Hayvancılıkta neler oluyor? Aşı yaptırdı 9 buzağısı öldü! Yardım isteyen çiftçi sessizliğe büründü!

Konya'nın Kulu ilçesinde çiçek aşışından sonra 9 buzağısını kaybeden Yunus Emre Olhan'ın mağduriyetinin giderilmesi için medyadan destek isterken biranda sessizliğe bürünmesi, "Aşı skandalında çiftçi susturuluyor mu?" sorusunu gündeme getirdi.

Hayvancılıkta neler oluyor? Aşı yaptırdı 9 buzağısı öldü! Yardım isteyen çiftçi sessizliğe büründü!
banner282

Bilindiği üzere sığırlarda ilkbahar aylarında vurulan ve bakanlığın zorunlu aşılarından olan çiçek aşısına BVD virüsü karıştığı ortaya çıkmıştı. Çiçek aşısı ile birlikte vurulan BVD virüsü hayvan ölümlerini artırırken, antibiyotik tedavisi uygulanan hayvanların etleri ise insan sağlığı açısından büyük bir tehlikeyi gündeme getirmişti. Aşı skandalının ardından Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin'in görevden alınması ve sahada hayvanları ölen çiftçilerin susturulduğuna yönelik ciddi iddaların gündeme gelmesi, aşı skandalının daha çok su kaldıracağını gösteriyor. 

TARIM BAKANLIĞINDAN ÇELİŞKİLİ TAVIRLAR

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan aşı skandalını teyit ederken, etkilenen hayvan sayısını sadece 106 olarak açıklamıştı. Ancak aşı skandalından etkilenen hayvan sayısı az gösterilmesine rağmen Bakanlığın Türkiye genelinde çiçek aşısını durdurması ve tazminatlı hastalıklar yönetmeliğinde alelacele değişikliğe giderek aşı skandalının neden olduğu hayvan ölümlerinde tazminat ödenmesinin kolaylaştırılması yaşanan çelişkiyi gözler önüne sermişti.

GENEL MÜDÜR DE GÖREVDEN ALINDI!

Aşı skandalının ortaya çıkmasının üzerinden fazla bir süre geçmeden Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin’in de görevden alınması dikkat çekti. 

HAYVANLARIM ÖLDÜ BANA DESTEK OLUN DİYE FERYAT EDEN YETİŞTİRİCİ TELEFONLARA ÇIKMIYOR!

Bakanlık ayağında bunlar yaşanırken, diğer yandan aşı skandalında Konya/Kulu’dan bir yetiştiricinin ortaya koyduğu çelişkili tavırlar çiftçinin susturulduğu iddiasını gündeme getirdi. Konya’nın Kulu ilçesinde hayvancılık yapan Yunus Emre Olhan, Milli Gazete’nin 12 Nisan’daki ‘Tarım Bakanlığı kırmızı alarmda’ manşet haberinin ardından gazeteyi arayarak destek istedi. Hayvanlarına çiçek aşısının vurulmasının hemen ardından 9 tane buzağısının öldüğünü ve Kulu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünün aşıdan dolayı ölümleri kabul etmediğini ve laboratuvarda analiz sonuçlarının beklendiğini kaydeden Olhan, ancak özel laboratuvar analiz sonuçlarına da müdahale edilebileceğini belirterek, Milli Gazete’den destek istemişti.

ANALİZ SONUÇLARI ÇIKTI YETİŞTİRİCİ BİR DAHA TELEFONLARA ÇIKMADI!

Milli Gazete’den destek isteyen yetiştiricinin, analiz sonuçlarından sonra telefonlara çıkmaması dikkat çekti. Destek isteyen yetiştiricinin biranda sessizliğe bürünmesi, 'aşı skandalında çiftçiye baskı mı yapılıyor?' sorusunu gündeme getirdi.

SKANDALIN ORTAYA ÇIKMAMASI İÇİN TAZMİNATLARIN ÖDENMESİ KOLAYLAŞTIRILDI!

