Hayvan ithalatında milyarlık vurgun iddiası!

Yurtdışından kilosu 1,5 - 2 avrodan alınan hayvanların besicilere 3,9 avrodan satıldığı iddia edildi. İhalesiz olarak yapılan ithalatta hayvanların menşeinin de değiştirildiği ileri sürüldü. İthalatçılarda mal bulmada PKK ve FETÖ'nün de devrede olduğu öne sürülürken, Bakan danışmanı Ali Koyuncu ile ilgili iddialar ise dikkat çekti.

Hayvan ithalatında milyarlık vurgun iddiası!
banner200

Canlı hayvan ithalatında yılda yaklaşık bir milyar liralık vurgun yapıldığı iddia edildi.

Aydınlık gazetesinin bugün manşetten verdiği haber şöyle;

Aydınlık canlı hayvan ithalatındaki büyük vurgunun ayrıntılarına ulaştı. TİGEM, Et ve Süt Kurumu ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği üzerinden ihalesiz olarak yapılan ithalatla ilgili bilgiler “Bu kadarına da artık pes" dedirttirecek cinsten. Bakanlık ve çiftçi örgütlerinden konunun uzmanları yaklaşık bir milyar liralık vurgunun öyküsü şöyle anlattılar:

YANDAŞ FİRMALARLA İTHALAT

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 400 bin baş besilik hayvan ithalatına izin verdi. İthalat için TİGEM, Et ve Süt Kurumu ve Kırmızı Et Üreticileri Birliği görevlendirildi. Bu kuruluşlar üzerinden yapılan ithalat için hangi kriterlere göre belirlendiği açıklanmayan 20'ye yakın firma görevlendirildi. İhale yapılmadan görevlendirilen bu şirketlerin “yakın" şirketler olması dikkat çekti. Öte yandan ithal edilecek hayvanların ağırlığının 300 kg'dan fazla olmaması gerekiyor. Ancak 500 kg'lık hayvan getiren firmalar bile var. Bu konuda yapılan denetimler yetersiz. Görevli bürokratlar “yukarıdan" korktukları için seslerini çıkaramıyorlar. Bakanın bir danışmanı canlı hayvan ithalatı ile yakından ilgileniyor.


UCUZ HAYVANLAR TERCİH EDİLİYOR

İthalatta et verim kapasitesi yüksek Avrupa menşei “şarole ve limuzin" türleri yerine, et verim kapasitesi düşük çok sayıda yerel ve melez ırka izin verildi. Aralarında çift hörgüçlü olanlar bile var. Bu yolla ucuz fiyatla alınan düşük verimli hayvanlar getirilerek besicilere yüksek fiyattan satılıyor.

1,5 AVRO'YA ALIP 3,9 AVRO'YA SATTIYORLAR

“Ayrıcalıklı" ithalatçı firmalarca ithal edilen canlı hayvanların büyük çoğunluğunun alış fiyatları yaklaşık 1,5-2 avro arasında seyrediyor. İthal hayvanların besicilere satış fiyatı ise 3,9 avro. Yani yüzde 100 karla satılıyor. Üstelik besicilere seçme hakkı bile verilmiyor. Talep olduğu için itiraz da edemiyorlar. 400 bin hayvan 300 kg'dan hesaplanırsa 120 milyon kg ediyor. Ödenen para yaklaşık 180-200 milyon avro. Besicilere satış fiyatı ise yaklaşık 460 milyon euro. İthalatçıların karı 260-280 milyon avro. Türk parası karşılığı yaklaşık bir milyar lira.

İthalatçıların hangi ülkelerden canlı hayvan ithalatı yapacakları belli. Deli dana ve başka hastalıklara rastlanan ülkelerden ithalat yapılamıyor. Ancak ithalatçılar buna uymuyor. Güney Amerika ve Avrupa'nın diğer ülkelerinden canlı hayvanları toplayıp izin verilen ülkeden alınmış gibi işlem yapıyorlar. İthal hayvanların kulaklarında hayvanın hangi ülkeden alındığını özelliklerini gösteren küpeleri vardır. Bu küpeler değiştiriliyor. Yani sahte küpe takıyorlar. Örneğin Paraguay'dan hayvan alıp Uruguay veya Brezilya'dan almış gibi küpe takıyorlar. İrlanda'dan, Polonya'dan,Litvanya, Letonya gibi ülkelerden alınan hayvanların küpesinde Macaristan'dan alınmış bilgileri var.

HASTALIK KONTROLÜ YAPILMIYOR

İthal edilen hayvanların sağlık kontrolü kağıt üzerinde yapılıyor. İthalatçılar hayvan başına 80-100 euro arasında karantina maliyetini ödememek için kurallara uymuyorlar ve gerekli testleri yaptırmıyorlar. İthalatçı firmaların yukarılara yakınlığı nedeniyle sorumlu bürokratlar da ithalatçılara müdahale edemiyorlar. Hassasiyet göstermiyorlar.

