Hayvancılıkta yüzde 50 hibe desteği alacak iller açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılında damızlık düve yetiştiriciliğinde yüzde 50 hibe desteği verilecek illeri açıkladı. Milli Tarım Projesi çerçevesinde 'Damızlık Düve Üretim Merkezleri' olarak 31 il ilan edilirken, bunlardan sadece 12'si yüzde 50 hibe desteği kapsamına alındı.

Hayvancılıkta yüzde 50 hibe desteği alacak iller açıklandı
banner200

Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre, damızlık düve yetiştiriciliğinde yüzde 50 hibe desteği alacak 12 il şöyle: Ankara, Bayburt, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kırklareli, Malatya, Manisa, Niğde, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon.

Bakanlar Kurulu'nun damızlık düve yetiştirenlere 3 yıl süreyle yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'nin 3 Ağustos 2016 tarihli sayısında, uygulama tebliği ise 3 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiş, ancak hangi illerde uygulanacağı belirlenmemişti.

31 İLDEN 12'SİNDE DESTEK VERİLECEK

Milli Tarım Politikası çerçevesinde 'Damızlık Düve Üretim Merkezleri' olarak ilan edilen 31 ilden sadece 12'sinde yüzde 50 hibe desteği kapsamında yer aldı.

Milli Tarım Politikası'nın önemli ayağı olan Milli Hayvancılık Projesi kapsamında, Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Amasya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Erzurum, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Muş, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yozgat'ı kapsayan 31 il Damızlık Düve Üretim Merkezi ilan edildi.

500 BAŞ KAPASİTELİ MERKEZLERİN KURULMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Bu illeri kapsayan bölgede en az 500 baş kapasiteli damızlık gebe düve merkezlerinin kurulması öngörülüyor. Kurulacak bu işletmeler için inşaat, hayvan alımı ve makine alımında yüzde 50 hibe desteği verilecek.

DESTEK VERİLECEK YATIRIMLAR

Açıklanan illerde, 2017 yılında, en az 500 baş kapasiteye sahip yeni kurulacak veya mevcut işletmelerini 500 baş kapasiteye çıkaracak olanlara yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, damızlık dişi buzağı alımı ile makine-ekipman (gübre sıyırıcı ve yem karma makinesi) temini yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

SON BAŞVURU TARİHİ 6 MART

12 il için proje başvuruları 6 Şubat 2017 tarihi itibariyle başladı. Başvurular 6 Mart 2017'de sona erecek.

BAŞVURU KOŞULLARI

Başvuru koşulları ise özetle şöyle: Bu desteklemeden yararlanmak isteyen yatırımcılar her yıl başvuru formu ve ekinde yer alan belgeler ile Bakanlıkça belirlenen süre içinde yatırımı yapacağı yerdeki İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Başvurular, yapıldığı yıl için geçerli olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hibe  hep  zengine  verilir.
Hibe hep zengine verilir. - 5 yıl Önce

Ulan benim 500 baş hayvan alacak yada ona bakacak gücüm olsa niye sürünün kısacası zengini zengin yapmak için yapılan proje birazda dar gelirli insanları düşünün onlarinda destek alması HAK.

- 5 yıl Önce

Dar butçeli olanlar çiftçi degilmi koyleri koy yapan çifçi yapan koyluler degilmi neden koyluye de yapilsin bu damizlik destegi 20 tane 50 tane ama 500 tane alabilecek koylumu var ki birakalim bu zenginler için yatirimi koylu olmasa tarim hayvancilik biter bit koyluyu geliştirin koyluyu

- 5 yıl Önce

Galiba biz anlatamıyoruz bizde bi sorun var,,yaav arkadaş taşıma suyla değirmen dönmez dönme dönmez dönmez dönmez......Hibe olarak verilen şey paraya çevriliyor..adam tanesi atıyorum 5binden 500 tane düve alsa 2.5 milyon (trilyon) eder.yarısını hibeyle alsa 1 milyon 250 bin,bu adam bi süre sonra hayvanlarım hastalanmaya başladı telef olmadan hepsini kesime sevkedecem derse ne yapacan? kesimden aldığı paraya bide aldığı hibeyi de ekle ohhhh mis gibi havadan para..sonra hayvancılık niye gelişmiyor...çifçi sizden hibe mibe istemiyor arkadaş,maliyetleri düşürün yeter..Mazotu indirin,yemi indirin bak bakalım hayvancılık nasıl gelişiyor..

Herşey zengine göre köylüye
Herşey zengine göre köylüye - 5 yıl Önce

Köylüye birşey yok 15 tanede bana verin zengin zaten zengin herşeyi onlara göre ayarlıyorsunuz ondan sonra kalkıp konuşuyorsunuz

Adalet
Adalet - 5 yıl Önce

Adalet ararrız ne kadar buyusekt kūçūū korumak kollamak gerek çunku gocaman gövdeyi kūçūcūk parmaklar tutar cūnkū onlar yoruldum derse o gocaman gövde bir işe yaramaz
Yıkılıverir o zaman yine ayaga kalkman icin o parmakları ararlar amma kimseleri bulamazlar .

ciftciyim
ciftciyim - 5 yıl Önce

Bende yararlanmak istiyorum

- 5 yıl Önce

Hepimizin almasl lazlm bu desteyi

hibe
hibe - 5 yıl Önce

Sadeceoralardanalirsiniz oyu


banner151

banner251