" />

"Hayvancılık para kazandırmıyor"

Büyükorhan hayvan pazarında hayvan üreticileriyle bir araya gelen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, hayvan üreticilerinin para kazanamadığını, yanlış politikalarla bilinçli olarak hayvancılığın bitirilmesi noktasına geldiğini söyledi. Hükümete seslenen Aydın, "Her şeyi ithal ederek yandaşlarınıza çıkar sağlamayı bırakın. Bu ülkenin gerçek sahiplerini destekleyin" dedi.

banner200

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Büyükorhan hayvan pazarında hayvan üreticisi ve köylüleri ziyaret etti.

Hayvan üreticisinin şikayetlerini dinleyen Aydın, hayvancılığın desteklenmediğini ve bitme noktasına geldiğini söyledi.
Aydın, "Bütün dağ yöresinden, Dursunbey'den, Domaniç'ten, Tavşanlı'dan hayvan tüccarlarının geldiği hayvan pazarının 2018 yılında ne hale geldiğini gördük. Alan yok, satan yok, maliyetler, yem fiyatı, gübre fiyatı, mazot fiyatı sattığı etin fiyatını karşılayamıyor. Ancak hala yurt dışından hayvan ithal ederek ne eti olduğu bilinmeyen etler yiyoruz" diye konuştu.
"BU GİDİŞE 'DUR' DEYİN"
"Bütün dünyadan samandan, mercimeğine, yeminden, gübresine her şeyi ithal ettiğimiz bir Türkiye'de hayvancılıkta biterse bu ülke gelecekte neyle beslenecek?" diye soran Bursa Milletvekili, bunun hesabının ülkeyi yönetenlerin vermesinin gerektiğini söyledi. Aydın şöyle devam etti:
"Acilen mazota, yeme, gübreye, sübvansiyonun verilmesi gerekiyor. Bunlar yapılmazsa hayvan üretecek insan bulamayacağız. Çünkü bu işleri bırakan bir daha memleketine geri dönmüyor. Birçok kişi geleneksel olduğu için devam ettiriyor. Hak ettiği parayı kazanamazsa, verdiği emeğin karşılığını bulamazsa doğal olarak bu işleri bırakmak zorunda kalıyorlar. Buradan bir kere daha sesleniyorum. 'Bu gidişe dur deyin.' Her şeyi ithal ederek yandaşlarınıza çıkar sağlamayı bırakın. Bu ülkenin gerçek sahiplerini, insanlarını, evlatlarını kollayın."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uretim ureteni bilmakla baslar
Uretim ureteni bilmakla baslar - 3 yıl Önce

Arkadaşlar besici besiciligini yapip et üretmeye kendini yogunlastirmali bize lazim olan ahiri hazir olup madur ureticiler sadece. Birde besicinin elinden tutacak politikacı menfaatci olmayan ama. Bir hayvan 500 gr. Et verir bize ortalama oda 14 tl. Bugünkü fyatla. Yedigi 7 kg yem ve 3 kg saman 2 kg.slaj. 1liradan 12 tl. Yer. 14-12. = 2 tl kaldi oda besicinin sigortasini ilac masraflarını şap ile gelen ölümleri. Coban parasini karsilamaz. Danayi Alimdan kaynaklanan fiyat alim yukseklik farkini saymiyorum hadi ithal dana aldım diyelim.. yemi eksek ciftci naapcak evdemi yatcak biz besiciyiz herkes isini yapcak. Mazot gubre tohum ilaclama surme traktor parasizmi kardeşler. Evet yemide fakibaba vercek danayida ahir ve beslemek bizden. Politikacilar konussun karşımda versin cevap bana. Eskiden beri besiyi severek yapan biz besiciler 3 tane tavukcu kadar olamycazmi yani elbet uretiriz. Soz konusu olan uretmek degil su anda amac urettirmemek disardan hayvan getirenler para kazanacak diye ulkemiz halkida besiciside ciftciside heder edilip ne oldugu belli olmayan etler iceri sokuluyo. Tohumla beaber hastalik geliyo. Hayvanlarda bilinmeyen hastalikda geliyo. Devlet istese yapar ama menfaatleeeer ah ne olacak her seyin önüne geçmiş malesef. Üzgünüm sadece seyirci olarak kalabiliyoz. Su an sesimizi duyurabiliyoz eskiden buda yoktu anca buna sukredebiliyorum.

banner151

banner251