Hayvancılıkta ithalat durma noktasına geldi!

Döviz kurunda yaşanan sıkıntıdan dolayı besilik, canlı kasaplık ve karkas et ithalatı durma noktasına geldi. Et ve Süt Kurumu'nun bazı firmalarla anlaşarak sözleşmeleri feshederken, bazı firmalarla da iş eksiltimine gittiği kaydediliyor.

Hayvancılıkta ithalat durma noktasına geldi!
banner200
banner217

Döviz kurunda yaşanan sıkıntıdan dolayı besilik, canlı kasaplık ve karkas et ithalatı durma noktasına geldi. Et ve Süt Kurumu'nun bazı firmalarla anlaşarak sözleşmeleri feshederken, bazı firmalarla da iş eksiltimine gittiği kaydediliyor. Besilik ithalatında ise üreticiler önünü göremediği için alımdan vazgeçerken, bu durumun 6 ay sonrası için yeni bir et krizine neden olmasından endişe ediliyor.

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan aşırı artış Türkiye'nin besilik ve kasaplık hayvan ithalatında politika değişikliğine gitmesine neden oldu. Canlık kasaplık ve karkas et ithalatında daha önce yapılmış bazı sözleşmeler iptal edildi.

Bu kapsamda Sırbistan ve Ukrayna'dan yapılacak 12 bin 500 ton kasaplık et ithalatında yüzde 50 iş eksiltimine gidildi. Bulgaristan ve Romanya'dan yapılacak ithalatlar durduruldu. İspanya'dan yapılan ithalatta ise iş eksiltimi yapıldı.

EN BÜYÜK SORUN BESİLİK İTHALATINDA YAŞANIYOR

Canlı kasaplık ve karkas et ithalatında sözleşme iptali veya iş eksiltimi yaşansa da asıl sorun besilik hayvan ithalatında yaşanıyor. Artan döviz kurundan dolayı üretici önünü göremediği için besilik başvurularını iptal ettirirken, Et ve Süt Kurumu da gelen iptaller üzerine anlaşma yaptığı firmalarla iş eksiltimine gidecek. Ancak üreticinin besilik ithalatından vazgeçmesi 6 ay sonrası için ette yeni bir kriz endişesine neden oldu. Bunun için Bakanlık yetkililerinin besilik ithalatında üreticiyi koruyacak bir sistem üzerinde çalışma başlattığı kaydediliyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 2 yıl Önce

Bakın nasıl çözüldü et ve süt meselesi !!! Hep dedik ithalata ihtiyaç yok !!! İthalatla aç kalırız!! Şimdi nasıl yaşayacağız ithalatsiz !!! Birileri çıkacak Türkiye'nin etide yeter sutude yeter diyecek ve de yetecek!!! Alın size et alın size sut!! Yapın ithalatinizi!!

Dişi hayvan
Dişi hayvan - 2 yıl Önce

Bu hayvan ithalatının iki çözümü var 1. Katiyen dışı hayvan kesiminin kurbanlarda ve mezbahalarda kesmi yasaklanmalı kesilen hayvanların %40 Dişi
2. Yem ve süte çözüm üret ki hayvan ithalatı kesin olarak bitsin

bişi diicem
bişi diicem - 2 yıl Önce

Önce yerli mısırlarınız verimsiz denir. Çünkü boyları 3 metre ama mısır verimi çok düşüktür.
Alın size mısır 1 metre ama çift somak mısır alırsınız.
sonra slajlık sıkıntısı çıkar. yeminiz 3 te bire düşmüştür. eee ver para al. ne oldu maliyet yükseldi.
Aynı şekilde buğday ve saman ilişkisi. yerli yasaklanıp yem açığı çıktı maliyet arttı çiftçi üretimi bıraktı.
Şimdi sıkıntı ET mi YEM mi? siz bulun.

banner151