Hayvan hastalıklarıyla nasıl mücadele edilecek? Aşı paralı hale geliyor!

Tarım ve Orman Başkanlığı, yetiştiriciyi ayağa kaldıracak bir karara imza attı. Hayvan hastalıklarının yaygın olduğu ülkemizde Tarım Bakanlığı aldığı yeni kararla aşı uygulama ücretlerine aşı bedellini de ekledi. Söz konusu durumun hayvan hastalıklarıyla mücadeleyi zaafiyete uğratmasından endişe ediliyor.

banner180
Hayvan hastalıklarıyla nasıl mücadele edilecek? Aşı paralı hale geliyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda uygulanan aşıları ücretli hale getirdi.  Yetiştiriciyi ayağa kaldıran karar Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından il müdürlüklerine bildirildi.

Gönderilen tebliğde, “Bakanlığımız Veteriner Enstitüsü Müdürlükleri ve Şap Enstitüsü Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinde üretilen şap, koyun keçi vebası, sığır Brusellozu, koyun ve keçi brusellozu, Mavidil, Şarbon ve Koyun Keçi aşılarının, 8 Temmuz 2019 tarihinden itibaren bir ücret dahilinde İl Müdürlükleri Döner Sermeye İşletmelerine gönderilmesi, İl Müdürlükleri Döner Sermaye İşletmelerince de yetiştiricilerinin hayvanlarına ücret karşılığında tatbik edilmesi, Bakanlık Makamının 02/07/2019 tarihli ve E 1864363 sayılı Olurlarıyla uygun görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

ÜLKE HAYVANCILIĞINA ZARAR VEREBİLİR

Buna göre, 8 Temmuz tarihi itibaren aşı uygulama ücretlerine aşı bedeli ilave edilirken,  bu rakamlara şimdilik küpe uygulama ücretleri dahil edilmedi.

Üreticinin artan maliyetler karşısında hayvanların sağlığı için zorunlu olan aşıları yaptırmamayı tercih edebileceği ifade ediliyor. Bu uygulama sahada çalışan İlçe Tarım Müdürlüğü personeli ile üreticiyi karşı karşıya getireceği belirtilirken, üreticiye maliyet getiren bu kararın ülke hayvancılığına zarar vereceği kaydediliyor. 

PAHALIYA MAL OLABİLİR

Yetiştiriciler ise zor şartlarda üretim yaptığını dile getirerek, devlettin tarım ve hayvancılık sektöründe destek olmasını beklerken yeni girdi maliyetlerini ortaya çıkardığını söylüyor.  Söz konusu durum yetiştiricilerin hayvanları aşılatmayacağını ve hayvan hastalıkların artacağı şeklinde değerlendirilirken, hayvanlardan insanlara geçen hastalığın artacağı belirtiliyor.  Tasarruf kapsamında yapılan aşı düzenlemesinin ileri ki yıllarda hastalıklara karşı milyarlarca lira harcanmasına sebep olacağı da ifade ediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 22:27
banner192
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bozo
Bozo - 3 ay Önce

Aşı ve uygulama ücreti bedava olduğu zaman yetiştiriciler kuyruğamı giriyorlardı, bedava işe her zaman şüpheyle bakılır, devletin aşısı kalitelidir, maliyete etkisi hiçte önemli değildir, uygulama ücretini döner sermaye personele verse daha uygun olur du.

Kalite
Kalite @Bozo - 3 ay Önce

Şap aşısı çok kaliteli vurunca öldürüyor.

Devletin aşısı kalitelidir
Devletin aşısı kalitelidir @Bozo - 3 ay Önce

He he çok kaliteli, kaliteden yıkılıyor. Devlet bile kendisine GMP vermemis :))

Veteriner
Veteriner - 3 ay Önce

3 lira 5 lira dilenci gibi kapı kapı para toplamak nedir vatandaşa ilk önce bedava dediniz şimdi paralı vAllaha inanmaz vatandaş

Kartal
Kartal - 3 ay Önce

Ilçe tarım elemanları vaktinde gelip yapsinlarda para problem degil

Hatice
Hatice - 3 ay Önce

Süt 1 TL, koskoca bir ineği 2bin TL ye satamiyoruz. Canlı hayvanların hepsini keselim yiyelim konu komşu akrabaya dagitalim bedava vermektense. en azandan bogazimizdan iki lokma et geçer. Zaten devletimiz Sırbistan'dan et ithal etmiyor mu? ne diye zahmet çekelim yemi, samanı, aşısı, ilacı bir sürü masrafı varken?

Aa
Aa - 2 ay Önce

Elemanlara he an araziye çıkabilecek şekilde hazır olan vasıta temin edilirse vatandaş beklemez. 75 köy merkezler hariç bir iki arabayla. Yazık herkesim e yazık. En az 7 8 araç olmalı. Veya


Diğer üretici örgütleride yardım etmelidir. Yardımlaşılmalıdır.

selami ceylan
selami ceylan - 3 ay Önce

Çok kazanıyoruz ya sigortada yaptırırız asi parasida oderiz milletidir doyururuz

Burak
Burak - 3 ay Önce

Nasıl olsa gelmiyorlar aşıya Bizim için sıkıntı yok 5 lirada olsa hayvan başı

Enayiyiz
Enayiyiz - 2 ay Önce

Tamam da zaten bu der sermaye diyor tarım il deki veteriner bozuntularina devlet oturacak masa bulama yor asıl onlar ödesin yani il tarım müdürlük leri bizden Vezne de bir pasaport a 3 lira kesiyor ya başka bir işlem yaptırıyor uz ondan en az 5 lira kesiyor ama oranın çay ve şekerini döner sermaye karşılıyor ya bi bu kaldı köylü nun sırtına vurulmadik vur un bakam tabi şimdi pahalı di diye kimse yaptirmayacak hastalık lara devlet kendi eliyle davetiye çıkarıyor

Tekniker
Tekniker @Enayiyiz - 2 ay Önce

Özel kliniğe 7-8. Tl aşı parası verirken ama o mariana aşısı dersin. Hadi ordan sende


banner151