" />

Gümrük Bakanı Tüfenkci: İthal edilen et miktarını açıkladı!

İthal edilen kırmızı etin miktarı belli oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son üç yılda 156 milyon dolar değerinde kırmızı et ithal edildiğini söyledi. Tüfenkci, et ithalatı yapan özel şirketlerle ilgili verileri ise “gizli ve sır" niteliğinde olduğu gerekçesiyle açıklamadı.

banner255
Gümrük Bakanı Tüfenkci: İthal edilen et miktarını açıkladı!
banner200

Hürriyet'in haberine göre, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in son günlerde tartışılan et ithalatı konusunda yazılı soru önergesi verdi. Gürer'in, “Devlet ve özel şirketler dış ülkelerden ne kadar et ithal etmiştir" sorusuna Bakan Tüfenkci, “Gümrük Kanunu ve Gümrük Yönetmeliği gereğince et ithalatına ilişkin şirketlerle ilgili veriler gizli ve sır niteliğindedir" yanıtını verdi.

Tüfenkci, “Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan verilere göre 2015 yılından geçtiğimiz eylül ayına kadar toplam 27 milyon 197 bin 660 kilo 156 milyon 669 bin 724 dolar değerinde et ithalatı gerçekleşmiştir. Ülkemiz et ithalatının en fazla yapıldığı ülkeler arasında ilk üç sırayı 2015 yılında Bosna Hersek, Gürcistan, Irak, 2016 yılında Bosna Hersek, Irak, Polonya, 2017 yılında ise Irak, Polonya ve Romanya almaktadır" açıklamasını yaptı.

Kaçak et konusuna ilişkin Tüfenkci, “Bakanlığımızca tüm kaçakçılık türleriyle mücadele ettiğimiz gibi vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden ve kaynağı belli olmayan et kaçakçılığı ile mücadele edilmektedir. 2017 yılı içinde ülke genelinde yaklaşık 67 tonluk et ve 38 bin 805 adet muhtelif türde canlı hayvan yakalaması gerçekleştirildi" ifadelerini kullandı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Sayın bakanım canlı hayvanda dahilmi

Liyakat olmayinca
Liyakat olmayinca - 3 yıl Önce

Tamam bu konuya ilişkin hazirlanan açıklama metni icin Bakan danışman genel müdür daire başkanı şube müdürü ve teknik eleman silsilesi süreçte yer alıyor. Peki Sayin Bakanı hariç tutarsak bu andavallilardan hiç mi biri uyanmaz. İthalatı uygulayan tarım bakanlığı nasıl olurda sormak yada internet sitesine bakmak akıllarına gelmiyor. Baktiklarinda GKGM sitesine et ithalatına izinli ülkeler listesinde Gürcistan ve Irak in olmadığını görecekler. Öyle TÜİK verilerini alıp bilgi notu hazırlamakla olmuyor. Bu konuda en masum olan sayın Bakanın eline bu metinleri tutuşturmakla olmuyor. Sayın Bakan çalışmalarınızi saygıyla takip ediyoruz ama liyakata uymadiginizda düştüğünüz durumu da değerlendirin.

banner151

banner251