Hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeli geliyor

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi'nin en önemli ayaklarından birisini de 'Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli' oluşturuyor. Bu yeni destekleme modeli ile Türkiye'nin özellikle en çok sıkıntı yaşadığı besilik ve damızlık hayvan üretiminde yeni bir dönem başlayacak.

Hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeli geliyor
banner200
banner217

ÖZEL HABER

Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Modeli'nin en önemli saç ayağını besilik ve damızlık hayvan üretimi oluşturacak.

25 ilde mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri kurulacak. Bugüne kadar unutulan meralar tekrar ülke hayvancılığına kazandırılırken, mera hayvancılığında da besi hayvancılığına büyük destek verilecek.

Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Muş, Samsun, Sivas, Şırnak, Tunceli, Van ve Yozgat, mera hayvancılığı yetiştirici bölgeleri olacak.

MERA HAYVANCILIĞINDA SÜTÇÜ DEĞİL BESİLİK HAYVANA DESTEK VERİLECEK

Mera hayvancılığının dikkat çeken en önemli yönü, sütçü, yüksek vasıflı damızlık hayvanlara değil et hayvanına destek verilecek. Mera hayvancılığı yetiştirici bölgelerinin kurulacağı yukarıdaki 25 ilde, mevcut olan işletmelerin alt yapıları iyileştirilecek. İşletmelerin ölçeği büyütülerek, inşaat yatırımlarına yüzde 50 hibe desteği verilecek. Diyelim ki üreticinin 5 hayvanı var bunu 200'e çıkarmak istiyor. 200'e kadarki canlı hayvan alımlarına devlet yüzde 30 hibe verecek. Ancak yüzde 30 hibe desteği sütçü, yüksek vasıflı damızlıklara değil, mera hayvanına yani besilik hayvan alımlarına verilecek.

25 İLDE BUZAĞI DAHA DEĞERLİ OLACAK

Diğer yandan bu 25 ilde oluşturulacak mera hayvancılığı yetiştirici bölgelerinde buzağılara normalden 200 lira daha fazla destek verilecek. Normalde buzağı desteklerinde suni tohumlama olmadan normal doğan buzağıya 350 lira, suni tohumlamadan doğmuşsa 500 lira, yerli sperma kullanılmışsa 550 lira destek verilirken, bu bölgelerdeki buzağılara 750 lira destek verilecek.

AŞILAR ÜCRETSİZ OLACAK

Bu illerde aşılamalar da çok seri ve ücretsiz yapılacak. Sağlık hizmetlerine büyük önem verilecek.

MERALARIN ISLAHINA HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Mera hayvancılığı yetiştirici bölgelerinde verilecek destekler bununla da sınırlı kalmayacak. Meralarla ilgili de yasal bir değişiklik yapılarak, hayvan sahiplerinin meralarla ilgili yapacağı ıslah çalışmalarına hibe desteği verilecek.

32 İLDE DAMIZLIK DÜVE ÜRETİM MERKEZİ KURULACAK

Türkiye'nin hayvancılıkta yaşadığı en önemli sorunlarından birisini de damızlık hayvan temini oluşturuyor. Ülkenin bu konuda kaynakları yeterli olmasına rağmen dağınıklıktan dolayı buradaki sorun genellikle ithalatla çözülmeye çalışılıyor. Bunun için 32 ilde damızlık düve üretim merkezleri kurulacak.

DAMIZLIK ÜRETİM MERKEZLERİ BİRLİKLER TARAFINDAN KURULACAK

Damızlık düve üretim merkezleri de Damızlık Yetiştirici Birlikleri tarafından kurulacak. Bunlar kendi üyelerinin işletmelerindeki damızlık değeri yüksek buzağıları toplayacaklar, buralarda besleyecekler, tohumlayacaklar, sağlık testlerinden geçirecekler. Pedigrili ve sağlık sertifikalı damızlık düve yetiştirecekler. İhtiyaç sahipleri de artık ithalat yerine bu merkezlerden düvelerini alacaklar.

