Hayvancılıkta yetiştirici 9 ay sonrasını göremiyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda Meclis üyeleri hayvancılıkta yaşanan sorunları masaya yatırdı. Toplantıda hayvancılık desteklerinin yem üzerinden verilmesi istenirken, besicilerin önünü göremediği için üretimden çekildiği kaydedildi.

Hayvancılıkta yetiştirici 9 ay sonrasını göremiyor
banner200

MTSO Hayvansal Ürünler ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Üyeleri, Türkiye’de hayvancılığın gelişebilmesi, ithalatın önüne geçilebilmesi adına desteklerin para ile değil, yem üzerinden yapılmasını istiyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 4 No’lu Hayvansal Ürünler ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri, yüksek girdi maliyetlerinden çalışacak personel bulmaya, ithalattan belediyelerle yaşanan sorunlara kadar hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntıları anlattılar. Meclis üyelerinin önceliği ise destekler aracılığıyla girdi maliyetlerinin rekabetçi seviyelere indirilebilmesi.

BESİCİ 9 AY SONRASINI GÖREMİYOR

Meclis Üyesi Abbay Polat, desteklerin tabana yayılması ve para yerine maliyet düşürücü yöntemlerle gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Polat, "Bugün bir dana alan üretici 9 ay sonrasını görebilmeli, bir sene içinde ne kadar yem vereceğini hesaplayabilmeli ve bunun sonunda da o danayı ne kadara satabileceği konusunda fikri olmalı. Şu anda bunu bilmeleri mümkün değil. Belki tahminleri yüksek kalıyor ve sonrasında zarar edince de sektörden vazgeçiyorlar. Ahırlar boşalınca da tekrar doldurması zorlaşıyor, hayvancılık zamanla bitiyor" diye konuştu.

MEVCUT DESTEKLEME HAYVANCILIĞI GELİŞTİRMEYE YÖNELİK DEĞİL 

Hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntıların çözümünün tarımsal sorunların çözümüyle mümkün olabileceğini belirten Komite Meclis Üyesi Seçkin Tatar, tarımsal üretimin artmasıyla birlikte hayvancılığın ihtiyaç duyacağı besin maddelerine uygun maliyetlerle ulaşılabileceğini söyledi. Bunun için planlamanın önemini vurgulayan Tatar, doğru planlama ile doğru ürün ekilmesinin, doğru planlama ile uygun bölgelerde hayvancılık yapılmasının başarı getireceğine inandığını dile getirdi. Mevcut desteklemelerin de hayvancılığı geliştirmeye yönelik olmadığını kaydeden Tatar, "Hayvancılık para ile destekleniyor. Oysa bizim girdi maliyetlerimiz çok yüksek. Bu nedenle destekleme yem üzerinden yapılırsa daha iyi sonuç verecektir. Hayvancılıkta rekabet etmek istiyorsak önce rekabetçi fiyatlarla üretim yapabilmeliyiz" dedi.

Sektörde çalıştıracak personel bulmakta zorlandıklarını da anlatan Tatar, bugün bir çobanın aylığının 5-6 bin lirayı bulduğunu, ancak zaman zaman çoban bulmakta dahi zorlandıklarını ifade etti. Köyden kente göçün arttığına, gençlerin köylerde yaşamayı tercih etmediğine işaret eden Tatar, tarım ve hayvancılığın devamı için köylerde yaşamanın cazibesinin artırılması gerektiğini söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kesimhanesinde yaşanan sorunlara da değinen Polat, burada çalışan kişilerin memur zihniyetiyle çalışmaları, sabah erken saatte, hafta sonları ya da resmi tatil günlerinde ise çalışmamaları nedeniyle et temininde zorlanıldığını ve kaçak kesimlerin arttığını anlattı. Küpeler konusunda yaşanan sıkıntılar ve 2 yaşındaki ineklerin kesilmemesi gibi sorunlara da değinen Polat, bu durumların kaçak kesimin artmasına neden olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kurban Bayramı için mobil kesimhaneler bulunduğunu da hatırlatan Polat, bu kesimhanelerin bayram dışında atıl durmak yerine ilçelere yönlendirilerek mesafe nedeniyle hayvanını mezbahaya götüremeyen köylünün kaçak kesim yaptırmasının önlenebileceğine dikkat çekti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2020, 13:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 2 yıl Önce

YAHU BU MERSİNLİ TÜCCAR NE DİYOR?? HAYVANCI 9 AY SONRASINI GÖREMİYORMUŞ... BE BİRADER MEMLEKET 1 (yazı ile bir) GÜN SONRASINI GÖREMİYİ, SEN NE DİSEN AĞAM... HAAA HAAA HAA...

Hayrettin avcu
Hayrettin avcu - 2 yıl Önce

Hayvancılıktan kurtulma yallarini arıyorum çok zarar ettim..

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

aman tarım bakanımız duymasın, özel seans uygular.

Koylu  gariban
Koylu gariban - 2 yıl Önce

Iki yildir yapiyorum kirediyle aldim hic bir karim yok ancak yeme calisiyoruz sonumuz hay rolsun za

cıhan turgut
cıhan turgut - 2 yıl Önce

herkez haklı haksız olan bız cıftcılerız yanlıs meslek bu ulkede cıfcılık yapmak ıstıyorsan TEFECI olacan

Aydın
Aydın - 2 yıl Önce

Satmak isiyoruzda 70 buyuk başta 14 de düştük bunlarida satsaydık kurtulurduk en azında bakan larımızın sahesinde buzağ inek oldu bir ay sofra buzağ doğacak hala destek bekliyoruz dana beliyoruz yemin torbası 90tl 4danaya 4 kg elverirse ancak kurtarır elektornik şu saman çoban veteriner ulum bunlar hepsi cepte gidiyor halada hayvancilik diyor yapılır mı bir de bakanlarımız denesin

İsa
İsa - 2 yıl Önce

9 ay ilerisini mi göremiyor ben 16 hayvandan 4 tane bıraktım sattım kurtuldum en azından artık yem sap saman borcum yok kafam rahat seneye hepsini satıp nirvanaya çıkqcagım

Aydın
Aydın - 2 yıl Önce

Satmak isiyoruzda 70 buyuk başta 14 de düştük bunlarida satsaydık kurtulurduk en azında bakan larımızın sahesinde buzağ inek oldu bir ay sofra buzağ doğacak hala destek bekliyoruz dana beliyoruz yemin torbası 90tl 4danaya 4 kg elverirse ancak kurtarır elektornik şu saman çoban veteriner ulum bunlar hepsi cepte gidiyor halada hayvancilik diyor yapılır mı bir de bakanlarımız denesin


banner151

banner251