Hayvan refahı için kurs verildi

Diyarbakır’da hayvanların nakilleri sırasında korunması yönetmenliği kapsamında canlı hayvan ticareti yapan satıcılara, nakliyecilere ve sürücü-bakıcılara, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün uzmanlarınca Konferans salonunda eğitim verildi.

Hayvan refahı için kurs verildi
banner282

Eğitimde kursiyerlere hayvanların nakilleri sırasında hayvan refahına uygun olarak korunması için uyulması gereken usul ve esaslar ile gerçek ve tüzel kişilikli kuruluşlara ait nakil araçlarının taşıyacağı teknik ve sağlığa uygun asgari şartlar, nakil sırasında hayvanlara refakat eden bakıcılar ile nakil araçlarının sürücülerine yeterlilik belgesi, nakil yapan nakliyecilere yetki belgesi ve hayvan naklinde kullanılan araçlara onay belgesi verilmesi ve bu belgelerin geçerlilik süreleri ile iptal edilmesi durumunda yapılacak iş ve işlemlerin neler olduğu anlatıldı. 

Kurs sonunda Tarım ve Orman İl Müdürü  Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı  Mehmet Hüseyinoğlu, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Necattin Gönç ile konu uzmanları katılımı ile başarılı olan kursiyerlerden 2 kişiye celep, 13 kişiye nakliyeci, 26 kişiye ise sürücü ve bakıcı belgeleri törenle sahiplerine verildi.

İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar törende yapmış olduğu açıklamada, “Canlı hayvan ticareti yapan satıcı, nakliyeci, sürücü ve bakıcıların eğitim alarak belgelerini almalarının, hayvanların refahı ve salgın hastalıkların önlenmesinde ve hayvan hareketlerinin kontrol altına alınmasında önemli olduğunu söyledi. “ 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE