Hayvan ithalatında büyük vurgun hazırlığı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, büyük bir vurgun iddiası ile çalkalanıyor. İddialara göre, hayvan ticareti yapan Macaristanlı büyük bir firma Güney Amerika ülkelerinden 20 bin Angusu Macaristan'a getirerek, küpelerini değiştirdi. Bu Anguslar da büyük bir Türk firması üzerinden Türkiye'ye satılacak. Macaristanlı firma, bu yolla büyük bir vurguna hazırlanırken, Bakanlığın bu iddialar karşısında gizli bir çalışma başlattığı kaydediliyor.

Hayvan ithalatında büyük vurgun hazırlığı!
banner200
banner217

Besilik hayvan ithalatında büyük bir vurgun hazırlığının yapıldığı ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu'nun bu yıl yapacağı besilik ve kasaplık hayvan ithalatında yabancı bir firmanın Güney Amerika Anguslarını, Avrupa Angusu diye Türkiye'ye satmak için bütün çalışmalarını tamamladığı kaydediliyor. Bu skandal gelişme karşısında Bakanlığın gizli bir çalışma başlattığı belirtiliyor. Bu skandal vurgun hazırlığı, Türkiye'nin yaptığı hayvan ithalatlarını da tartışmalı hale getirdi.

SKANDAL VURGUN İDDİASI İLE ÇALKALANIYOR!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, skandal hayvan vurgunu iddiası ile çalkalanıyor. Bakanlık gizli bir çalışma yürütürken, Macaristan küpeli olsa da Angusların Güney Amerika Angusu olup olmadıklarının tespit edilip edilmeyeceğinin yollarını arıyor.

TÜRKİYE, BESİLİKTE İTHALATA BAĞIMLI HALE GELDİ!

Türkiye, kırmızı et açığını kapatmak için bu yıl da besilik ve kasaplık hayvan ithalatı yapacak. İthalat yetkisi de gümrüksüz bir şekilde sadece Et ve Süt Kurumu'na verildi. Et ve Süt Kurumu'na ilk planda 500 bin baş ithalat yetkisi verilirken, bu rakamın yılsonuna doğru 700 bine çıkarılması bekleniyor.

2017 İTHALATI İÇİN BESİCİLERDEN TALEP TOPLANIYOR

Et ve Süt Kurumu, yapacağı besilik ve kasaplık hayvan ithalatı için şu anda besicilerden talep topluyor. Talep başvuruları 3 Şubat'ta dolacak. Et ve Süt Kurumu, 3 Şubat'tan sonra gelen taleplere göre hayvan ithal edecek. İthal edilecek hayvanlarda Avrupa ve ağırlıklı olarak Güney Amerika ülkelerinden getirilecek.

İDDİALAR BAKANIN EN YAKININDAKİ İSMİ GÖTÜRDÜ!

Geçtiğimiz yıl yapılan ithalatlarda hayvanların kalitesi ve fiyatı konusunda farklı iddialar gündeme gelmişti. Bakan Faruk Çelik'in en yakınındaki Danışmanı Ali Koyuncu'nun da bu iddialardan dolayı görevden ayrılmak zorunda kaldığı kaydediliyor.

GÜNEY AMERİKA ANGUSUNU MACARİSTAN ANGUSU DİYE SATACAKLAR!

Daha bu iddialar tazeliğini korurken, yeni bir vurgun iddiası ortalığı karıştırdı. Bakanlığın gündemine bomba gibi düşen skandal iddiaya göre, hayvan ticareti yapan Avrupa'nın büyük firmalarından olan bir firma 20 bin Angusu Güney Amerika ülkelerinden Macaristan'a getirerek, bu hayvanları Avrupa Angusu diye Türkiye'ye satacak. Söz konusu bu büyük firma bütün çalışmalarını da tamamladı. Hayvanların, küpeleri dahi değiştirilerek Macar küpeli yapıldı.

TÜRK FİRMASININ TEDARİKÇİLİĞİNİ YAPIYOR

Söz konusu bu Macaristanlı firma, Türkiye'de Et ve Süt Kurumu ile ithalat sözleşmesi yapan büyük bir Türk firmasının tedarikçiliğini yapıyor. Macaristanlı firma, Güney Amerika ülkelerinden getirdiği 20 bin Angusu Macaristan Angusu diye bu Türk firması üzerinden Türkiye'ye sokacak.

MİLYONLARCA EURO VURGUN YAPILACAK!

Güney Amerika Angusu ile Avrupa Angusu arasında hem fiyat hem de kalite bakımından büyük fark var. Güney Amerika Angusları, Avrupa Anguslarından hem daha ucuz hem de et kalitesi daha düşük. Eğer bu vurgun gerçekleştirilebilirse Türkiye'deki besiciler üzerinden Macaristanlı bu firma milyonlarca euro vurgun vuracak. Besiciler ise büyük bir darbe yiyecek.

BAKANLIK GİZLİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, vurgun hazırlığı ile ilgili gizli bir çalışma başlatırken, Macaristan küpeli olsa da Angusların Güney Amerika Angusu olup olmadıklarını tespit edilip edilmeyeceğinin yollarını arıyor.