KÜPE AFFI

Bu arada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kasım ayından geçerli olmak üzere küpe affı çıkardı. Bu küpe affının da ithalatta yapılan usulsüz işlemleri kapatmak için çıkarıldığı iddia ediliyor.

TÜRKİYE'DE ARANIYOR MACARİSTAN'DA ORGANİZATÖR

İthalatta çeşitli ülkelerde özellikle de ithalat izni olmayan ülkelerden hayvan sağlanmasında FETÖ ve PKK'lıların aracılık ettikleri de belirlendi. FETÖ ve PKK'nın İrlanda, Polonya, Letonya, Litvanya, Paraguay, ... gibi ülkelerden ucuza hayvan temin ederek ithalatçılarla komisyon karşılığı iş yaptıkları öğrenildi. Bunlardan biri Türkiye'de hakkında tutuklama kararı olan daha önce Et ve Balık Kurumu'nda çalışmış “Halis ..." adında bir veteriner hekim. Halis, Macaristan'da Türkiye'ye gönderilecek mal bulma işlerini organize ediyor.

KİM BU DANIŞMAN?

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal canlı hayvan ithalatını yakından takip eden isimlerden biri. Bu konuda Meclis Başkanlığına çok sayıda önerge verdi. Sarıbal Aydınlık'a yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in danışmanı Ali Koyuncu'ya dikkat çekti.

Ali Koyuncu hakkındaki iddiaları TBMM gündemine taşıdığını vurgulayan Sarıbal, “Ancak Bakan Çelik sorularımı yanıtsız bıraktı" dedi. Sarıbal şunları söyledi: “İthalattaki yolsuzluklar miyarlarla ifade ediliyor. Bütün söylentilere rağmen Ali Koyuncu hala görevinin başında. Macaristan'a kadar gittim. Vurgunu, soygunu bizzat yerinde gördüm. Şu anda ithalatla ilgili kurum içinde bir kavga var. Bu kavga eski bakanın adamlarıyla yeni bakanın adamları arasındaki kavga."

Kaynak: Aydınlık / Ankara

YORUM EKLE
YORUMLAR
liiii---yaaa-kaat
liiii---yaaa-kaat - 5 yıl Önce

bakan bey, ülkede hayvan kalmadığı için kör topal ne varsa ithal edin diyor... Liyakatla bu bakanlık yönetilmediği sürece tarım dibe vurmaktan kurtulamaz...

evlere şenlik
evlere şenlik - 5 yıl Önce

bakan ilahiyatçı, müsteşar işkurcu, et süt gn müdürü eski personel düşmanı.... eee olacağı bu...

BÜYÜKSÜN BAKANIM!!!
BÜYÜKSÜN BAKANIM!!! - 5 yıl Önce

bakanımız, ortak akıl toplantılarını, ticaret odası, sanayi odası, esnaf odası ve diğer tarım dışı sektör erbapları ile yaptığı için bu aklı da onlardan alıyor... ne de olsa kendi mühendisi, veterineri, taşradaki emektar personelinin bir kıymeti yok bakan beyimizin gözünde...

kara kaşlı ünal
kara kaşlı ünal - 5 yıl Önce

et süt kurumunun başına ünal yılmaz ı getirenlerin maksadı şimdi daha iyi anlaşılıyor... ünal efendinin , siirtli yasin ağanın referansı ile ile oraya atanması ile bu işler yürümez.

- 5 yıl Önce

Bu ülkede nerde para varsa orada mutlaka bir emek hırsızı var yiyin bakalım bir gün hesap sorarlar yiyenlere ve yedirenlere

- 5 yıl Önce

Artık birileri çıksın köylüye bikere olsun korusun hep zengine ital getiriyorsunuz köylünün malını bitiriyorsunuz gelen ital larda aynı para üzerinde kesiliyor köylüye zarar zengine kar helal olsun insanliginiza tabiki anlarsaniz

Ahmet
Ahmet - 5 yıl Önce

Adamın soyadı Koyuncu ne işi olur İneklerle

Feto oyunu camur atma
Feto oyunu camur atma - 5 yıl Önce

Daha onceki donemlerde Feto nun Tuberkulozlu hayvan ihrac etmenin yaninda .yurt icinde de kesim yapip hastalikli hayvanlari piyasaya surdugu bilinendi. Tek care hyvan sayisini artirmak icin mikorobik hastalik ve kalitimsal hastaliklardan arindirilmis yavru buzagilarla verimlilikleri artirmak


banner151

banner251