Hayvancılıkta embriyo transferine son verildi!

Bundan iki yıl önce hayvancılıkta büyük bir umut olarak başlatılan embriyo transferine son verildi. TİGEM, eski Bakanlardan Faruk Çelik döneminde görkemli bir programla başlatılan embriyo transferine son verdi. Embriyo transferine son verilmesine gerekçe olarak, yüksek maliyetine karşılık istenen sonucun alınamaması gösterildi.

Hayvancılıkta embriyo transferine son verildi!
banner200

Embriyo Transferi ile Üstün Vasıflı Damızlık Sığır Üretim Projesi, yüksek maliyetine karşılık istenen sonucun alınamamasından dolayı durduruldu. 2017'nin başında başlatılan projeyle ilgili olarak dönemin Bakanı Faruk Çelik, damızlık yetiştiriciliğinde embriyo transferiyle ilgili yeni bir dönem başlattıklarını belirterek, bu çalışma ile ülkenin ihtiyaç duyduğu hayvan varlığını temin etme konusunda önemli bir adım atıldığını belirtmişti. TİGEM'in taze ve dondurulmuş embriyo üretim merkezi haline getirileceğini belirten Çelik, projenin önemini şu şekilde özetlemişti:

"Halen TİGEM'in faal 17 işletmesinin 12'sinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılıyor. Buralarda simental, siyah alaca, esmer, jersey ve limuzin ırklarından oluşan toplam 32 bin baş hayvan varlığıyla damızlık yetiştiriliyor. Damızlık yetiştiriciliğinde embriyo transferiyle yeni bir dönem başlatıyoruz. TİGEM'in 6 işletmesinde çeşitli ırklardan 15 bin baş, taşıyıcı anne adayı kombine veya etçi ırklardan elde edilen embriyoların nakliyle gebe bırakılacak. Bunlardan kombine simental ırkı damızlık elde ederek hayvan varlığımızı artıracağız. TİGEM, bu projeyle taze ve dondurulmuş embriyo üretim merkezi haline gelecek. TİGEM, ilerleyen dönemlerde hayvan üreticilerimize ıslah amaçlı hizmet de sağlayacak"

TARIMDANHABER

banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ah TİGEM
Ah TİGEM - 3 yıl Önce

Kuruma gelen polis mimar İlahiyatçı açık öğretim mezunu başkanlar getirildi ya. Ne tarım projeleri hazırlarlar. Hele o İlahiyatçı arkadaş Tarım okuyormuş. Yerine geldiği adamın kitabını okur öğrenir ve sonra ülkeye tarım projesi hazırlar. TİGEM de artık projeler manevi güvenlikli eğitime açık imar projeleri sağlamdır. Ama tarımsal olup olmadığı tartışılır.

Çokmu aradınız
Çokmu aradınız - 3 yıl Önce

Arkadaş tarımı bilen kahrını çeken çoğu zaman bakanlığa bile rehberlik eden. TİGEM in öz evlatları atıl hale getiriliyor. Ama tarımı bilmeyen adamlar başkan şb mdrü... Ediliyor. Nasıl iş. Üretecek işi bilen adamlar iş başına gelmeli. Bende dua ediyorum bak. Allahı ülkemizi milletimizi çiftçimizi kurumumuz iş bilmezlere koru. Amiiiiin Bende başkan olurmuyumki

Kıyamet alameti nedir
Kıyamet alameti nedir - 3 yıl Önce

TİGEM deki bu idare biçimi yani işi ehline verme işi kıyamet alameti mi diye düşünürsek TİGEM için kıyamet alameti. Mimarım, imam kardeşim, polis kardeşim, açık öğretimci ne dersiniz.

Raf ömrü
Raf ömrü - 3 yıl Önce

Rafa kaldırmak yetermi? Zarara uğratanlardan hesap sorulmayacakml? Aslında F. Ç. Nin bütün icraatlarını ve ekibini rafa kaldırmak lazım tarım belki nefes alır.

Projeci Bayat
Projeci Bayat - 3 yıl Önce

Embriyo transferi nasıl başladı biliyor musunuz? F.Ç. özbayatı alacak iken aklına böyle bir proje geldi. Hemen bakana ulaştırdı. Bakan da süksesi yüksek görünen bu projeye atladı. Sonra dünyanın parasıyla proje başlatıldı. Bayatlayan özbayat yerinde kaldı. Milyonlar çöpe gitti. Proje sonucu hayvanlar kesime gitti. Bu dünyada hesap sorulmuyor zaten. Ama Allah'ın Adaleti her zaman her yerde olacaktır.

Fabrika ayarı
Fabrika ayarı - 3 yıl Önce

TİGEM de yabancı maddeler sellektörde temizlenir. Öz evlatlarına yani fabrika ayarlarına dönerse düze çıkar.

Sadece hatırlatma
Sadece hatırlatma - 3 yıl Önce

İyi ve gerçekçi proje yapan kişileri kurumdan bir şekilde ayrıldı.Nedenide yapılan haksız baskı ve adaletsizce makamların eğil olmayanlara peşkeş çekilmesidir. Meydan boş bayan ve onun gibilere kaldı.
Yazık..

Yola devam.
Yola devam. - 3 yıl Önce

Faruk çeliğin atadığı gereksiz hısım akraba ve hemşerilere de son verilse iyi olacak. Makam maaşı alıp hiç bir işe yatamıyorlar. Geldikleri yere iade edilmelerini ve bir işe yarıyorlarsa orada değerlendirilmelerini bekliyoruz. Zarar verdikleri yeter.


banner251