Hindistan’dan hayvan ithal edeceğiz!

Tarım İthalatı Kararnamesinin ardından gümrük vergileri düştü. Hükümet, Avrupa'da ve Latin Amerika'da yeterli sayıda hayvan bulunamaması nedeniyle rotasını, Güneydoğu Asya'ya özellikle Hindistan ve Tibet'te yaşayan yaban sığırlarının ithalatına çevirdi. Bibos ve Poephagus alt cinsi sığırların gümrük vergisi yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürülmüştü.

banner255
Hindistan’dan hayvan ithal edeceğiz!
banner200

Dünya Gazetesi'nden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre, hükümet, kırmızı et fiyatını düşürmek için son çare olarak Güneydoğu Asya'da özellikle Hindistan ve Tibet'te yaşayan yaban sığırlarının ithalatına yöneliyor. Avrupa'da ve Latin Amerika'da yeterli sayıda hayvan bulunamaması nedeniyle Asya'dan hayvan ithalatı yapılması için bu bölgede yaşayan Bibos ve Poephagus alt cinsi sığırların gümrük vergisi yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürüldü.

Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin 27 Haziran 2017 tarihli sayısında yayınlanan Kararı ile canlı hayvan, karkas et, buğday, arpa ve mısırın ithalatında uygulanan yüksek gümrük vergileri düşürüldü. Bakanlar Kurulu Kararı'nda gümrük vergisi düşürülen iki cins hayvan ise dikkat çekti. Yaban sığırı olarak bilinen ve Güneydoğu Asya'da yaşayan Bibos ve Poephagus alt cinsi sığırların gümrük vergisi yüzde 135'ten yüzde 26'ya düşürüldü. Bu karar, Hükümetin Avrupa ve Latin Amerika'da yeterli sayıda hayvan bulunmaması nedeniyle Asya'nın da devreye alınması olarak yorumlandı.

AĞIRLIĞI 1 TONA KADAR ÇIKIYOR

Hint dilinde gur, Bibos gaurus- Bos gaurus. Seladang, Gayal, Mithun, Hint bizonu, yaban sığırı, cangıl sığırı, olarak bilinen Bibos ırkı sığırlar ağırlıklı olarak Hindistan'da yaşıyor. Gaur, yabanıl boynuzlugillerin en irisi olarak biliniyor. Alnı geniş, boynu kısa ve kalın iri bir hayvan olan bu sığır ırkının yüksekliği 2 metre, boyu 2.5 ile 3.5 metre,ağırlığı ise 1 tona kadar ulaşabiliyor.

İTHALATI DEVLET YAPACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesi konusunda yetiştiricilerin endişe etmesine gerek olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Yurt dışından kesimlik hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı önceki gün yürürlüğe girdi. Bu karar sonrasında, üreticilerimizi, yetiştiricilerimizi endişeye sevk edici bazı spekülatif değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir. Hiçbir üreticimizin, yetiştiricimizin endişe etmesine gerek yoktur. Zira kesimlik hayvan ve karkas et ithalatı, son Bakanlar Kurulu kararı öncesinde olduğu gibi bakanlığımızın yetkisi ve kontrolü çerçevesinde yürütülecektir. Yerli üretimin daralmasına sebep olacak ithalat uygulamalarına kesinlikle izin verilmeyecektir."

ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMEYECEK

İthalat kaynaklı fiyat oluşumlarında, yurtiçi üretim maliyetleri dikkate alınacağını ve üreticinin mağdur olmasına izin verilmeyeceğini belirten Çelik yazılı açıklamasında:" Üreticilerimiz, yetiştiricilerimiz rahat olsunlar; üretmeye, ağıllarını, ahırlarını doldurmaya devam etsinler. Üreticilerimizi korumaya da, spekülatörlerle mücadele etmeye de aralıksız devam edeceğiz.Nihai hedefimiz, ülkemizin, coğrafyamızın hayvan varlığını artırarak, kendi kendine yeten bir ülke haline gelmesidir" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Allah sizi bildği gibi yapsın
Allah sizi bildği gibi yapsın - 4 yıl Önce

Bu haberi okuyupta içi çız etmeyenin hiç ülke kaygısı yoktur... faruk efendi her konuştukça et fiyatı daha da fırladı.. Allah rızası için artık susmalı.. üretici ne hale geldi bir de yaban sığırımız eksikti

Buda
Buda - 4 yıl Önce

Adamlar öküze ineğe tapıyor bakan bey nasıl getirecen sokaklarda geziyor adamların hayvanı kaçakmı yoksa ışınlıyırakmı getirecen sen yakında bufalo hatta Afrika'daki yabani sıgırları bile getirin buna eminim halimize gülüyoruz aynı komedi filmi gibi

Besi hayvanı ithalatı
Besi hayvanı ithalatı - 4 yıl Önce

Devletimiz bize besiye uygun hayvan ithal etsin biz yetiştirelim uygun koşullarda kredilendirsin hem et üretimi artmış olur hem çiftçi kalkınmış olur piyasa kendi kendine dengeye oturtur aksi takdirde piyasa bampi jumping teorisiyle sarsılır durur

banner151

banner251