Hayvancılıkta eylem planı geliyor!

Hükümet hayvancılıkta eylem planı getiriyor. Hayvan başına üreticiye destek verilecek. Kuzu ve anaç kuzu kesimi eylem planıyla önlenecek.

Hayvancılıkta eylem planı geliyor!
banner282

Sabah gazetesinin haberine göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi için eylem planı hazırlanmasının talimatını verdi. Plana göre erken kuzu kesimi ve anaç kuzu kesimini önlemek için hayvan başına üreticiye destek verilecek. Üreticiler bakanlıktan 40 lira destek talebinde bulundu. Bakanlığın da bu rakam üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, bakanlığın gerek et ithalatını düşürmek gerekse hayvan popülasyonunu artırmak için hazırladığı eylem planı hakkında bilgi verdi.

Küçükbaş 80 Milyona Çıkmalı!

Erkek küçükbaşların yüzde 90'ının kesime gittiği bilgisini veren Nihat Çelik, "Anaç kuzular da kesime gidiyor. Kuzular 13-14 kilo iken kesime gidiyor ama 3-5 ay elde durdurulursa bu sayıyı ikiye katlar, aile ekonomisi ve kırmızı et açığını kapatmak için önemli bir etken. 43-44 milyon küçükbaş hayvanı yeterli bulmuyoruz. 80 milyonlarda hayvanımız olması lazım. Erken kuzu kesimini engellediğimizde bu rakamlara daha kolay ulaşabiliriz. Burada bir destekleme yapılacağını düşünüyorum" ifadesini kulandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 5 yıl Önce

Dişi hayvan kesmek yasakmış... Süt para etmiyor, inek kesim olmuş 24-25 lira niye kestirmeyim? Devlet Tüpraş, Petkim, Telekom, Elektrik Dağıtımı gibi yüzlerce şirketini zarar ediyor, yönetemiyorum diye iki üç yıllık karına satıp özelleştirirken sorun yok. Aynı mantıkla bende zarar ettiğim malı kestirip özelleştirme yaparken yassah hemşehrim yassah... Var mı böyle bir mantık? Hergün saçma sapan işe yaramaz yaramaz destek teşvik hikayesi anlatmak yerine maliyetleri düşürecek işler yapın.

Aynen öyle
Aynen öyle - 5 yıl Önce

Siz öyle sanın tarım bakanlığındaki veterinerlere söylücen sen onu kesimhanelerdeki veterinerlere adam doğan dişi hayvanı erkek yazdırıyor ondan sonra et spekülatörü var hayvan yok ithal edelim kısır olmayan hayvan kısır yazılıyor hayvanın ayağı sağlamken ayağı kırıldı diyip kesiliyor size inancım yok dişi hayvanlar kesiliyor bilerek milletvekilleri hayvancılık yapıyor yurt dışından getirip para kazanmak için bu saatten sonra kendinizi kandırırsınız

Dna Snp verimlilik testi.
Dna Snp verimlilik testi. - 5 yıl Önce

Maliyetleri düsmesi için çok hızlı şekilde her dogan buzagının genetik verimlilik testinden geçirilmeli..hastalıklı verimsiz olacak hayvanlar elemine edilmelerek yem, ilaç akım giderleri nden tasaruf edilmelidir.. Ayrıca suni tohumlamalarda genetiksel hastalık ve kusurlardan temiz spermalar kullanılmalıdır.

Kim buldu bu bulusu
Kim buldu bu bulusu - 5 yıl Önce

Bu yaklasimi Tagem mi onerdi Sayin Bakana..Hani arastirma ve politikadan sorumlu ya..Ama durun su 360 milyona mal olan yerleskeye gecsin ondan sonra ne politikalar ureteceklerini gorursunuz...

peynir ve dondurma
peynir ve dondurma - 5 yıl Önce

Bu işin tek çözümü peynir ve dondurma fabrikaları olması ve dünyaya ihracat olması bence başka çıkışı görünmüyor tanıtın fuarlarda en mantıklısı bu ve okullarda devlet kurumlarında sütlü tatlı tüketimi arttırılmalı böylece gelecek nesli şeker hastalığından biraz daha korumuş oluruz çayın yanındada kuru üzüm ezmesi verelim ki doğal meyve aroması ile çay içsin herkes yoksa bu iş harbiden Pert olacak en azından hem kendi halkımız yer bence kendi halkımız kazanır emin olun glikoz şuruplarınada güle güle deriz mis :)

- 5 yıl Önce

Bakan ne zaman konuşsa başımıza bir iş geliyor. Bakan kalırsa et fiyatları bu konuşmadan sonra 2 katına çıkar. tarım kredi teminatsız kredi ile yeni kurulan bir bakan çocugunun firmasından hayvanları satın alır sonra da hayvanlar üreticinin elinde ölür.