Hayvancılık yatırımlarına yüzde 50 hibe desteğine sektörden tepki!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan hayvancılık yatırımlarına 41 ilde yüzde 50 hibe desteği, sektörde eleştiri konusu oldu. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Sagirkaya, “Süt ve et para kazandırmadıktan sonra bırakın yüzde 50 hibeyi, yüzde 100 bedava hayvan verseniz ne yazar” eleştirisinde bulundu.

Hayvancılık yatırımlarına yüzde 50 hibe desteğine sektörden tepki!
banner200

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Sagirkaya, önceki gün Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan hayvancılık yatırımlarına yüzde 50 hibe desteğini, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla eleştirdi.

MEZBAHAYA GİDECEK İNEKLERİ KURTARMAK VARKEN BU SAVURGANLIK NİYE?

Et ve sütün para etmediğine dikkat çeken Sagirkaya, “Mezbahaya gidecek inekleri kurtarmak varken, bu hibelerin de hayvancılığa hiçbir şey kazandırmayacağı aşikarken bu savurganlık niye?” diye sordu.

LÜTFEN YETKİLİLER CEVAP VERSİN

Üretene zarar ettiren bir sistemde yeni işletme kurmak ne kadar mantıklı? Lütfen yetkililer cevap versin” diyen Prof. Dr. Hakan Sagirkaya, yaptığı paylaşımda şu eleştirilerde bulundu:

“Siz bana 7 yıldızlı ahır yapsanız ve içerisine dünyanın en iyi 1000 ineğini koysanız, bırakın %50 hibeyi %100 bedava verseniz ne yazar, süt ve et para kazandırmadıktan sonra? Paranın bu kadar maliyetli olduğu bir süreçte %50 verip batmanın ne alemi var?

Bugüne kadar kaç işletme kuruldu? Kaçı ayakta? Ayakta olanların kaçı gerçekten bu işi iyi götürebiliyor?

Mevcuttaki işletmeleri kurtarmak daha ucuzken, mezbahaya gidecek inekleri kurtarmak varken, bu hibelerin de hayvancılığa hiçbir şey kazandırmayacağı aşikarken, bu savurganlık niye?Sütümüz fazla ise ki fazla olduğuna inanmıyorum, nerede satacağız diye düşünmeye de gerek yok. İhtiyaç sahibi Yemen ve benzeri ülkelere toz halinde bedavaya gönderin hiç bir şey yapamıyorsanız.

Geleceğimizden gıda tedariki açısından ciddi endişe duyuyoruz, serzenişlerimiz bu yüzdendir. Üretene zarar ettiren bir sistemde yeni işletme kurmak ne kadar mantıklı? Lütfen yetkililer cevap versin."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
sahibsiz çiftçi
sahibsiz çiftçi - 3 yıl Önce

herşey çok güzel anlatılıyor söyleniyor yerli yerince olmayınca zamanında verilmeyince hiçbir desteğin hibenin anlamı yok. Ben çiftçi olarak gübrenin tonunu veresiye dörtliraya aldım. Ama devlet benim 2017 pirim desteğimi daha vermedi. Zamanında verseydi iki ton gübre alabilecek iken vadeli bir ton gübreyi dört bin liraya aldım. Destekmiş ha ne destek süperrrr

Hibe
Hibe - 3 yıl Önce

Hocam Allah sizden razı olsun,sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları gidermek için çaba sarf etmeyenler kalkmış hibe desteği vereceklermis bu sektörün içinde bulanan üretici bu işi nasıl bırakırım hesabı yapıyor ürettiği sütü eti para etmeyi bırakın alan satan yok , sayın bakan çıkmış hibe desteğinden bahsediyorsun ülkenin üreticisi battı yeme her gün zam geliyor üreticinin ürettiği ürünlerini enflasyon canavarı yaparak ayaklar altına alındı sanki sizler bu ülkeyi yönetenler bu acı vaziyeti görmüyor musunuz .yazıklar olsun size

- 3 yıl Önce

Yeniden inek varlığı artırmak bahanesi ile ithalat başlayacak.Bandı yeniden başa alacak ithalat lobisinin ekmeğine yağ sürülecek

hay ağzın bal yesim hocam
hay ağzın bal yesim hocam - 3 yıl Önce

Sayın hocam kral çıplak demiş.
Sektörde bir sorun/sorunlar var. Bir yerde zamanla oluşan büyüyen delik/delikler var, kaçak yapıyor. Su surekli kaçıyor, üstten rastgele doldursan ne farkeder. O deliği/delikleri bulup, tamir edip kacağı onarmadıkça sorun çözülmeyecek gibi.
Sayın hocamızın dediği gibi bedava versekte yürümüyorsa sorun başka yerlerde demekki. Yeni kurmaktansa tecrübeli, krizlere daha dayanıklı eskileri bıraktırmamak, iyileştirmek daha rasyonel değil mi?.

Allah akıl fikir versin
Allah akıl fikir versin - 3 yıl Önce

Amacınız ne Allah aşkına ya bittik ulan bittik mal ahırda yem havada ucuyla ne hıbesi ne desteği alın siz yapın Allah burnunuzdan getirsin

Yüzde 50 hibe
Yüzde 50 hibe - 3 yıl Önce

Mrb ben Diyarbakır hayvan besicisiyim yüzde 50 hibe diyorsunuz da başvuruya gittim arsam vardı müstakil bana 1 milyon masraf çıkardılar ya zaten 1 milyon um olsa ben niye yardım isteyiniz ben kendim arsanın üstüne normal bir besi ahır yapmak istiyorum kendi bütçeye göre

- 3 yıl Önce

Ede tarım komferatife haber veriyoruz Burak veteriner desteğin kulak küpesi ne baş vurdum elli iki gündür hakiki üç güne gelecekler bu ülkede iş yapacak kurumu taşronu lokantadan hastaneden kontrol ediyorlar milletin ekmeğini sömürek

Ölüye verilen su
Ölüye verilen su - 3 yıl Önce

Ölmüş olan birine su değil ne verirsen ver ne fal eder oğlu kızı kadını olsa ne yazar sayın bakan yaşayana kıymet ver ve kıymetini bil yarın kalan 3-5 çiftçi bitince anlama ? Şimdi elindekinin kıymetini bil ama sizde o zeka yokki! Yıllarca araç aldınız şimdi yapmaya çalışılıyorsunuz onlar geçtide çiftçi henüz elinizde onlar ölmeden duyun sesini der iyi akşamlar dilerim.


banner251