Hayvancılık kredilerinin oranı yüzde 27’den yüzde 1.5’a düştü!

Üreticinin kullandığı hayvancılık kredilerinde 2010'dan sonra hızlı bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. 2010 yılında kullandırılan tarımsal krediler içerisinde hayvancılık kredilerinin payı yüzde 27 iken bu oran 2016 yılında yüzde 1.5'a kadar düştü. Buradaki düşüşün çiftçi gelirlerinin beklentilerinin altında kalmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Hazine destekli hayvancılık kredilerindeki kullanım oranındaki düşüşün Türkiye'de krizin olmadığı yıllarda yaşanması dikkat çekti.

Hayvancılık kredilerinin oranı yüzde 27’den yüzde 1.5’a düştü!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığına sunulan 'Türkiye Hayvancılık Raporu'nda Ziraat Bankası tarafından kullandırılan indirimli tarımsal krediler içindeki hayvancılık kredilerinin kullanım oranıyla ilgili çarpıcı tespitlerde bulunuldu.

Raporun 36'ncı sayfasında yer alan değerlendirmeye göre, şunlar kaydedildi:

“Hazine tarafından sübvanse edilen ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılan faiz indirimli tarımsal krediler içerisinde hayvancılık kredilerinin oranı düşmektedir.

YATIRIM KREDİLERİN PAYI DAHA DÜŞÜKTÜR!

2010 yılında kullandırılan kredi içerisinde hayvancılığın payı %27 iken, 2016 da bu oran %1,5'e düşmüştür. Yatırım kredilerinin payı muhtemelen daha da düşüktür. Yeni yatırımlar için talep azalmasının incelenmesi gerekmektedir.

ÇİFTÇİ GELİRLERİ BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Bankanın komisyon miktarını yüksek tutması ve kendi sigorta acentesinde sigortama zorunluluğu getirmesi gibi sübvansiyon oranını aşındıran uygulamalar, çiftçiler tarafından şikayet konusu edilse de asıl daralmanın çiftçi gelirlerinin beklentilerin altında kalmasından kaynaklandığı tahminini daha güçlü kılmaktadır."


TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Sahibi olmayan Türkiye civtcisi bu ülkede yaşanan her kirizde en büyük darbeyi yiyen kesim oldu ve ne yazikki olmaya devam ediyor

- 3 yıl Önce

Ha gayret ciftci battı mezara canlı canlı koyun

banner151

banner251