Hayvancılıkta ithalata bütçeden ‘milli destek!’

Geçtiğimiz Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan 'Hayvancılık Destekleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği', büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Tebliğe göre, düve ithalatı resmen devlet desteği ile teşvik edilecek. Bu da Türkiye'de bir ilk olacak. Bir çok tarımsal üründe gümrük vergilerinin düşürülmesinin ardından ithalata devlet desteği de verilmiş olacak.

Hayvancılıkta ithalata bütçeden ‘milli destek!’
banner200
banner217
Türkiye'de sözde enflasyonu bahane ederek birçok tarımsal üründe gümrük vergisi düşürülerek ithalatın önü açılırken, tarım ve hayvancılıkta yeni bir skandala daha imza atıldı. İthal hayvana devlet yüzde 30 hibe desteği verecek.

Tarımda büyük bir skandala imza atıldı. Hükümet bir taraftan sözde hayvancılıkta ithalatı bitireceğini beyan ederken, bir taraftan da ülkeyi tamamen ithalata bağımlı hale getirecek adımlar atıyor. Türkiye, besilik hayvandan sonra düvede de ithalata bağımlı hale getirilecek.

BÜYÜK SKANDALI TEBLİĞ ORTAYA ÇIKARDI

Geçtiğimiz Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan 'Hayvancılık Destekleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği', büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Tebliğe göre, düve ithalatı resmen devlet desteği ile teşvik edilecek. Yani ithalat, bugüne kadar devlet desteği ile teşvik edilmemişti! Türkiye, sonunda bunu da gördü!

BU YIL İLK KEZ VERİLECEK

Türkiye'de hayvan varlık sayısını artırmak için, bu yıl ilk kez yetiştiricilere yüzde 30 düve desteği verilecek. Yani devlet boş düve alan yetiştiriciye, alım bedelinin yüzde 30'unu hibe olarak verecek. Geçtiğimiz Cumartesi günü Resmi Gazetede yayımlanan uygulama tebliği ile bu desteğin esasları açıklandı.

YETİŞTİRİCİYE YÜZDE 30 DÜVE ALIM DESTEĞİ VERİLECEK

Buna göre, düve alım desteği Bakanlıkça yetiştirici bölgesi olarak belirlenen illerde ve yine Bakanlıkça belirlenecek mera, iklim yapısı, yetiştirici kültürü uygun diğer illerde uygulanacak. TÜRKVET'e kayıtlı sığır işletmesi olan yetiştiricilere, en az 20 baş, en çok 200 baş düve alım bedelinin yüzde 30'u hibe olarak verilecek.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan 'Hayvancılık Destekleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği', tarım ve hayvancılıkta uygulamaya konulan politikaların artık çığırından çıktığını ortaya koydu. Çiftçiyi ve yerli üretimi desteklemek için bütçeden ayrılan kaynaklar, artık ithalatı teşvik etmek için de kullanılmaya başlandı.

DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN ALIM ŞARTI!

Desteğe konu olan düvelerin de; düve yetiştirici merkezleri, hastalıktan ari işletmeler, TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifleri ve damızlık yetiştirici merkez birliklerinden temin edilmesi gerekiyor. Yani buralardan temin edilmeyen düvelere destek verilmeyecek.

İŞTE SKANDAL DA BURADA ORTAYA ÇIKIYOR!

Skandal da burada ortaya çıkıyor. Destek için alım şartı getirilen yerlerde talebe cevap verecek bir hayvan varlığı bulunmuyor. Şöyle ki; düve yetiştirici merkezleri daha yeni kurulduğu için yetiştiricilerin buradan düve alması mümkün görünmüyor. Hastalıktan ari işletmelerin yetersiz olmasından dolayı da talep buralardan da karşılanamayacak.

ADRES GÖSTERİLEN KURUMLARDA YETERLİ ÜRETİM YOK

Geriye TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Damızlık Yetiştirici Merkez Birlikleri kalıyor. TİGEM'in verilerine göre mevcut 14 bin baş damızlık hayvan mevcudiyeti bulunuyor. Yani sayı çok düşük. Tarım Kredi Kooperatifleri'nin ise bu anlamda Boğazlıyan'da bir çiftçiliği bulunuyor. Ancak buranın da 2 bin başlık bir kapasitesi bulunuyor. Damızlık Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin ise yetiştiricinin talebini karşılayacak böyle bir üretimi bulunmuyor.

YERLİ ÜRETİME DEĞİL İTHAL HAYVANA DESTEK VERİLECEK!

Ortaya çıkan tablo ise yetiştiriciler yüzde 30 hibe desteğinden yararlanmak için bu kurum ve birliklerden düve talep edecek. Bu kurum ve birlikler de ithal ederek, yetiştiricinin talebini karşılayacak. Yani devlet, hayvancılıkta düve desteği ile yerli üretime değil ithal hayvana destek vermiş olacak.

DÜVE DESTEĞİNE 250 MİLYON LİRA KAYNAK AYRILDI!

