İneklere mezbaha yolu göründü!

Adana Çiftçiler Birliği 2. Başkanı Mutlu Doğru, süt fiyatlarıyla ilgili olarak Süt Konseyi'nin bir karar almadan dağılmasının hayvancılığa büyük zarar vereceğini söyledi.

banner255
İneklere mezbaha yolu göründü!
banner200

Sanayicinin, üreticiden aldığı sütün fiyatını bir yıldır değiştirmediğini anımsatan Doğru, “Fiyatlar Ankara'da toplanan Süt Konseyi tarafından da artırılmayınca ineklere mezbaha yolu göründü" dedi.

Gıda Tarım Gazetesi'ndeki yazısında Doğru, Süt Konseyi'nde yaşananlara sadece bir fiyat belirleme olayı gibi bakılamayacağını, toplantıda fiyatlarla ilgili bir kararın alınmamasının ülke hayvancılığına faturasının ağır olacağını vurguladı.

Doğru, konuyla ilgili olarak şu tespitte bulundu: “Üreticinin zam talebine karşı çıkan süt sanayicisi bindiği dalı kestiğinin farkında değil. Bu durum hem süt üretimini hem de hayvancılığı vuracaktır. Et fiyatları çok yüksek. Şu an bir ineği karkas olarak 21-22 TL'ye kestirebiliyorsunuz. Sütten kazanmayan küçük üretici ineğini kesime göndermek zorunda kalacak. Bu da hem süt üretimimizi azaltacak hem de devletin son yıllarda gelişmesi için büyük teşvikler verdiği hayvancılık sektörüne darbe indirecek."

YORUM EKLE
banner151

banner251