BESİCİ GÜNEY AMERİKA ANGUSLARINI KESTİREMİYOR

Bu skandal vurgun iddiası, Türkiye'nin yaptığı besilik ve kasaplık hayvan ithalatını da sorgulatır hale getirdi. Geçen yıl özel sektör ve ESK tarafından ithal edilen ve bu aralar kesimliğe giden Güney Amerika Anguslarının pek rağbet görmediği bundan dolayı da besicinin büyük bir mağduriyet yaşadığı kaydediliyor. 2016 yılında hayvan ithalatı özel sektöre kapatılmadan önce özellikle 5 ve 6'ncı aylarda özel sektör eliyle yoğun bir şekilde ithalat yapılmıştı. Bu ithalatın da önemli bir bölümü Güney Amerika ülkelerinden gerçekleştirilmişti. Gerek bu hayvanlar gerekse Et ve Süt Kurumu'nun 9'ncu ayda getirdiği Anguslar, şu sıralar kesime gidiyor. Ancak bu hayvanların çok yağlı olmasından dolayı besicinin pazarlamada ciddi sorunlar yaşadığı vurgulanıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Ette fiyat artışı oldu diye sürekli ithalat yapıp eti düşürüyorsunuzda yem fiyatları 70 tl yi gördü niye bi allahın kulu çıkıp ithal ederim yem fiyatını düşürün demiyor

ne güzel anlatmışsın
ne güzel anlatmışsın - 3 yıl Önce

içerden el olmazsa vurgun olmaz demişsin. aynen o şekilde. 3 kuruş menfaati olacak diye, bi iphone bi ipad kendisine hediye edilecek diye dahi bu hainlerin gariban milletin kanını içmesine göz yumanlar var. söyleyemiyorsun konuşamıyorsun ama öyle. ÇOK ŞÜKÜR Kİ ÖLÜM VAR. ve bu yüzden bir nebze doyumsuzlukları sınırlı bunların. yoksa derimizi yüzerler

- 3 yıl Önce

yiyicileri görevden alarak değil, hesap sorarak mahkeme ve mal varlığına el koyarak cezasını vererek idare oluşturursak HAK YERİNİ bulur.Görevden alarak yiyen mükafatlandırmak olmaz.

yolsuLuk
yolsuLuk - 3 yıl Önce

Elim Macar sınırlarına ne gerek var kardeşim bizim ülkedemal mi yok hibe destekli krediler verilmesi lazim tarim bakanini cagrimizdir duy sesimizi bakanim birazda citciye calisin yeterrrrr

Devlet nerede
Devlet nerede - 3 yıl Önce

Tarım bakanı doğuya o kadar destek ve hibe veriyor peki batıda gece gündüz çalışıp uğraşan dürüst esnafa yada vatandaşa ne veriyor bu işin bütün yükünü biz çekiyoruz ama biz hiç bir destek yada hibe alamıyoruz devletin dediği başka uyguladığı başka ben ve benim gibi devletçi insanların yüzü ne zaman gülecek. Şu anda TÜRKIYE de en başarısız bakan Tarım Bakani dir. Biz batıdaki hayvancilar bu işi yapmak için doğuyamı göçelim ama o zamanda batıda vergi verecek benim gibi kerizler kalmaz

Yolsuzluk samimiyetsizlik
Yolsuzluk samimiyetsizlik - 3 yıl Önce

Tabiki ESK dan geçen dönemde alınan hayvanları tartışmak bile içimden gelmiyor hayvan ithalatını özel sektörden alıp ESK verildiği zaman bir çok kişi sevinmisti sonrasında hayvan teslimatı yapılırken gidip yerinde görenler hiç hayvan seçme imkanının olmadığını gördü şans a ne çıktı ise aldılar kimine hörgüçlü kimine cinsini bile bilmediği hayvanlar rast geldi sonuçta %15 lik geçen sene ödenen vergi kimin cebine gitti bunlardan kimler kendine pay aldı orası zaten belli bile değil neden ESK hayvan alan müşterileri seçim için götürmüyor halbuki 200 adet üstü yazılanlar hayvanlarını seçebilir diye yazmasina rağmen artık macardaki anguslarda Brezilya'dan da gelecek hayvanlardan kimseler caymasin diye bu sene birde kapora alınması bu gibi işlere ön ayak olmuyormu neyin kafası bu sen ESK sın hani özel den daha iyi yapcaktı hani et fiyatları düşecekti siz bu kafayla gitmeye devam ederseniz yemeye et bulabilecekmi o bile meçhul Angus yağ yapıyor kasap kesmiyor diğer ırk zaten fiyattan ötürü gelmiyor bakalım izlemeye devam ediyoruz daha görmediğimiz bilmediğimiz hangi ırk hayvan verecek bu millete ESK

İthalat yapmayalım
İthalat yapmayalım - 3 yıl Önce

Bunların çakallığı bize, elin macarı sucuk yapmadığı hayvanları bize üçkağıtla,bol parayla satıyor.Yazıklar olsun.Artık hayvan ithal edilmemeli ESK nın kombineleri tüm yurda yaygınlaştırılmalı gerekirse koyun keçi eti piyasaya sürülmeli ve süt hayvanlarının kesilmemesi için özellikle yem(mera yok otlatmaya),gübre ve diğer girdiler oldukça düşürülmeli.Süt fiyatının artması tüketiciler için kötü olur.Macaristandan hayvan ithal ediyoruz rezilliğe bak!

ciftciyim
ciftciyim - 3 yıl Önce

Ben tekirdagda ciftcilik yapiyorum yem fiyatlari belimizi burktu sütun ucuzluğu giderimize oranla cok buyuk bir fark var. artik bir el atilmasini rica ediyorum. bu iş boyle gitmez .
Kazancimiz harcarmamiz oraniyla birbirini bile götürmüyor
Yardimlariniz bekliyoruz


banner151