Hastalıklı hayvanlar Türkiye’ye mi geliyor?

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü yazısında hayvancılık sektörüyle ilgili önemli bir iddiayı gündeme getirdi. Fransa'dan Türkiye'ye gelen ve içi besilik danayla dolu olan iki gemiye dikkat çeken Yıldırım, bu hayvanların analizlerinin dikkatle yapılmasını istedi.

Hastalıklı hayvanlar Türkiye’ye mi geliyor?
banner282

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün (OİE), Kurban Bayramı öncesinde 11 Eylül 2015 tarihinde, Fransa'nın Auvergne Bölgesinde Mavidil Serotip 8 hastalığının görüldüğünü ilan ettiğini belirten Yıldırım, bu bölgeden Fransa'nın diğer bölgelerine ve Avrupa Birliği ülkelerine hayvan sevkiyatının durdurulduğunu anımsattı.

HASTALIKLI HAYVANLAR TÜRKİYE'YE GETİRİLMEK ÜZERE YOLA ÇIKTI İDDİASI

Ancak hastalık çıktıktan sonra Fransa'nın yasaklı bölgesinden alınan hayvanların başka bölgelere yüklenerek Türkiye'ye ithal edilmek üzere yola çıkarıldığı yönünde iddiaların bulunduğunu belirten Yıldırım, bu gemilerin de bu hafta içerisinde Türkiye'ye geleceğini kaydetti.

BU İKİ GEMİYE DİKKAT!

Tarım Bakanlığı'nı uyaran Yıldırım, “Kurban Bayramı'nın ikinci günü yüklenen ve bu hafta içerisinde gelecek iki gemiden birisinin Mersin Limanı'na, diğerinin ise Samsun Limanı'na yanaşarak ithal besilik danaları indirmesi bekleniyor. Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Mavidil Serotip 8'in görüldüğü Auvergne Bölgesi'nden hayvanların başka bölge ve limandan yüklenmesi riski karşısında gelen hayvanların kulak küpe numaralarını kontrol etmeli. Mersin ve Samsun Limanı'na indirilecek hayvanlardan mutlaka kan örneği alarak gerekli analizleri dikkatle yapması gerekir" dedi.

BU HASTALIK TÜRKİYE'YE BİR GİRERSE HAYVANCILIĞIN SONU OLUR

Fransa'da görülen Mavidil Serotip 8 hastalığının Türkiye'de bugüne kadar hiç görülmeyen bir hastalık olduğunun altını çizen Yıldırım, gerekli kontrollerin yapılmaması durumunda bu hastalığın ülke hayvancılığının sonunu getireceğini bildirdi. “Fransa'da görülen Mavidil Serotip 8 hastalığı Türkiye'ye girerse bu ülke hayvancılığının sonu olur. Çünkü hastalık hayvandan hayvana değil, sineklerle,özellikle sivrisinek aracılığıyla yayılıyor. Karantina uygulaması da hastalığın yayılmasını engelleyemez. Ülke hayvancılığı geri dönüşü olmayan bir tehlike ile karşı karşıya" değerlendirmesinde bulunan Yıldırım, “Özetle, Mavidil hastalığı nedeniyle Avrupa Birliği ülkelerinin hatta Fransa'nın kendi içerisinde sevkiyatını durdurduğu hayvanların Türkiye'ye girişi ülke hayvancılığının sonu olur. Buna göz yumanlar Fransa'dan “şövalye nişanı" alabilir, fakat ülke insanının sağlığını, ekonomisini ve hayvancılığını tehlikeye atar" dedi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Maalesef
Maalesef - 6 yıl Önce

