" />

Giresun’da 6 ayda 31 bin hayvan küpelendi!

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Angın, ildeki küpeleme çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Angın, "2018 yılı ilk altı aylık dönemde 24 bin 624 baş sığır cinsi hayvan ve 6 bin 521 baş koyun-keçi türü hayvan küpelenerek elektronik ortamda Türkvet sistemine kaydedilmiştir" dedi.

Giresun’da 6 ayda 31 bin hayvan küpelendi!
banner200

Giresun ilinde yürütülen çiftlik hayvanlarının küpelenmesi ve kayıt altına alınması çalışmaları hakkında İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri verdi:

Giresun ilimizde 2018 yılı ilk altı aylık dönemde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yürütülen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kayıt altına alınması çalışmaları kapsamında; 0-3 aylık yaş aralığında 24 bin 624 baş sığır cinsi hayvan ve 0-6 aylık yaş aralığında 6 bin 521 baş koyun-keçi türü hayvan küpelenerek elektronik ortamda Türkvet sistemine kaydedilmiştir.

Küpeleme çalışmaları, aşılama kampanyaları ile eş zamanlı olarak yürütülmekte olup, sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasına kadar yetiştiricilerimizin il/ilçe müdürlüklerimize telefon veya sözlü müracaatta bulunmasına istinaden talepler toplulaştırılarak süresi içerisinde karşılanmaktadır.

Hayvanların süresi içinde küpelenerek kayıt altına alınması ve hayvancılık işletmelerinin güncellenmesi yetiştiricilerimizin sorumluluğunda olup; doğum, ölüm/kesim ve alım-satım gibi bildirimleri 7 günlük süre zarfında yapmayan yetiştiricilerimiz cezalı duruma düşmektedirler. Ayrıca küpesiz hayvanların yurtiçinde nakli, satışı, mezbahalarda kestirilmesi yasak olup, sahipleri hayvancılık desteklerinden de faydalanamamaktadır.

Bu kapsamda; 0-3 aylık yaştaki sığır cinsi ve 0-6 aylık yaştaki koyun-keçi türü hayvanlarını küpeletmek isteyen yetiştiricilerimizin il/ilçe müdürlüklerimize müracaatta bulunması gerekmektedir"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251