İthal besilik hayvanlar üreticiye millileştirilmeden mi dağıtıldı?

İthal edilen besilik hayvanlar millileştirilmediği için üreticinin hayvanlarını kestiremediği ortaya çıktı. Hayvanlarını kestiremeyen üretici ise büyük bir mağduriyet yaşıyor.

İthal besilik hayvanlar üreticiye millileştirilmeden mi dağıtıldı?
banner200

Yaşanan mağduriyet, Aydın'da bir üreticinin bölge milletvekiline yaptığı şikâyet üzerine ortaya çıktı. Ak Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş'ın Yenipazar'da yaptığı ziyaretler sırasında Ufuk Yağdereli isminde bir üretici yaşadığı mağduriyete dikkat çekti.

aydindenge.com.tr'de Erdal Aydın'ın haberine göre; Et ve Süt Kurumu öncülüğünde getirilen ve Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği vasıtasıyla 60 büyükbaş besilik hayvan aldığını ve bu hayvanlar millileştirilemediği için satamadığını kaydeden Yağdereli, şunları kaydetti:

HAYVANLARIMI SATAMIYORUM

“İthal olarak getirilen büyükbaş besilik hayvanlardan almıştım. Bu hayvanlar millileştirilemediği için son bir aydır boşuna besliyorum ve her geçen gün hayvanlar aldığı kiloyu geri vermeye başladı. Bu hayvanları satamadığım için yeni gelecek hayvanlardan alamıyorum ve sürekli maddi zarara uğruyoruz"

Üreticinin şikayetini dinleyen Milletvekili Mustafa Savaş ise bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşerek sorunu gidereceklerini söyledi.

Sektör temsilcileri, millileştirmede bir sorun yaşanmışsa bunun sadece 50-100 hayvanla ve birkaç üretici ile sınırlı olamayacağının altı çizerken, rakamın daha büyük olmasından endişe ediliyor.

Diğer yandan Bakanlık yetkilileri ise millileştirme sorununun birkaç gün içinde çözüleceğini belirtirken, sürecin neden bu kadar uzadığı ise bilinmiyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
O eskidendi
O eskidendi - 5 yıl Önce

Bu yıl bunun için gerekli tedbir alındı. Hayvan gemiden inerken küpe numarası kayıt altına alınıp millileştirilecek ve besicinin sıkıntısı ortadan kalkacak.

Millileştirmemek=Kaçakçılık
Millileştirmemek=Kaçakçılık - 5 yıl Önce

Editör, bir savcıya ya da bir gümrükçüye sor bakalım "mllileştirmemek" ne demek. Ondan sonra otur haberini yap. Bu sıradan basit bir bürokratik eksiklik değil. Millileştirmemek demek gümrükleme işlemleri yapılmamış-sona ermemiş ülke- devlet envanterine girmemiş yani " kaçak" demek. Bu suçtan kimler içeride yatmış bir araştır bakalım. Bırak onbinlerce hayvanı gümrükten arabanla geçerken dahi limitlerin üzerinde herhangi bir malı ya çöpe atarsın ya da millileştirmeden sokamazsın. Bir devleti devlet yapan unsurlardan bayrak gibi, milli marş gibi, para gibi, tapu kaydı gibi gümrük-sınır temel bir unsurdur. Devletin namusu ve varlık sebebidir. Bu çocuk oyuncağı bir mesele değil. Bir resmi kurum asla böyle bir şey yapmaz, yapamaz. İyi araştır..

genç çiftçi hayvanları
genç çiftçi hayvanları - 5 yıl Önce

Ya Tarım Bakanımızın milli projesi olan genç çiftçilere dağıtılan tüm hayvanlar verileli 4 ay oldu köylerimize dağıtılıdı herkesin damlarında halen millileştirilemiyorlar. Birde hayvanlarda bad huylu çoğu genç çiftçi sakatlanmış vaziyetteler.Çiftçilerimiz boyun tekme ve birçok darbe yiyorlar getirilen hayvanlar beğenmediğimiz avrupanın dağlarından getirilen ve insan görmemiş hayvanlar tüm çiftçiler pişmanlar attıkları imzalar nedeniyle bakıyorlar bunları hiçbir müdür bakana iletmiyor ki bu getirilen hayvanlara ve genç çiftçilerimize ne olacak

Millileşememe
Millileşememe - 5 yıl Önce

Piyasada 17 binden fazla hayvanın millileşememe sorunundan bahsediliyor

banner151

banner251