Meralardaki hayvanların su sorunu çözülüyor

Giresun'da mera ve yaylaklarında otlayan hayvanların temel sorunlarından olan içme suyu problemi tarih oluyor. Giresun genelindeki mera ve yaylak alanlarında, hayvanların içme su ihtiyaçlarını karşılamak ve su kalitesini yükseltmek amacıyla yürütülmekte olan 'Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi' kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 yılında, 700 adet sıvat (hayvan suluğu) ve 11 bin metre su borusu dağıtımı gerçekleştirildi.

banner247
Meralardaki hayvanların su sorunu çözülüyor
banner200
banner217

Giresun'da mera ve yaylaklarında otlayan hayvanların temel sorunlarından biri de içme suyu temininde güçlük çekilmesidir. Yaylaklarda otlayan hayvanlar, bulundukları yerde ya suyu hiç bulamamakta veya metrelerce uzaklıktaki suya ulaşım sağlasa dahi doyum kalitesinde su içememektedirler. Hayvanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için; sığırlar günlük ortalama 50-60 litre, koyun -keçilerde ortalama 2-3 litre su tüketirler. Canlı ağırlıkları ve verim seviyeleri yükseldikçe bu günlük su ihtiyaçları da artar.

Bu bağlamda, Giresun genelindeki mera ve yaylak alanlarında, hayvanların içme su ihtiyaçlarını karşılamak ve su kalitesini yükseltmek amacıyla yürütülmekte olan 'Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi' kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2016 yılında, 700 adet sıvat (hayvan suluğu) ve 11 bin metre su borusu dağıtımı gerçekleştirildi.

Hayvancılığın yoğun olduğu Şebinkarahisar, Alucra, Bulancak, Dereli, Espiye, Yağlıdere ilçeleri başta olmak üzere, Giresun genelinde ihtiyaç tespiti yapılan diğer ilçelere ve önceki yıllarda sürdürülmekte olan ıslah projeleri ile birlikte toplamda bin adet sıvat ve 29 bin metre su borusu dağıtımı gerçekleştirildi.

Su kaynağından alınarak borular vasıtasıyla hayvanların otlak alanlarında tesis edilen sıvatlara getirilecek. Bu sayede, mera ve yaylaklarda otlayan hayvanlar daha yakın mesafede içme suyuna kavuşacağından; mera yem bitkileri çiğnenme baskısından kurtulacak, hayvanlarda enerji kaybının azalması sonucunda et ve süt veriminde artış elde edilerek il ekonomisine önemli bir kazanç sağlamış olacak.

Islah çalışmaları kapsamında yapılacak olan sıvat tesisi, mera ve yaylakların yeknesak biçimde otlatılmasına katkı sağlayacak. Sürekli belirli alanlarda otlayan hayvanlar, sıvatların tesisi ile birlikte diğer kısımlarda da otlama imkânına sahip olacak.

Kaynak: Giresun Tarım İl Müdürlüğü

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mera
Mera - 3 yıl Önce

Sayin bakanim sizden allah razi olsun bizim meramizi kimsenin haberi olmadan haziniye devretmişler ordanda orman bakanligina şu anda hayvanlari otlatacak yerimiz kalmadi sizden ricam araştirilmasi

banner248
banner151