygulamamış, üstelik alınan kararların üzerine yem fiyatlarına gelen zamlarla zaten bu referans fiyat da anlamsız hale gelmiştir” dedi.

Aygun, yem fiyatlarına art arda zam gelirken, süt fiyatının aynı tutulamayacağını belirterek, “Ulusal Süt Konseyi, yeni referans ücret için toplanamamıştır. Bunun nedeni hükümetin Enflasyonla Mücadele Programıdır. Gıda enflasyonunda yükselişe neden olmamak için Konsey toplanmaktan kaçınmaktadır. Süt fiyatlarına zam yapılamadığı için de çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız da insani koşullarda yaşayamaz hale gelmekte, geçim sıkıntısına düşmektedir” dedi.

Aygun, üreticinin artık geçinemediği için dişi büyükbaş hayvanlarını kesime göndermeye başladığını, bunun da sütte kriz çıkaracağını kaydetti. Müdahale olmazsa sütte arz krizi yaşanacağı için fiyatların artacağını, tam tersine gıda enflasyonunu doğuracağını söyleyen Aygun, “Hayvancılığın en önemli girdi kalemi olan yemde 2018 Ocak ayından bu yana yüzde 50-60 oranında fiyat artışı olmuştur. Yem bitkisi üretimi için gerekli olan gübreye de son 11 ayda yüzde 90-100 arasında zam yapılmıştır. Bu yüzden uygulanmayan litre başına 1.70 TL çiğ süt fiyatı bile yetersiz kalmıştır” görüşlerini ortaya koydu.

Aygun, süt ve et üreticisinin desteklenmemesi halinde bunun ülkeye maliyetinin daha da ağırlaşacağını vurgulayarak, “Et ve Süt Kurumu acilen piyasalara müdahale etmeli, hayvanlarını kesime götüren süt üreticisini durdurmalıdır. Süt ve et üreticisine teşvik ve destek uygulanmalıdır” uyarısını yaptı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

sayın vekil tüm çiftçi krizde örnek sayın vekil tarım krediye ertelenen doğal afetden dolayı borclar yüzde kırk iki ile çalışıyor allah bize yardım etsin çiftçinin ürünü çikmamiş çiftçi batakda hükümet borcu ertelemiş ama faiz 42 bu nasıl bir zihniyet çiftçi bu kadarmı sahipsiz

- 3 yıl Önce

İlhami vekilimiz iyi ediyorsun süt konusunda birde Buğday tohum fiyatları çok yüksek 1 tl ye satıyoruz 2.5 tl ye alıyoruz bunuda Meclis’e taşı ama sende tohum üreticisisin ne yaparsın bilmem

boyle vekiller lazim bize
boyle vekiller lazim bize - 3 yıl Önce

malesef artik akp milletvekilleri halktan koptu. ilk geldikleri zaman halkin icindelerdi sorunlari goruyorlardi biliyorlardi ve gundeme getiriyorlardi. simdi kimse sorunlari gormek istemiyor . hatta halkin icine girip sorun ne diye sormuyorlar bile. sorsalar bile malesef gercekci kisilere sormuyorlar. yalakalara gore her sey iyi ama arkalarindan verip veristiriyorlar. vekilin yuzune su sorunumuz var demiyorlar. o yuzden halktan uzaklastikca da halk ekonomik sikintiyi atlatamiyor. her sorunda ithalata kosuyoruz. ithalat demek kendi ayagina kursun sikmak demektir. yerli ureticiyi oldurmek demektir. vekiller halkin sorunlarina kulak vermek icin tebdili kiyafetle tek basina dolasmali, onlarca koruma ile degil.

onlarca korumayla halk dolasma
onlarca korumayla halk dolasma - 3 yıl Önce

vekil caddede esnaf ziyareti yapiyor bir bakiyorsun cadde neredeyse trafige kapatilmis arkasinda caddedin diger tarafinda onlarca koruma. esnaf felanca yerde yanlis yapiliyor dese hemen hain ilan edilecek dukkanini denetimlerle calismaz hale getirecekler belki de kapatacaklar. o yuzden esnaf hic sikintimiz yok allah sizi basimizdan eksik etmesin deyip gecistiriyor. malesef durum bu. bir de dindar kesimin korkusu var. dindar kesim kilik kiyafet ve namaz kilmanin pek sorun olmamasinin akp sayesinde oldugunu bildigi icin akp tarafindan yapilan sikintilari da gormezden geliyor. cunku chp zihniyeti gelse biliyoruz ki 28 subati mumla arayacagiz. anlayacaginiz iki ucu bir seyli deynek. asagisi sakal yukarisi biyik. allah sonumuzu hayretsin.

banner151

banner251