Hayvan hastalıklarına karşı aşı çalışması sürüyor

Hayvan hastalıklarına karşı yurdun birçok noktasında aşılama çalışmaları sürüyor. Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, 3 bin 818 büyükbaş hayvana, 74 küçükbaş hayvana ve 8 köpeğe aşı çalışması yaptı.

Hayvan hastalıklarına karşı aşı çalışması sürüyor
banner282

Konuyla ilgili Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, il genelinde belirlenen köylerde büyükbaş, küçükbaş ve köpeklere aşı çalışması gerçekleştirildiği bildirildi. Açıklamanın devamında, Şubat ayı içerisinde, 8 köyde 2 bin 351 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında ŞAP aşısı 17 köy 3 mahallede 551 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 4 köyde 910 adet büyükbaş hayvana Lumpy Skin Disease, 1 köyde 74 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası aşısı koruyucu olarak uygulandığı aktarıldı. Düzce’de yeni hayvanların tanımlama çalışmalarını da sürdüren ekipler, bin 354 büyükbaş ve 261 küçükbaş hayvana kulak küpesi taktı.

ŞAP AŞISI 17 KÖY 3 MAHALLEDE UYGULANDI

Şubat ayı içerisinde, 8 köyde 2 bin 351 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında ŞAP aşısı 17 köy 3 mahallede 551 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 4 köyde 910 adet büyükbaş hayvana Lumpy Skin Disease, 1 köyde 74 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası aşısı koruyucu olarak uygulandı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2021, 20:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
baytar abi
baytar abi - 11 ay Önce

Nasıl yapabildiniz bu kadar aşıyı, yazık size. Çok yorulmuşsunuz...

Baytar
Baytar - 11 ay Önce

Habere bak. Sabah vaktinden öğlene kadar yapılan aşı sayısı burda haber oluyor.Haber ve içeriği tebessüm ettirdi(:

tarımcı
tarımcı - 11 ay Önce

Her ne kadar merkezden kaynaklanıyor olsa bile, hekim veya teknisyenlerin işi sadece aşı, küpe ve sevk olmamalıdır. İşletmelerin ekonomik analizi için ilgili diğer meslek mensuplarına teşkilat kapalı ve bunlar hayvancılıktan anlamayacaklardır. Hayvancılık işletmelerinin her yıl % 3'ü kadarının; sağlık, teknik ve sosyolojik açıdan analizi için personel mevcuttur. Ancak günümüzde artık ekonomi en önemli konu haline gelmiştir. Meslek taassubu yapmadan, en fazla ekonomik kayıp veya en önemli riske dayalı ilk 5 konu belirlenmeli ve programlanmalıdır. Program; vali ve kaymakamın onayından sonra merkezden bütçe istenmelidir. Tarımsal bütçe, il tarım programına aktarılmalıdır.

ali
ali - 11 ay Önce

aşının yarısı hayvana yarısı boşa sık geç. yeter ki yapılmış olsun memurlar el emeği diye toplasın milyarları aralarında paylaşsın. devlet hem dolgun maaş veriyor. hem de yapılan her işten el emeği diye para topluyorlar. kardeşim bu senin işin zaten onun işin maaş alıyorsun...olan hayvancıya oluyo devletin bedava aşısını parayla satın alıyo.

haksızsın
haksızsın @ali - 11 ay Önce

Kimse aşıyı dökmez, dökemez, ücretli aşıyı neden döksün ki, herkes programını bitirmeye çalışır. Varsa bir iki kötü örneği genelleştirmemelisin. Aşı uygulama ücreti, kanunda düzenlenmiş ve Avrupa Birliğinde bile var, tabi ki ücret ödenecek. Merkez Döner Sermaye İşletmesi aşı üretimi ve uygulamasını karşılamalı, maliyetini belge düzenlemelerden elde edilen gelire mahsup etmelidir. Özel aşı, suni tohumlama, test, dezenfektan, ilaç ve muayene dahil veteriner hizmetleri ücretleri 20 sağmal süt işletmesinde en fazla %4, besi işletmesinde %1'dir. Yani resmi aşı uygulamalarının maliyeti yok hükmündedir.