Löp et nasıl denetlenecek?

Et ve Süt Kurumu, 300 TIR kemiksiz sığır et ithalatı için düğmeye basarken, bu durum sağlık endişelerini de gündeme getirdi.

banner247
Löp et nasıl denetlenecek?
banner200
banner217

Milli Gazete'den Onur Şahin'in haberine göre, Et ve Süt Kurumu, 300 TIR taze soğutulmuş kemiksiz sığır eti ithalatı için harekete geçti. Şarbonlu et tehlikesinin ardından yurt dışından gelecek olan löp et için ciddi endişeleri devam ederken, uzmanlar löp etin denetiminin ve kontrolünün imkânsız olduğunu dile getirdi. Etin ciddi sağlık sorunlarına da sebep olabileceği uyarısı yapıldı. Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba döneminde getirilen ithal etler, vatandaş tarafından beklenen ilgiyi görmemişti.

“SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR"

Sabahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı, löp et ithalatını sakıncalı bulduğunu söyleyerek, “Löp etten hiçbir zaman hayvanın türünü, yaşını, cinsiyetini anlayamazsın. Yaban domuzunun eti löp et haline getirilse sığır etinden ayırt etmek çok zor. Öte yandan gelecek olan löp etlerin ne zaman kesildiği, ne zaman dondurulduğu, ne kadar bekletildiği de belli değil. Bu sebepler düşünüldüğünde löp et ithalatı kesinlikle doğru değil. İthal löp et ciddi sağlık sorunlarını da birlikte getirebilir" ifadelerini kullandı. Bülent Nazlı, “Eğer ithalata mecbursak, eti karkas olarak almamız lazım. Çünkü karkas etten hayvanın yaşı, cinsi, ne zaman kesildiği belli oluyor. Bir de şöyle bir tehlike var; hasta bir hayvanın eti diğer löp etlerin arasına karışsa bunu nasıl tespit edeceksin?" dedi.

“YERLİ HAYVANCILIK ENGELLENİYOR"

İthal et kullanımını tavsiye etmeyen Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Löp eti kimin kestiği belli mi, nasıl kestiği belli mi? Değil. Et ithalatı her zaman soru işaretleri taşır. Bu löp etin satıcısı da, alıcısı da aylar öncesinden bellidir. Löp et her türlü tehlikeye açık. Ben yemem de, yedirmem de" şeklinde konuştu. Yalçındağ, daha önceki et ithalatlarına işaret ederek, “Vatandaş o eti denedikten sonra bir daha almadı. O ithal etler, şarküteri ürünü için kullanıldı. Halk ithal etten memnun değilken neden 3-4 ayda bir ithal et gündeme geliyor, vatandaş hiç mi düşünülmüyor? Yerli hayvancılık resmen engelleniyor. Kısa bir zaman önce de ithal hayvanlardan dolayı şarbon tehlikesi atlattık. Şimdi yapılan bu löp et ithalatıyla da tüy dikiliyor" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
300 Tır nedir?
300 Tır nedir? - 2 yıl Önce

300 tır et nedir? Türkiye Cumhuriyetini bırak KKTC bile o işin altından kalkar. TC yi çok hafife almayın, küçümsemeyin, operasyon yapmayın.

Bilmiyor
Bilmiyor - 2 yıl Önce

Adam oturmuş kürsüsüne yok nasıl anlaşılacak yok nasıl bilinecek ne zaman kestiği diye atıp tutuyor. Arkadaşlar atıp tutacağınıza hali hazırda yapılan bu ithalatın nasıl yapıldığını, nasıl takip edildiğini, canlıdan kesime ve parçalanmaya ardından yüklenip sevkiyatına kadar nasıl işlemlerden geçtiğini bir görün dinleyin öğrenin sonra yazın. Oturduğunuz yerden ahkam kesmekle olmuyor bu işler.

Lafa bak
Lafa bak - 2 yıl Önce

sanki ilk defa gıda yüklü tırlar giriyor. tamamen algı yaratma başka dertleri yok. denetlenir hatta 300 değil 3000 tır denetlenir.

banner248
banner151