İthal besilik hayvanların fiyatları belli oldu!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017 yılı için besilik ve kasaplık hayvanların geçen seneye göre daha düşük fiyattan ithal edileceğini açıkladı. Tarımdan Haber olarak 25 Ocak'ta yaptığımız haberde, Bakanlığın hayvan ithalatında bu yıl özel bir çalışma yürüttüğünü ve fiyatların geçen seneye göre yüzde 10 ile 20 arasında daha düşük olacağını duyurmuştuk.

banner255
İthal besilik hayvanların fiyatları belli oldu!
banner200

Besilik Hayvanlar 3.70'e İthal Edilecek

Bakan Çelik, katıldığı bir televizyon programında 2017 yılı için yapılacak hayvan ithalatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dün TRT Haber'de Yaşar Taşkın Koç'un sorularını cevaplandıran Çelik, “Buradan bütün üreticilere bütün besicilere sesleniyorum. Size 4 dolara varmayacak, yani 3.90'na (Et ve Süt Kurumu'nun 20 cent maliyeti olabilir) 3.90'na, 3.95'e, 4 dolara varmayacak fiyatlarla sizin ahırınıza hayvanları getireceğiz" dedi.

Tarımdan Haber Duyurdu Bakan Açıkladı!

Tarımdan Haber olarak 25 Ocak'ta 'İthal besilik danalarda fiyatlar düşecek' başlığı ile yayınladığımız haberde “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı rakamlara göre, AB ülkelerinden yapılacak ithalatlarda orta sınıf hayvanların 4 Euro'nun altında, üst kalite hayvanların ise 4 Euro'nun biraz üstünde, Güney Amerika'dan yapılacak havyan ithalatlarında ise 3.80 Dolar ve altında fiyatlar konuşuluyor. Bu rakamlar da müstahsile satış rakamları olacak. Bakanlığın yeni fiyatları, taleplerin toplanmasından sonra açıklaması bekleniyor" ifadelerine yer verilmişti.

Bakan Çelik, katıldığı televizyon programında konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

5.10 Dolar'dan 3.70'e Düştü

“2010'da özel sektörün 5.10 dolara getirdiği hayvanları şimdi biz 3.70 dolara, 5, 6 Euro'ya Avrupa'dan gelen hayvanları da 3.70 Euro'ya getireceğiz. Geçmiş dönemde getiren özel sektör. 100-150 kişi yetki almış pazara girince fiyat yükseliyor. Şu anda yetkiyi sadece Et ve Süt Kurumu'na verdik. Diyoruz ki; 'bizim 400 bin baş hayvana mı ihtiyacımız var. Tek alıcı olarak Et ve Süt Kurumu olarak pazarlık yapacağız' diyoruz.

Getiriyorsan Getir Kardeşim!

Geçen sene darbe sonrasında, iki aylık zor bir süreç yaşadık. Orada hızlı bir şekilde hayvan ihtiyacımız vardı. 4.35 Euro'ya Avrupa'dan canlı hayvanın kilosunu getirdik. Şimdi 3.7 Euro. 'Getiriyorsan getir kardeşim' Çünkü alıcı benim. Et ve Süt Kurumu.

Düzenleri Bozuldu

Şimdi bu bağıranlar, çağıranlar, el altından mektubu servis edenler. Uğraşanlar niye uğraşıyorlar? Düzeni bozulanlar. 1 kg'da 1.5 Dolar ve 1.5 Euro ekstradan şu anki fiyatların üstünde kazandığını düşünün. Ne kadar bir para yapar biliyor musunuz? 300 kg bir hayvanda 450 dolar eder, bir tek hayvanda. Bir gemide 20 bin hayvan geldiğini düşünün. Milyonlarca dolar. Yalnızca bir gemide…

Mutlu Düzeni Kurmuş Birileri

Mutlu düzenini kurmuş birileri. Ben bunun devamında değilim. Bunu ortadan kaldırıp vatandaşa daha ucuza et, daha ucuza hayvan getirmek. Ama esas görevim ithal hayvan getirmek değil. Kendi ülke içindeki hayvan üretimini, sayısını artırma görevim var benim. Onun için Bakan oturmuşuz burada. Biz şimdi bir tarafta üretimi artırmaya çalışıyoruz. Önlemlerini, tedbirlerini, Milli Tarım projesinde kararlarını almışız. İkincisi ithal ederken de dışarı çıkıp öyle 10 tane 20 tane iş adamın oralarda fiyatları yükselterek buraya pahalı hayvan getirme diye bir şey yok.

