Küçükbaş hayvancılıkta Ilgın’daki proje Diyarbakır'a örnek oldu! Delibaş hastalığına karşı önemli mücadele!

Konya’nın Ilgın ilçesinde halk arasında delibaş hastalığı olarak bilinen ve küçükbaş hayvanlarda beyine yerleşerek ekonomik kayıplara neden olan “coenurosis” parazitine karşı mücadele sürüyor. Örnek proje, farklı bölgelere de örnek oldu.

Küçükbaş hayvancılıkta Ilgın’daki proje Diyarbakır'a örnek oldu! Delibaş hastalığına karşı önemli mücadele!
banner282

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ilgın Küçükbaş Hayvan Üreticileri Derneği tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan proje bu yıl da sürüyor. Ilgın Küçükbaş Hayvan Üreticileri Derneği Başkanı Abdullah Altan, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“İlçemizde KOP ile Anadolu Çobanları Buluşuyor Projesinde geçtiğimiz yıl koruyucu hekimlik faaliyetleri kapsamında, halk arasında delibaş hastalığı olarak bilinen ve küçükbaş hayvanlarda beyine yerleşerek ekonomik kayıplara neden olan “coenurosis” parazitine karşı mücadele başlatılmıştı. Bu yıl yine Ilgın Küçükbaş Hayvan Üreticileri Derneği olarak en az 3 yıl daha sürdüreceğimiz mücadelemizi başlatmış bulunmaktayız.

10 BİN KUZUNUN YÜZDE 10'U DELİBAŞTAN KAYBA UĞRUYORDU

Ayrıca projemizin Diyarbakır Büyükşehir tarafından da uygulanması ve diğer bölgelere de örnek teşkil ettiğini görmek bizleri sevindirmiştir. Projenin amacı İlçemizde damızlık bırakılan yaklaşık 10000 kuzunun %10 delibastan kayba uğradığı ve bu mücadele ile ilçemiz de kaybın en aza indirilmesi ilçemizin yıllık kaybolan 1 milyon TL’nin kaybının önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

İlçemiz ırk ıslahının gelişmemesinin de başlıca sebebi olan bu hastalık ile ilçemizin tümünün sürü sahipleriyle mücadele etmesi gelecekte ırklarımızın sürülerimizin daha verimli hale gelmesini sağlayacaktır. Mücadele kapsamında tüm üreticilerimizin işletmelerine bilinçlendirme broşürleri ve bilgilendirme çalışması Ilgın İlçe Tarım Müdürlüğü Hayvan sağlığı ekipleri tarafından küçükbaş hayvan tespitleri çalışmasıyla birlikte yapılacaktır.

ZOONOZ BİR HASTALIK

Bu hastalikla mücadele bireysel değil toplumsal yani tüm üreticilerin aynı zamanda uygulaması gereken bir koruyucu hekimlik faaliyeti olan sürü köpeklerinin” paraziquantel” etken maddeli paraziter haplamanın uygulanmasıyla yapılacaktır. Bu hastalık zoonoz bir hastalık olup insan sağlığında ilgilendirmektedir. Yakın zamanda ilçemizde faaliyet gösteren serbest Veteriner Hekim Ali Birgül de hastalığa yakalanmış başarılı bir operasyondan sonra sağlığına kavuşmuştur. Bu yıl yapılacak olan paraziter mücadelemizin kaynak oluşturan İlçemiz iş adamlarından Ahmet Ercan beye üreticilerimiz adına teşekkür ederim"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151