Manisa’da sazan yavrular göletlere bırakıldı

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, su kaynaklarında balık popülasyonunu artırmak amacıyla 694 bin adet pullu sazan yavrusunu baraj gölü, göl ve göletlere bıraktı.

Manisa’da sazan yavrular göletlere bırakıldı
banner282

Yavru sazan balıklarının İlçelere tesliminde konuşan Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk; "Su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması, gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla Bakanlığımızla ortak bir şekilde ‘Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ni yürütmekteyiz. Vatandaşlarımızın kaliteli protein ihtiyacını desteklemek, sportif balıkçılığı geliştirmek, su kaynaklarımızın stok miktarını ve çeşitliliğini zenginleştirmek amacıyla; Seferihisar'da faaliyet gösteren Ürkmez Su Ürünleri Üretme İstasyonu tarafından 2021 yılı için İlimize tahsis edilmiş olan 694 bin adet pullu sazan yavrusu, İl Müdürlüğümüzün balık taşıma aracı ve ekipmanları vasıtasıyla teslim alınarak İlimizin ihtiyaç duyulan çeşitli göletlerine bırakılmak üzere İlçe Müdürlüklerine dağıtılmıştır” ifadelerini kullandı.

YASAKLARA UYULMALI

Öztürk, şunları kaydetti: “Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması ancak kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Bu nedenle, beklenen faydanın sağlanabilmesi için 40 santimetreden küçük sazan balıklarının avlanmaması; av aracı, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması büyük önem arz etmektedir. Önümüzdeki yıllarda da Bakanlığımız tesislerince üretilen balık yavrularının su kaynaklarımıza bırakılması sağlanacaktır.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE