Kokuyor gerekçesiyle hayvancılık tesisleri kapatılacak!

Kocaeli Kartepe Belediye Meclisi ilginç; bir karara imza atarak, bölgedeki hayvancılık faaliyetlerine büyük bir darbe vurdu.

banner255
Kokuyor gerekçesiyle hayvancılık tesisleri kapatılacak!
banner200

Bizimkocaeli.com'dan Emrah Taştan'ın haberine göre, Kartepe Belediye Meclisi ilginç; bir karara imza atarak, bölgedeki hayvancılık faaliyetlerine büyük bir darbe vurdu. 2 Temmuz 2014 tarihinde oy birliğiyle alınan 64 numaralı karar gereği, imar planında konut alanı olarak geçen alanlardaki büyükbaş ve küçükbaş ile kümes hayvancılığı yapan bin 716 tesisin tarım alanlarına taşınması istendi. Kırsal bölgelerde hayvancılık ve tavukçulukla uğraşan ve geçmişte arazileri konut alanına çevrilen vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı.

1 OCAK'TA BAŞLADI

Kartepe Belediye Meclisi'nin aldığı karar, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. İlçede büyükbaş ve küçükbaş ile kümes hayvancılığı alanında faaliyet gösteren bin 716 tesise yazı gönderildiği öğrenildi.

Karar karşısında ne yapacaklarını şaşıran tesis sahipleri ise duruma tepki gösterdi. Tesislerin kapatılması durumunda bölgedeki hayvancılık faaliyetlerinin büyük zarar göreceği belirtiliyor.

BU NASIL MANTIK

Karar, Kartepe'nin kırsal olarak bilinen Maşukiye, Acısu, Tepetarla, Derbent, Balaban, Nusretiye, Şirinsulhiye, Uzuntarla, Eşme, Arslanbey, Şevkatiye, İbrikdere, Rahmiye, Suadiye ve Cepni mahallelerinde yürürlüğe girdi. Bu mahallelerde artık hayvancılıkla ilgili tesis kurulamayacak. Ancak, ilçenin daha merkezi konumda olan mahallelerinde kararın 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek olması dikkat çekiyor.

MERKEZDE 1 YIL

Kartepe Belediyesi Meclisi kararına göre Emekevler, Ataevler, Ertuğrulgazi, Dumlupınar, İstasyon, Köse Köy, Fatih Sultan Mehmet, Sarımeşe, Uzunbey ve Ataşehir mahallelerinde karar 1 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya konulacak. Kırsal kesimde hemen uygulanan kararın şehir merkezinde neden 1 yıl geciktirildiği ise tartışma konusu oldu. Üreticiler karara tepki gösterdi.


Kartepe Belediye Meclisi kararının altında belediye başkanı Hüseyin Üzülmez'in imzası bulunuyor.

HAYVANCILIK BİTECEK

Vatandaşlar kararın ilçede hayvancılığı bitireceğini kaydetti. Kartepe'de Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre kayıtlı 8 bin 470 adet sığır, 168 manda, 4 bin 173 adet koyun ve keçi bulunuyor. Bu hayvanlardan üretilen süt miktarı 8 bin 461,3 ton. Ayrıca ilçede kayıtlı 21 bin yumurta tavuğu, 258 bin et tavuğu ve 10 ördek besleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayvancılık
Hayvancılık - 5 yıl Önce

Hayvancılığa darbe vurursunuz sonra da ET Nede PAHALI dersiniz

- 5 yıl Önce

Ee kardesim, birileri yetmez ama evet derken, biz büyüksehir yasasına bosuna karsi çikmadik, bütün köylerin meralari su an büyüksehir mali oldu, ve köyler mahalleye dönüştügü için isterlerse hayvanciligin esamesini okutmazlar. Kimse aglamasin

Koku Önlenebilir
Koku Önlenebilir - 5 yıl Önce

Buyuk baş,kucuk baş ve kanatlı hayvanların agıl,toplanma yeri ve gubre kokuları Koku Nötralizatörü denilen ürünler ile
kolaylıkla yokedilebiliyor.hayvanlar için zararlı urun degil tamamen bitkisel

banner151

banner251