Bilindiği üzere aşı skandalı kamuoyundan gizlenirken bu hastalığa karşı tazminat ödemelerinin kolaylaştırılması da yetiştiricilerin tepkisinin önüne geçmeye yönelik bir adım olarak görülmüştü. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2022, 01:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özcan Yaralı
Özcan Yaralı - 3 hafta Önce

Harun seckine yazık olmamış. İşini doğru yapan laboratuvar seflerini harcadı. Sürgün ettirdi. Şimdi ellerindeki naylon uzmanlarla çözsünler bakalım sorunları nasıl cozeceklerse. Pozitif hayvanlara negatif rapor versin diye laboratuvar seflerini baskı yaptılar. Dediklerini yapmayanlara da yapmadıkları eziyet kalmadı. Soruşturma, ceza, sürgün...
Tetikçileri de Mustafa Bebek, Cevdet yaralı, Özcan yıldırım. İftiracılar

Adnan
Adnan - 3 hafta Önce

Veteriner Merkez enstitüsünün başına işten anlamayan adamları getirdiler. Hayatında laboratuvar görmemiş Özcan yıldırım denen şahıs müdür yardımcısı yapıldı. Çok biliyormuş gibi yılların tecrübesi şefleri ve uzmanları dağıttılar. Al sana sonuç.

Veli Can
Veli Can - 4 hafta Önce

Bu aşılarınn başında kim var arkadaş! Kim Kardashian mi var! Yeter artik. Bu ise sebep olanlar rahat rahat koltuklarında oturmaya devam mı edecek?

Deli yürek doğru demiş
Deli yürek doğru demiş @Veli Can - 3 hafta Önce

Arif'e tarif gerekmez, Doğan güneştir

Deli Yürek
Deli Yürek @Veli Can - 3 hafta Önce

İşin başında ve sonunda kim olduğunu anlamak için tarif mi gerek, yoksa güneşin Doğmasını beklemek mi gerek! Değil Kim K, Bizim J. Lopez gelse ne olur, saklanın bakalım

Farma
Farma @Veli Can - 4 hafta Önce

Bu aşıların başında ve denetim ekibinde Daire Başkanı Mustafa Bebek, Gencay Ergin, Hüsniye Dirican.

Hekim
Hekim - 4 hafta Önce

Fatura Genel Müdüre kesildi. Harun Bey çok değerli bir insandı. Asıl görevden alınması gereken Veteriner Sağlık Ürünleri Daire Başkanı...

Vet.Hek.
Vet.Hek. @Hekim - 4 hafta Önce

Daire Başkanı, yüzü kızarmadan hala o koltukta oturuyor. Ölen Hayvanların hesabını nasıl vereceksin. VİCDANSIZ...

Yok
Yok @Hekim - 4 hafta Önce

Burda önemli nokta şu basına kim sızdırdı.

Özet
Özet @Hekim - 4 hafta Önce

Muharrem, kariyeri naylon küpeden ibaret birisini başkan yaptı, o da kendi bilgi seviyesindeki kişiler ile ekip olarak ve ustelerini yanlış yonlendirerek işleri bu hale getirdiler. Olay bundan ibarettir. Dağılın artık. Olan Harun Seçkin' e oldu.

Öğrendiniz mi?
Öğrendiniz mi? - 4 hafta Önce

Serbest veteriner kliniklerine yok fatura yok irsaliye yok reçete diye diye cezayı kesip durdunuz, piyasa krizde iken veterinere para cezasi yazıyordunuz. Hayvancılık ve hayvan sahiplerinin durumu ortadayken zinciri veterinerin boynuna astiniz! Şimdi ne oldu? ITS, ITS diye reçete reçete diye dans ediyordunuz! (Azerbaycan da reks eylemek diyorlar) Size kim ceza yazacak şimdi? Memlekete Bakanlık eliyle BVD bulastirdiniz.

İlker
İlker - 4 hafta Önce

Aylin'i 1 numaralı adamı, tarımla alakası olmayan ve AK Parti düşmanı yurtdışıTarım müşaviri İlker bir an önce görevden alınmalı.

Ali baba
Ali baba - 4 hafta Önce

Fatih Metin gitti Bakanliga Ozel kalem muduru olarak getirdigi vatandas kaldi..Bakan beyin Allah yardimcisi olsun isi cok zor

Ahmet
Ahmet - 4 hafta Önce

Harun SEÇKİN Beye yazık etmişler.