Meralar hayvanların kullanımına açıldı

Giresun'un Bulancak ilçesi Döngeri köyü yaylaklarında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan 'Mera Islahı ve Amenajmanı Projesi' kapsamında, yüzeysel taşların yoğun olduğu 502 dekar alanda taş toplama işi yapıldı.

Meralar hayvanların kullanımına açıldı
banner282

Projeyle birlikte; toprak ve su kaynaklarının korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve etkin kullanımı, erozyonun önlenmesi, bitki formasyonunun yüzeye yeknesak bir şekilde dağılımının sağlanması, verimliliğin artırılması ve hayvanların rahatça otlamasına imkân sağlanması amaçlanıyor. Yüzeysel taşlar, kapladığı alan kadar merada ot miktarını düşürmekte olup, bu ciddi verim kaybının azaltılması hedefleniyor.

Mera ıslahı projesine, kadın çiftçiler başta olmak üzere yöre halkı yoğun ilgi gösterdi. Bu anlamda, bölge çiftçileri projeye destek vererek, taşlardan temizlenen sahalarda ot yoğunluğunun artacağını ve hayvancılığa olumlu katkı sağlayacağını ifade ettiler.

Yürütülen bu ıslah projesi çalışmaları neticesinde; yüzeysel taşlardan arındırılan yaylak alanlar, kaliteli kaba yem üretimine kazandırılarak bölge hayvancılığının hizmetine sunuldu.

Kaynak: Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

YORUM EKLE