İthal besilik hayvanlar ne olacak?

İthal etten dolayı içeride karkas et fiyatlarının düşmesi üreticiyi mağdur ederken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile yerli hayvanda taban fiyat belirledi. Ancak ithal besilik hayvanla ilgili bir rakam açıklanmadı.

İthal besilik hayvanlar ne olacak?
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği fiyata göre, yerli hayvanlar Et ve Süt Kurumu üzerinden kilosu 25 liradan alınacak. Ancak bu fiyat ithal besilik hayvan için geçerli olmayacak. İthal besilik hayvanların kesim fiyatları yine piyasa şartlarına göre belirlenecek. Yerli hayvanda belirlenen taban fiyatın, ithal besilik hayvanda da fiyatların çok düşmesini önleyeceği öngörüsü yapılıyor.

Ancak, Et ve Süt Kurumu'nun marketlere ithal karkas etini 20 liradan verecek olması, ithal besilik hayvanların karkas kesim fiyatları için bir tehdit oluşturuyor.


İthal mi yerli mi? Marketlerde hangi et satılacak? Haber için tıklayın...


Bilindiği üzere, kırmızı et açığını kapatmak için Et ve Süt Kurumu Avrupa ve Uruguay'dan, özel sektör ise Güney Amerika'dan canlı besilik hayvan ithal ediyor. Yıllık toplam kesilen hayvanın içinde ithal besilik hayvanın sayısı az olsa da bu anlamda besilik faaliyetini sürdüren azınmayacak sayıda üretici bulunuyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
besi hayvanı
besi hayvanı - 3 yıl Önce

sayın bakanım güzel aciklama yapıyorda saygıdeger bakanım kesim haneleri denetlemeyi hiç düşünmüyor nedense sayın bakanım biz hayvan kesdirirken bizim hayranımızın cigeririnın ysgının böbreginin derisinin ve kafasının parası bize verilmiyor bir kasap bunlatdan bin tl kazanıyor biz sadece etimizin parasını alıyoruz ve sadakat parslarımızı girmalar yiyor buna bir çözüm bulsun

banner151

banner251