Bütün Üreticilere Sesleniyorum

Buradan bütün üreticilere, bütün besicilere sesleniyorum. Size 4 dolara varmayacak. Yani 3.90'na (Et ve Süt Kurumu'nun 20 cent maliyeti olabilir) 3.90'na 3.95'e 4 dolara varmayacak fiyatlarla sizin ahırınıza hayvanları getireceğiz. Ve geçmiş dönemlere göre 1, 1.5 dolar daha uygun olacak. Bu Et ve Süt Kurumu'nun başarısıdır. Çünkü tek olarak piyasa girmesinin getirmiş olduğu bir şeydir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
büyük besiciye yüzde bir kdv
büyük besiciye yüzde bir kdv - 4 yıl Önce

büyük besiciye yüzde bir kdv kücük besiciye yüzde sekiz kdv ödüyor bu adeletmi tarım bakanımıza bu sorunu çözmesini istiyoruz

besi sut
besi sut - 4 yıl Önce

Tarım politikaları çok yanlış gidiyor taşıma suyla değirmen donermi çiftçi ayakta durmaya çalışıyor sütü 2 senedir 88 krsa satiyoruz yem 55 tl olmuş böyle yapacağına bizleri destek lesinler

Uretimin artması
Uretimin artması - 4 yıl Önce

Üretimin artmasını istiyosanız üreyebilecek hayvan getireceksiniz 1 seneye kalmadan ölecek hayvan değil. Süt ırkı simentel gebe düve getireceksiniz. Küçük işletmeleri destekleyeceksiniz. Şuan 20 inek bakan birisi köyünde geçinir. Her sene 17-18 buzağı alır. Alın size üretim. Ama neymiş biz büyükşehire bağlıymışız artık ahırlarımızda hayvan bakamazmışız. Ee nerde bakıcaz 3 km uzakta nasıl ciftlik kurcaz. 24 ile destek var bize kol saati. Bu desteğin tüm illerde olması,en az 2 sene (yavrular buyuyene kadar) geri ödemesiz olması en önemlisi de faizsiz olması gerek. Başka türlü bu iş olmazzz

Karantina.
Karantina. - 4 yıl Önce

Sayın Bakanım, 28 Aralık 2016 Derince limanına gelen gemiden 82 tane Avrupa menşeli danalarımızı aldık.
Danaları gemiden yüklerken durumlarına bakma şansımız yok çünkü gemiden direk kamyonlara koşarak yükleniyor.
Sonrasında sorunlar başlıyor. Derince'den kamyonlarla kırklarelindeki çiftliğimize geldiği akşam 2 tanesi öldü ve karantina süresinde geldiği akşam öldükleri halde ve veteriner raporunolfuğunhalde. Şuana kadar ölenlerle ilgili ödeme yapılmadı .
Tv konuşmalarınızda biz besicilerinizi mağdur etmeyeceğiz diyorsunuz . Ancak uygulamalarınız bunu göstermiyor.
Karantina 21 gün uygulanma nedeni göstermelik olmamalı. Ayrıca tarafınıza ve Ekin'inize birçok kez email attığım halde geri dönüş alamadım.
Bizler gibi küçük üreticileri korum

- 4 yıl Önce

Yazıklar olsun mili servetimizi bize düşman ülkelere dagıtıyorsunuz yok ön kuruş aşağı 20 kuruş aşağı derken bu milleti kandıramassınız istikrar yok bu millete 7 binliraya inek aldiye kıredi verdiniz 1yıl sonra ital hayvan getirdiniz batırdınız insanları ondan sonra yok destek veriyoz diye övünveniz yokmu sizin verdiğiniz destek veteriner parası değil destek verme üretici sütünden etinden para kazanmalı oda ancak siz bu avrupa ya'''''''''''''''''' vaz geçebilirsiniz bugüne kadar akp oy vermiş biri olarak bu sefer hayırrrrrrrrf

Yönetici ve Yönlendirici
Yönetici ve Yönlendirici - 4 yıl Önce

Tarım Bakanlığında çalışıyorum. Gıda, Tarım, Hayvamcılık v Denizcilik politikalarımız tümden hep yanlış. Bakanlıklarda kalifiye yöneticiler yok, Toprağa basmayan mühesdisler, hayvana dokunmayan veterinerler, Canlı varlıklarla uğraştıklarını bilen yok, Eski köy düzeni köy enstitülerine dönmediğimiz müdtetçe bizden bi cacık olmaz. tarımda kooperatifleşmemiz gerekir, tarım arazilerinin en az 10.000 dönümden aşağı olmamazı lazım. hayvancılığı köylere yaymamız lazım, denizlerimizde balık yok, İş geliyor gidiyor yine siyasete dayanıyor. Siyasetin değer ve farkındalık yaratacak politikaları yok, Zor değil ya sadece 20 yıl önceki yaşama dönelim yeter. Adam gibi yöneticilere ihtiyac var.

- 4 yıl Önce

Sayın bakanım ben Şanlıurfa'da besiciyim her şey için teşekkür ederiz tüm besiciler adına ama sizden ricam tüm besiciler adına Güney Amerika malını 20 cent düşercegiz diyorsunuz düşürseniz ne olacak düşürmeseniz ne olacak 20 cent yani 780 kuruş hiç derdimize derman olmaz dolarları boz dediniz bozduk siz dolar fiyatını sabitleyin 3000 bine şimdiki dolar kuruyla dana kilogram fiyatında 3800 tl 250 kg'lık bir danada 950 tl yapıyor sizin yaptığınız indirim ise 100 ile 200 tl arası siz bunuda yapmayın bakanım olsa ne olacak olmasa ne olacak şu an et fiyatı 22tl ne oluyorsa biz besiciler üreticilere oluyor.

Hayvancılık
Hayvancılık - 4 yıl Önce

Ben ardahan lıyım hayvancılık la uğraşıyom devletin verdiği destek üreticiye direk geçiyomu devlet önce onu öğrensin avrupa diyeceğine önce bi kendi ülkemizin hayhancılık nedurumda onu iyce bi öğrensinler


banner151

banner251