Evet maalesef Fransa"nin kimseye satamadigi mavi dil hastaligi suphesi olan hayvanlar muz cumhuriyeti olan ullemize bugun yarin sokulacak. Son derece enteresan olan bir konu ise bu gemilerden birinin organizatoru Amasya Suluova Belesiye AKP li meclis uyesi olan Adnan Zennun'un sirketine ait ve Samsuna'a geliyor. Bilin bakalim bu kim? Internete yada Facebook'a Adnan Zennun yazin ve en saygin haber kuruluslarinin haberlerinde okuyun. Amasya Seker Fabrikasi'nda ki on milyonlarca liralil seker yolsuzlugunda bedelsiz olarak fabrikaya ait sekeri yone fabrika yonetimi ile ortak piyasaya suren sirletin sahibi. Ve hala Agir Ceza mahkemelerinde davalari surmekte. Resmi belgede sahtecilik,kacakcilik, irtikap, ihaleye fesat, yolsuzluk. Kisacasi her turlu hirszliktan yargilanan bu adama bu hastalikli hayvanlari, Turkiyr'ye sokacak okeyi kimden aliyor. Muz Cumhuriyeti ulkenin Muz Bakanligi??
Garantiyi kim veriyor. Bu rant kimlerle paylasilacak? Ve en son olarak daha 1 sene once Seker fabrikasinda tarihte gorulmemis yolsuzlugun bas aktoru Adnan Zennun'un AKP li.olmasi ve bu gelmez hayvanlari getirebikmesi bur rastlanti mi?

Hastalik hic gitmedi
Hastalik hic gitmedi - 6 yıl Önce

2011 senesinde yeterince hasta hayvan geldi zaten 105 tane buzagim öldü hastaligin ne oldugunu hic bi veteriner anlayamadi ilaclarda fayda etmedi zaten hatirlayamadim ismini bi ülkenin basbakani bitmekte olan hayvanciligimizi canlandirdiniz diye tesekkur etmisti italat zamani onlarinki canlandi bizimki bitti 40 tl ye kiyma 60 tl ye bonfile yiyo vatandas çok sool sayin tarim bakanimiz mehdi eker bey bitirdiniz tarim bakanligi olarak hayvanciligimizi 150 baslik cifligimde şimdi tavuk bakiyorum sayenizde

GERÇEK OLAN GERCEKLER
GERÇEK OLAN GERCEKLER - 6 yıl Önce

Esasen firansadaki hastalıklı HAYVANLARDAN konuşmak gündeme getirmek hatadır esas olarak tedavisi sadece sandıklarda oy olarak bilinen meclisteki 550 vekil denen ANGUSLARDIR yalan dolan hileleri aldatmalati milleti komple bütün olarak tedavisi imkansız olan hastaliklaridir.

Yalan haber bilgi kirliligi
Yalan haber bilgi kirliligi - 6 yıl Önce

Murat arkadaş

Yalanlarını yazıyorum kimsen eğer iyi oku ve iftara ve suçlamalarını resmi kanallardan yap

1.Adnan Zennun belediye değil il genel meclis üyesi idi ve 2009 2014 Yılları arası ve haber Yapılan dönemde ak parti ile bir bağlantısı yoktur sen burda ak partiye atıyorsun
2.Yargı Süreci devam eden yada şuan itibari ile Savcının takipsizlik kararı verdigi bir dava hakkında yalan yanlış iftira atman
3.Hastalıklı hayvan Dediğin bakanlık Tarafından görevlendirilen veterinerlerin hastalıktan Ari bölgelerden seçimi yapılarak yüklenen hayvanlardır ve sadece suluova da 8 firma adına gelmiştir ama senin derdin Açıkça belli insanlara yalan haberle ticaret yaptırmamak Açıkça kimsin yada kimin yalakalıgını yapıyorsun açık yaz ......

Yalan haber (Murat)
Yalan haber (Murat) - 6 yıl Önce

Bu arada mavi dil hastalığı ile ilgili hayvanlar Fransa firmasının nakliyeyi düşürmek için Türkiye ye Bandırma Limanı'na gelen bir gemiye katar a gitmek üZere üsttarafına yüklenen küçük baş (koyun) larda görülmüştür.Bakanlıgın engeli ile 10 gün limanda yatırılırmış ve Fransa ya iade edileceği bakanlık Tarafından açıklanmıştır akıbeti bu dur bu yapmış olduğun iftira dolu haberleri onaylayan Admin i de kınıyorum bu platform bu Tür yalan haber Platfrom U olmamalı