Hastalıkla hayvanlar nasıl ithal edildi?

Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen kurbanlık hayvanlarda şarbon hastalığının çıkması, yapılan ithalatları yeniden tartışmalı hale getirdi. Et ve Süt Kurumu, hastalıklı etlerin piyasaya verilmediğini belirtirken, şarbonlu hayvanların nasıl ithal edildiği ve sorumluları hakkında nasıl bir işlem yapılacağına dair bir bilgi vermedi.

Hastalıkla hayvanlar nasıl ithal edildi?
banner200

Et ve Süt Kurumu tarafından ithal edilen kurbanlık hayvanlarda şarbon hastalığının çıkması, yapılan ithalatları yeniden tartışmalı hale getirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kurban Bayramı öncesinde yaptığı açıklamada ülkede kurban açığının bulunmadığını belirterek, “Mevcut hayvan varlığımız, ülkemizin 2018 yılı kurbanlık ihtiyacını karşılayacak seviyededir" demişti. Ülkede kurbanlık açığı bulunmamasına rağmen Et ve Süt Kurumu, şarbon hastalığı çıkan kurbanlıkları 'tedbiren' ithal etmişti. Kurbanlık ithalatının ihtiyaçtan dolayı değil 'tedbiren' yapılması, hayvancılıkta ithalatın artık bilinçli bir politika haline getirildiğini gözler önüne sermişti.

ŞARBONLU HAYVANLARIN İTHALATINI HANGİ FİRMA YAPTI?

Milli Gazete'de Sadettin İnan'ın 13 Haziran'da yayınlanan haberine göre, Et ve Süt Kurumu, Uruguay'dan tedbiren 30 bin baş kurbanlık ithalatı yaptı.

HASTALIKLI HAYVANLAR ÜLKEYE NASIL GİRDİ?

Et ve Süt Kurumu, Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan özel sektöre ait bir işletmede şarbon hastalığının görülmesi üzerine firmanın karantinaya alındığını bildirdi. Yapılan açıklamada kesilen hayvanlara ait karkas etlerin Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edildiği ve bu etlerin piyasaya sürülmediği belirtildi.

Ancak şarbon hastalığı çıkan hayvanların ülkeye nasıl girdiğine dair bir bilgi verilmezken, sorumluları hakkında nasıl bir işlem yapılacağı da açıklanmadı.

TARIMDANHABER


banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUZ BAKANLIĞI
MUZ BAKANLIĞI - 3 yıl Önce

Birilerinin çıkarları uğruna karantina mevzuatı değiştirilmişti.Ülke içinde yapılan karantina şartları gevşetilmiş yurt dışında da karantinanın yolu açılmıştı.
Hatta millileştirme bile yapılmadan dağıtılan ithal hayvanlar olduğu basına yansımıştı.Yine ölen hastalıklı hayvanlar la ilgili üretici şikayetleri söz konusu olmuş millileşmeden dağıtım başka bir ifadeyle ülkeye kaçak hayvan sokulması devletin ilgili kurumlarınca yapılmış
Oluşan krizde bakana özel yetki çıkarılarak aşılmaya çalışılmıştı.ilgili kamuoyundan da ses çıkmamıştı.
Sonuç olarak bunların yaşanmasına şaşırmamak gerekiyor.korkarımki bu tip haberleri daha çok duyacağız.

- 3 yıl Önce

İthalat lobisinin gözünü para hırsı burumus bu milletin ne yediği önemli değil onlar büyük paralar kazansın yeter nasıl olsa dur diyen yok

- 3 yıl Önce

En çok ithalatı yapanlardan biride TİGEM. Bu kurumda bu yönden özel irdelenmesi. Bu konu daha önce teftiş lik olmuş içeriği bilinmesede. Eğer hastalıkla ülkenin damızlık güvencesi kurum korunmalı

Güneşin ortasına
Güneşin ortasına - 3 yıl Önce

Yazıktır bu hayvanların güneşin altında günlerce beklemesi

banner151

banner251