İl Müdüründen ‘Kurbanlık için erkek hayvanı tercih edelim’ çağrısı!

Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, hayvan varlığının devamı açısından kurban bayramında öncelikle erkek hayvanların kurban olarak tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

İl Müdüründen ‘Kurbanlık için erkek hayvanı tercih edelim’ çağrısı!
banner200
banner217

Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlara bazı önerilerde bulundu.

Yolcu, şunları kaydetti: “Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir. Kurbanlık hayvan deve için beş, sığır ve manda için iki, koyun ve keçi için bir yaşını doldurması gerekmektedir. Kurbanlık olarak başka illere sevk eden hayvan sahiplerinin İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden Veteriner sevk raporu almaları zorunludur. Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise satın alacakları hayvanların, kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığına bakmaları gerekmektedir.

Ayrıca kurbanlık hayvanların tür, ırk cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca https//hayvanbilgi.tarim.gov.tr/web sayfası ile 'HaySag' isimli mobil uygulama hazırlanarak kullanıma açılmıştır. Allah'a yakınlaşmak ve O'nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla kesilen kurbanların, usulüne uygun kesilmesi amacıyla bu bilgileri sizlerle paylaşıyoruz"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251