" />

Hayvancılıkta ithal olmayan tek şey kaldı!

Saman ithalatının yeniden ülke gündemine girmesi sektörde büyük tepkiyle karşılanırken, Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, farklı bir eleştiride bulundu. Hayvancılıkta, hayvanından spermasına, ilacından yemine kadar her şeyin ithal edildiğini dile getiren Yıldırım, “İthal olmayan tek şey kaldı. Bu kadar ithalatı yönetecek bir tarım bakanı. O da ithal olursa çark tamamlanacak" dedi.

Hayvancılıkta ithal olmayan tek şey kaldı!
banner200
banner217

Saman ithalatı üzerinden hayvancılıkta Türkiye'nin neleri ithal ettiğine işaret eden Yıldırım, “Çok uzağa gitmeye gerek yok. Bulgaristan'dan canlı hayvan, koyun, kuzu, saman, ayçiçeği ithal eden Türkiye, bir bakan da ithal edebilir" tepkisinde bulundu. Yıldırım, bugünkü yazısında hayvancılıkta Türkiye'nin içler acısı durumunu gözler önüne serdi. 'Hayvancılıkta ithal çarkı nasıl işliyor?' diye soran Yıldırım, şunları kaydetti:

İTHAL EDİLMEYEN BİR ŞEY KALMADI!

"Hayvancılık yapmak için hayvan materyali ithal ediliyor. Süt hayvancılığı yapanlar damızlık düve, besicilik yapanlar besilik dana ithal ediyor. Koyun, keçi yetiştirenler damızlık ithal ediyor.

Hayvanı ithal ettiniz iş orada bitmiyor. Hayvanı ne ile besleyeceksiniz? Yem vermeniz gerekiyor. Yem hammaddesinin başta soya, mısır ve diğer ürünler olmak üzere yaklaşık yüzde 50'si ithal ediliyor.

Kaba yem yedireceksiniz. Saman da ithal.

Sonra hayvanlara çoban lazım, bakıcı lazım. O da ithal. Eskiden Moldovyalılar vardı. Şimdi Suriyeliler çoban oldu.

Hayvanınız hastalandı, aşı yapmanız gerekiyor, ilaç tedavisi uygulayacaksınız. O da ithal.

Yetiştirdiğiniz hayvan et ihtiyacınızı karşılamıyor. Et fiyatı yükseliyor. Bu kez et ithal ediliyor.

Hayvanınızın verimli ırk olmasını, süt veriminin, et veriminin yüksek olmasını istiyorsunuz. Bunun için suni tohumlama yapacaksınız, sperma da ithal.

İthal olmayan tek şey kaldı. Bu kadar ithalatı yönetecek bir tarım bakanı. O da ithal olursa çark tamamlanacak. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Bulgaristan'dan canlı hayvan,koyun,kuzu,saman,ayçiçeği ithal eden Türkiye, bir bakan da ithal edebilir. Ağlanacak halimize güler olduk."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İthal sperma!!
İthal sperma!! - 3 yıl Önce

Spermaların kalıtımsal kusurlu ithal edildigini biliyoruz, Sn Bakanım bu konu çözülürse saglıklı ve verimli buzagılarla ülkemizde hayvan sayısı çok iyi derecedeartış gösterir. Tabikş sperma lobisi buna müsade ederse

- 3 yıl Önce

Çok üzülerek söylüyorum böyle giderse besicilik yapacak üretici ithalatı da yapılmak zorunda kalınacak,et fiyatları üzerinden üreticiye haksız olarak o kadar büyük baskılar yapılıyor ki sanırım ütetici bir daha bu işe bulaşmamak üzere yemin edip çekilecek

RADİKAL BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ
RADİKAL BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ - 3 yıl Önce

Her şeyiyle kendine yeten bir ülke olabiliriz .Bu mümkündür.Ülkemizde esasen tüm alanlarda olduğu gibi tarımda da bakış açısı değişmeli hemde radikal bir şekilde. Özümüzden koparak kapitalist sistemin pençesine düşen ve odağında insan olmayan hiç bir sistem başarılı olamaz.
Çevreci ve sürdürülebilirlik bakış açısı ile kaynaklarımızın; su yönetimi, toprak yönetimi, gen kaynakları yönetimi ve yerel şartlara göre AR-GE ıslah çalışmaları yapılmalıdır. Tabi en önemlisi insan kaynakları yönetimidir; bunun içinde peygamber efendimizin gereği "işi ehline veriniz" hadisi hayata geçirilmelidir. En önemlisi de budur. Gıda güvenliği ve sağlığı açısından organik tarım ve sürdürülebilir tarım ön plana çıkarılmalıdır.TÜRKİYE TABİATINI KORUMA DERNEĞİ

AR-GE ÇOK ÖNEMLİ
AR-GE ÇOK ÖNEMLİ - 3 yıl Önce

Her konuda olduğu gibi AR-GE çok önemlidir. Ülkemiz şartlarında yetişen tohum ve damızlık üretilmelidir. Her konuda ve bölgede AR-GE istasyonları kurulmalıdır.Ülkemiz şartlarında yetişmemiş tohum ve damızlıklarla üretim yapmak en hafif deyimle ahmaklıktır. Çünkü ülkemiz koşullarına alışmamış olan bitki ve hayvan daha fazla hasta olacak sorun çıkaracaktır. Buda sömürücü tekelci ülkelerin ekmeğine yağ sürmektir. Melez tohum ve melez tavuk gibi döl devamlılığı olmayan tarımdan bir an önce vazgeçilmelidir.Yerel üreticilik mutlaka geliştirilmelidir.Bilgiye dayalı olarak çalışmadan terlemeden başarı kazanılamaz.
Bu konuda söylenecek çok şey var.Ancak Sayın Bakanla birebir görüşmek isterdim. bu konuda benimle iletişime geçmek için:0 555 888 08 55

havancılığın tekrar yükselmesi
havancılığın tekrar yükselmesi - 3 yıl Önce

bu ülkede hayvancılığı geliştirmek isteyen bir bakan gelirse köylünün isteği tek şey devletin bu işten elini çekip piysayı düşürmek için italat yerine serbes bırakması etin ve hayvanın tavan yapıp paranın asıl zorluğu çeken köylünün cebine girerse köylü işine sahip çıkar köyunü terk etmez deyneğini alır dağda hayvanını otlatır. İtalatın ülkeye faydası yok sadece yandaş doyurur sermayeyi birilerine toplar gerkirse birkaç sene et az yiyeceğiz ama köylüyü tektar miletin efendisi yapıp üzerlerinden siyaset yapıp birilerine peşkeş çekmeyecen bakan istiyoruz.sayğılar.

- 3 yıl Önce

Pensilvanyadan Her ile Fethullahçı müdürler ithal edildi. Geldikleri yer belli. Göndermesi gereken makam belli ama kimse bunlara dokunmuyor nedense. Kim koruyor bunları. Kim kimi neden akladı?

banner151

banner251