2017 tarım destekleri içinde düve desteğine 250 milyon lira kaynak ayrıldı. Bu da ortalama 140 bin düve alımına destek verileceğini gösteriyor. TİGEM'in 14 bin, Tarım Kredi Kooperatifleri'nin de 2 bin başlık kapasitesi düşünüldüğünde bu desteğin tamamen ithal hayvana gideceğini gösteriyor.

İTHALATTA 'KOMİSYON' İDDİALARI DAHA GENELE YAYILACAK!

Diğer yandan besilik hayvan ithalatında gündeme gelen 'komisyon iddiaları', düve ithalatında ise daha genele yayılmış olacak. Uygulama tebliğinde, düve alım yeri olarak birliklerden sadece Damızlık Merkez Birliklerinin adres gösterilmesi de dikkat çekti. Sahada birçok birlik olmasına rağmen yetiştiricilerin sadece Damızlık Merkez Birliği'ne yönlendirilmesi de anlamlı bulundu.

KAYNAK: SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETE

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerçek Dünyaya Hoşgeldiniz!
Gerçek Dünyaya Hoşgeldiniz! - 3 yıl Önce

Ne yani yeni mi uyandınız.Ne bekliyorsunuz ki? Türkiyede yüksek verimli, genetik potansiyeli yüksek damızlık ırk mı var? Ne etçi ne de sütçü bir Damızlık ırkımız yok.Elbette ki yurtdışından getirilecek.Damızlıklar tarlada ot gibi kendiliğinden bitmiyor.Hiçbir başarı tesadüfi değildir.1984 yılında Veteriner Teşkilatını kapatıp taşrada Şube Müdürlüğü pozisyonuna düşürürseniz.Her türlü engellemeyi Veteriner Tababetin önüne koyarsanız.Nitelikli eleman yetiştirmezseniz.Meralara otlaklara sahip çıkmazsanız.Tigemler uzman personellerle donatılmazsa.Tarım İl Müdürlüklerindeki Veteriner Hekimlere masa başında evrak memurluğu yaptırılırsa, temel görevi olan insan ve hayvan sağlığı dışında her iş yaptırılırsa, ithal damızlık daha çok gelecek.Alışın..

Radikal Çözüm
Radikal Çözüm - 3 yıl Önce

Ata et ,ite ot verilmez.Sezarın hakkı Sezara diye bir söz var.İşi ehline verin.Bakan Fakıbaba Merkez teşkilat yapısında ve taşra teşkilatında köklü değişimler, reformlar yapmazsa başarılı olamaz.Hayvancılığın gelişmesi isteniyorsa bu konuda bir dizi yeni ve sürdürülebilir politikalar geliştirilmesi lazımdır.En azından merkez teşkilatında Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulmalı taşrada ise bunun uzantısı olan halk ve hayvan sağlığı ile uğraşan il/ ilçe teşjilatı kurulmalıdır.Üniversitelerle Tigemler elbirliği içinde yerli Damızlık materyal üretimine yönelmelidir.Türkiyedeki Veteriner Fakülteleri saha ile çok kopuk çalışıyorlar.Çözüm Veteriner teşkilatının ayrılıp güçlendirilmesidir...

Yeni Politikalar
Yeni Politikalar - 3 yıl Önce

Tarım Müdürlükleri kapatılsın.Damızlık işleri ve Hayvan sağlığı hizmetleri Tigemlerle Damızlık Birliklerine devredilsin.Destekleme ödemeleri Ziraat Odaları aracılığı ile yapılsın.Gıda kontrol ve denetim işleri Yerel yönetimlere devredilsin.Bakanlık bazı işleri özelleştirsin artık.İnanın yetiştircinin de önü açılır kimse tutamaz.Modern çağda çiftçiye üreticiye ayak bağı olan bu kurumlar acilen özelleştirilmelidir.Bakanlık sadece kontrol ve takip işlerini yürütmelidir.Tarım Bakanlığı bu hantal yapısından acilen kurtulmalıdır.Doktor olan sayın Bakanımız da bilirler ki ameliyat masasına birden fazla hasta yatırılırsa hepsi masada kalacaktır.Saygılar...Yazacak çok şey var....

Genetik kontrol ve ıslah
Genetik kontrol ve ıslah - 3 yıl Önce

Bilim ve teknolojiyi kullanmaz olduk. ABD ve AVRUPA da yapılan gibi Etçil ve sütçül sıgırllarda Çözüm hızlı genomik seleksiyonda

Milet aç. Aç aç
Milet aç. Aç aç - 3 yıl Önce

Ulan millet açlıktan ölüyor siz neyin ithalatını getiriyorsunuz kim ital alır kimin parası var

- 3 yıl Önce

İyi úreticiye verin damızlık düvesi olana veri n hiç olmazsa bir işe yarasın yazık böyle giderse ucuz et yiyecek millet doktordan tarım bakanı olurmu kardeş resmen üreticiye oynuyorlar hiçmi ülkede tarımcı kimse yok yazık ya ne hale düştük

Et Besicilik
Et Besicilik - 3 yıl Önce

Beslenen tosunun etkesim kg ağırlığına teşvik olarak 1 tl verilirse karkas et ağırlığı yükselir bescinin yem masrafına destek olur

banner151

banner251