Damızlık düve üretim merkezi kurulacak iller şunlar: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Erzurum, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Muğla, Muş, Niğde, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon ve Yozgat.

DAMIZLIK KOÇ-TEKE ÜRETİM MERKEZLERİ KURULACAK

22 ilde de en az 500 baş kapasiteli damızlık koç-teke üretim merkezleri kurulacak. Bu iller ise şöyle; Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Hakkari, Iğdır, Kırklareli, Konya, Mardin, Mersin, Ordu, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ ve Van.

Bu illerde kurulacak damızlık koç-teke üretim merkezlerinde damızlık vasfı yüksek elit sürü oluşturularak diğer sürülere katılımı sağlanacak.

DAMIZLIK MANDA ÜRETİM MERKEZLERİ

8 ilde de en az 250 baş kapasiteli damızlık manda üretim merkezleri kurulacak. Bu iller ise şöyle: Afyonkarahisar, Bitlis, Diyarbakır, İstanbul, Kayseri, Muş, Samsun ve Tekirdağ. Bu illerde kurulacak üretim merkezleri ile de damızlık değeri yüksek manda üretimi hedefleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakmıdır
Hakmıdır - 4 yıl Önce

Memleketi kurtaran batı darbeyi alan gene batı.hak mı bu.insan olmayan yerlere bu ne imkan.dört tane ağaya peşkeş mi çekiliyor.

- 4 yıl Önce

yıllardan beri dogu anadolu ve güney dogu anaduluya kkdf dan beri hibe destekleri ver,iyoruz fakat yöre halkı ne hikmetse 30 yıldır aldıgı destege ragmen bir türlü hayvancılıga omuz veremedi nedeni çok basit bakanlık artık hala uyanamadı destekler hibe şeklinde tesis veya alet edavata değil direk üretime yapılmalı devletin parasını daha fazla çarcur etmeye gerek yok,amaç besilik dana materyeli ürettirmekse üretilen her 3-4 aylık besiye gidecek erkek veya dişi hayvana özelbir destek verilerek vatandaşın üretmesi özendirilebilir mesala dana başına 750-900 tl gibi bir destekle gebe kalması zor inekler bile tedavi ile gebe bırakılacaktır.

Neden hep doğu
Neden hep doğu - 4 yıl Önce

Neden batıya destek yok neden hep doğuya gidiyor bütün destek kredileri sakarya sanayi şehrimi oldu

- 4 yıl Önce

devletle süt şirketleri sütün fiyatını 1,15 te anlaşmıştı.ama hiçbir süt şirketi o fiyattan almıyor.çeşitli bahanelerle sütü 1 liranın altına indiriyor.yani bakanlık vatandaşı süt şirketlerinin insafına bırakıyor.bir üretici olarak bakanlığı ve süt şirketlerini kınıyorum

bekleyin görün
bekleyin görün - 4 yıl Önce

1996 yılında anguslar gelmeye başladığında da söyledim aradan 20 yıl geçti hala aynı mantalite bakanlar açıklıyor daha dün acıllama yaptı süt üretimi iki kat arttı demekki hayvan sayıları artıyor artış var ise niye dışarıdan ithal damızlık düve getiriliyor dana getiriliyor kapılar sonuna kadar açık yetmedi karkas et olmadı dondurulmuş et yeterin artık şu işe bi çözüm bulun ya bakan yanlış konuşuyor yada üreticiler batırılacak et balık kurumu ne işe yarıyor buzağıdan buzağı yaratmanın maliyetini çıkarsınlar olay çözülür

- 4 yıl Önce

Zaten doğu devletin yatırım baş kenti oldu

- 4 yıl Önce

insanların sıgamadıgı metropol istanbul la dahi damızlık manda uretim merkezi ilan edilmis guzelim karabuku unutmuş olmaları gerek

ne besilik,nede damizlik
ne besilik,nede damizlik - 4 yıl Önce

Sakarya hiçbir destekleme modelinde yer almıyor.YETKİLİLERDEN BU KONU HAKKINDA BİR AÇIKLAMA YAPILIRSA SEVİNİRİZ.


banner151

banner251